Μικτές Αιτωλοακαρνανίας: Νίκη για την Κ16, ήττα για την Κ14

Στο γήπεδο του ΑΟ Ρηγανά διεξήχθησαν χθες οι αγώνες των Μικτών Αιτωλοακαρνανίας Κ16 και Κ14, οι οποίες αντιμετώπισαν τις αντίστοιχες της Αχαίας. Η Κ16 επικράτησε με 3-2 της Αχαίας, ενώ η Κ14 ηττήθηκε με το ίδιο σκορ από την αντίστοιχη Αχαϊας.

Συγκεκριμένα, η Μικτή Αιτωλοακαρνανίας Κ16, πήρε καλό προβάδισμα από το ημίχρονο, προηγούμενη με 2-0 χάρη στα γκολ του Θανασιού στο 16′ και του Αγρογιάννη στο 25′. Η Κ16 Αχαίας, μείωσε με τον Κορφιάτη στο 53ο λεπτό κι έφτασε στην ισοφάριση τρία λεπτά αργότερα, στο 56′ με γκολ του Χαβάνη. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα, στο 57ο λεπτό με δεύτερο προσωπικό τέρμα, ο Θανασιός διαμόρφωσε το τελικό 3-2, δίνοντας τη νίκη στην Κ16 Αιτωλοακαρνανίας.

Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου για την 1η φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μικτών Κ16.

Οι συνθέσεις

Κ16 Αιτωλοακαρνανίας – Βαλάντης Ζώης

Λιάκας, Γκορόγιας, Αγρογιάννης, Νικολέτας (73′ Τσαχρήστος), Γκόλιας (59′ Πανίτσας), Φωλιάς, Θανασιός, Καραλής, Λαυράνος (64′ Καγκάδης), Χασάνης (59′ Δεματάς), Τόλης

Κ16 Αχαίας – Διονύσιος Βαλσάμης

Αναστασόπουλος, Παπαγεωργίου, Χαβάνης, Κορμπάκης, Πέλο, Φερτάκης (75′ Μαυρούλιας), Σπαλιάρας, Μαλιούκης (38′ Θεοδωρόπουλος), Γκολφίνος (75′ Καραβασίλης), Κορφιάτης (80′ Μπαλάσκας), Δαραμούσκας

Διαιτητές:
Παύλος Αναγνωστάκης (ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας)
Νικόλαος Λύτρας (ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας)
Θεόδωρος Κώτσης (ΕΠΣ Πρέβεζας Λευκάδας)

Την ήττα με 3-2 γνώρισε η Μικτή Κ14 Αιτωλοακαρνανίας από την Κ14 Αχαίας στο ίδιο γήπεδο. Αν και το ξεκίνημα ήταν ιδανικό με το γκολ του Κολτσίδα από το 8ο λεπτό, η Κ14 Αχαίας ισοφάρισε στο 16′ με τον Φλώρ0 σε 1-1. Στο 21′ ανέτρεψε το σκορ με τον Σακελλαρόπουλο και στο 58′ ο Μπιρλής σημείωσε το 1-3. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε στο 75ο λεπτό ο Σαλαγιάννης.

Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου για την 1η φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων Κ-14.