Mεγάλη νίκη με καλή μπάλα – εντυπωσίασε ο Aνεν (φωτο-video)

sup-ergotelis-panai2

Την πρώτη νίκη μακριά από την έδρα του πανηγύρισε πριν από λίγο ο Παναιτωλικός. Νίκησε στο Παγκρήτιο τον Εργοτέλη 1-0 και διατηρήθηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναιτωλικός παρουσίασε σε ένα ακόμη ματς το καλό του πρόσωπο και με συμπαγή άμυνα που δέσποζε ο Μπικέι , αλλά και ο Φλοριάν Ανέν στο αριστερό άκρο έφερε το ματς από την αρχή στα μέτρα του και πήρε μια απόλυτα δίκαιη νίκη

Παρά το κάλεσμα της διοίκησης του Εργοτέλη ο κόσμος που ήταν στις εξέδρες του Παγκρήτιου ήταν ελάχιστος μιας και δεν ξεπέρασαν τους 700. Η καταρρακτώδης βροχή που έπεφτε είναι σίγουρα μια καλή δικαιολογία.

sup-ergotelis-panai5

sup-ergotelis-panai3

Με το πιο προσφιλές από τα τελευταία ματς μακριά από Αγρίνιο 4-3-3 ξεκίνησε ο Μάκης Χάβος τον αγώνα. Νέο πρόσωπο στην βασική 11αδα ο Φλοριάν Ανέν που κέρδισε την εκτίμηση και την εμπιστοσύνη του προπονητή του την περασμένη εβδομάδα στην προετοιμασία του Παναιτωλικού. Την σιγουριά και η εμπειρία των χαφ Τζούνιορ, Θεοδωρίδη Γοδόι, Σφακιανάκη, αλλά και την ταχύτητα των Καμαρά και Μπακάκη θέλησε να εκμεταλλευτεί ο Σερραίος κόουτς στην αρχή του παιγνιδιού.

Ο έλεγχος του ρυθμού του αγώνα ήταν ζητούμενο και ο Παναιτωλικός τα κατάφερε πολύ καλά. Η πολύ καλή κυκλοφορία σε μικρό χώρο των φιλοξενούμενων ήταν πολύ καλή ενώ η πρώτη παρουσία του Φλωριάν Ανέν στην αριστερή πτέρυγα ήταν κάτι παραπάνω από καλή. Ο Εργοτέλης προσπάθησε , όμως το άριστο τακτικά παιγνίδι των «λευκών» του Αγρινίου δεν τους επέτρεψε να απειλήσουν τον Ράφαελ, που όταν χρειάστηκε στο 24΄είπε όχι στην κεφαλιά του Αναστασάκου.

Ο Παναιτωλικός ευτύχησε να προηγηθεί σε ένα καθοριστικό σημείο του ματς 2 λεπτά πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Ο Γοδόι έξυπνα βρήκε με κάθετη πάσα βρήκε μέσα στην περιοχή τον Καμαρά που απέναντι από τον Αθανασίου πλασάρε εύστοχα επιτυχαίνοντας το 7ο φετινέ του γκολ( 0-1).

sup-ergotelis-panai1

sup-ergotelis-panai6

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά χωρίς όμως να απειλήσουν τον Ράφαελ με εξαίρεση δυο περιπτώσεις που δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Με την πάροδο του χρόνου η ψυχολογική πίεση στους γηπεδούχους ήταν εμφανής και οι προσπάθειες τους για γκολ όλο και δυσκόλευαν. Ο Παναιτωλικός έτσι βρήκε τις ευκαιρίες να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και έφτασε περισσότερο κοντά στο 2ο γκολ , απ΄ ότι να δεχτεί την ισοφάριση.

Οι τελικές προσπάθειες , αλλά και τα κερδισμένα κόρνερ δείχνουν την δίκαιη επικράτηση των παικτών του Παναιτωλικού. 15 έναντι 9 και 10 έναντι 3 ήταν αντίστοιχα τα στατιστικά υπέρ του Παναιτωλικού στις δυο αυτές κατηγορίες.

sup-ergotelis-panai9

sup-ergotelis-panai8

sup-ergotelis-panai7

Αρνητικό σημείο για τον Παναιτωλικό η 7η κίτρινη κάρτα που είδε ο Τζούνιορ και θα απουσιάσει σε 2 από τα 4 επόμενα ματς της ομάδας του.

sup-ergotelis-panai11

sup-ergotelis-panai10

Παρά την νέα επιτυχία του επίσημα τουλάχιστον στον Παναιτωλικό δεν θέλουν να σκέπτονται κάτι παραπάνω από μια γρήγορη παραμονή. Σίγουρα κίνητρο είναι η κατάκτηση της 6η θέσης ώστε σε κάθε ενδεχόμενο να επωφεληθεί από μια πιθανή αδυναμία κάποιας από τις πρωτοπόρες ομάδες που θα τερματίσουν πιο ψηλά από αυτόν.

φωτο: photo-dervisis.smugmug.com