Παναιτωλικος

Λύτρωσε… ΠΑΣ Γιάννινα ο Κίτσου!

sup-pas-panai8

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε το ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδας, επικρατώντας 1-0 του Παναιτωλικού με τέρμα του Κίτσου στην τελευταία… φάση της αναμέτρησης!

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν ωραίο θέαμα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο, το «συγκρότημα» του Γιάννη Πετράκη πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, με «χρυσό» σκόρερ τον Ρουμάνο Κίτσου.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αυτός που είχε την υπεροχή και αναζήτησε τους διαδρόμους για την εστία του Ράφαελ,  αλλά στο 25’ το σουτ του Γιάκου πέρασε άουτ, ενώ η… απάντηση από τους Αγρινιώτες ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Μπακάκης σούταρε, με τον Βελλίδη να διώχνει.

Το… σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την πρωτοβουλία και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα. Όμως, στην καλύτερη στιγμή τους στην αναμέτρηση, στο 76’ το σουτ του Νταλμά πέρασε άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη.

Στα τελευταία λεπτά οι Ηπειρώτες αύξησαν την πίεσή τους για το γκολ της νίκης και οι προσπάθειές τους… καρποφόρησαν στην τελευταία φάση του αγώνα, όταν στις καθυστερήσεις, έπειτα από φάουλ, ο Λίλα πήρε την πρώτη κεφαλιά και στον άξονα, χωρίς αντίπαλο, ο Κίτσου με δεύτερη κεφαλιά, έκανε το 1-0.

ΠΑΣ Γιαννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος (73’ Κίτσου), Στρούνα, Τσουκαλάς, Λίλα, Γιάκος (61’ Βίλα), Ακόστα, Κοροβέσης, Ίλιτς.

Παναιτωλικός (Χάβος): Ράφαελ, Ανίν, Μπικέι, Κούσας, Γκάλο, Τζούνιορ, Σφακιανάκης, Μπακάκης (67’ Μπόγιοβιτς), Γοδόι (84’ Παπουτσογιαννόπουλος), Θεοδωρίδης (15’ Νταλμά), Καμαρά.