Ροή Ειδήσεων

Λουτσέσκου: «Τεράστια νίκη, δείξαμε πόσο το θέλαμε»

loutsekouΓια την εκτός έδρας νίκη επί του Παναιτωλικού στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή, μίλησε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Ραζβάν Λουτσέσκου.

Αναλυτικά τα όσα είπε στη συνέντευξη Τύπου:

«Είμαι ικανοποιημένος από τη νίκη και το παιχνίδι. Ξέραμε ότι θα είναι δύσκολος αγώνας και είχαμε συζητήσει ότι θα πρέπει να είμαστε ήρεμοι. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, σήμερα ήταν μία τεράστια νίκη, παλεύοντας και κερδίζοντας μία ομάδα με μεγάλο κίνητρο. Ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι κι από αυτή την άποψη.

Δεν είμαστε η Μπαρτσελόνα, δεν γίνεται από το ένα λεπτό στο άλλο. Ο Παναιτωλικός είναι μία ομάδα με συνοχή, που περίμενε αρκετά πίσω για να χτυπήσει στο τρανζίσιον. Δεν είναι εύκολο να αντιμετωπίζεις αυτή την ομάδα. Για μένα αυτή είναι μία νίκη λόγω συνέπειας που είχαμε στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο. Ίσως αν σκοράραμε στο πρώτο μέρος, να δείχναμε περισσότερο την ποιότητα μας, πετυχαίνοντας κι άλλα γκολ» σημείωσε αρχικά.

Ρωτήθηκε για τις επιλογές του στο κέντρο της ομάδας:
Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς
«Γνώρισα ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος είχαμε ισορροπία και έχοντας μία ομάδα που περιμένει να κλέβει μπάλες, έπρεπε να ρισκάρουμε. Δεν μας έκανε η ισοπαλία ούτε σήμερα, όπως και ποτέ σε κανένα παιχνίδι. Από εκεί και πέρα, όσον αφορά στη δήλωση που είχα κάνει για την κατάσταση στο κέντρο, ήμουν λίγο σε ένταση τότε, λόγω του παιχνιδιού που θα ήταν δύσκολο. Ένα σημαντικό στοιχείο είναι ότι ο αντίπαλος έχει ταχύτητα μπροστά κι έχει δείξει μεγάλη βελτίωση στα τελευταία παιχνίδια. Στο τέλος ρισκάραμε, είχαμε 4-5 μεγάλες ευκαιρίες και κινδυνέψαμε και σε μία φάση που κάναμε ανάπτυξη και χάσαμε την μπάλα».

Σχετικά με τον Βιεϊρίνια: «Το έχω ξαναπεί, είναι τεράστια προσωπικότητα και φανταστικός παίκτης αλλά και συμπαίκτης».

Για τον Ελ Καντουρί, απάντησε πως: «Αυτή ήταν η λύση που είχαμε και η άλλη ήταν ο Μπίσεσβαρ, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από πρόβλημα στην μέση και δεν προπονήθηκε τρεις ημέρες.

Μιλήσαμε με τον Ελ Καντουρί και αποφασίσαμε να ξεκινήσει αυτός. Και ειλικρινά, πιστεύω ότι ο Μπίσεσβαρ έχοντας αυτή την τεράστια ποιότητα θα μπορούσε να δώσει λύσεις στο τέλος, ενώ ο αντίπαλος θα ήταν πιο κουρασμένος».

Παράλληλα σημείωσε πως: «Στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο φάνηκε ότι είναι πολύ σημαντικό να παλεύουμε σε κάθε αγώνα μέχρι το τελευταίο λεπτό. Το πιστεύω πολύ αυτό. Μπορώ να πω ότι πλέον στην ομάδα κάτι μεγαλώνει, κάτι διαφορετικό δημιουργείται στο πνεύμα. Είδατε και τις αντιδράσεις των παικτών πριν και μετά το πέναλτι πόσο ήθελαν να κερδίσουν αυτό το παιχνίδι, αλλά και πόσο μεγαλώνει πλέον η αυτοπεποίθηση μας».

Τέλος ρωτήθηκε για τον ρέφερι: «Για ποιο λόγο και τι να σχολιάσω για τον διαιτητή; Θα χάσουμε χρόνο για απλά πράγματα…».