Κύπελλο ΕΠΣΑ: Άνετα ο Παναγρινιακός, πήρε το θρίλερ στα πέναλτι η Ένωση Αγίου Δημητρίου

Άνετη πρόκριση πήρε ο Παναγρινιακός κόντρα στον  Αχιλλέα Γραμματικούς στο Κύπελλο της ΕΠΣΑ.

Την ίδια ώρα, Ένωση Αγίου Δημητρίου και Ατρόμητος Αντιρρίου ήρθαν ισόπαλοι 2-2, με την Ένωση να παίρνει την πολύτιμη πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι.

«Οκτάσφαιρος» Παναγρινιακός

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος παρέταξε «πειραματική» ενδεκάδα απέναντι σε μια ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, η οποία όμως στάθηκε εξαιρετικά στα πρώτα 45 λεπτά.

Ο Παναγρινιακός προηγήθηκε στο 3 με τον Τσιούνη. Ο Αχιλλέας ισοφάρισε στο 11’ με τον Παπαθανασόπουλο. Στο 37’ ο Τσιούνης και πάλι έδωσε το προβάδισμα στον Πανγρινιακό. Το ημίχρονο έκλεισε με 1-3 έπειτα από κεφάλια του Καντάνη στο 44’.

Στο δεύτερο μέρος ο Τσιούνης πέτυχε γρήγορα άλλα δύο γκολ στο 48’ και στο 55’ κάνοντας το 1-5. Τη «σκυτάλη» πήρε ο Τσάκνης με δύο προσωπικά γκολ στο 60’ και στο 65’ γράφοντας το 1-7. Το τελικό 1-8 σημείωσε στο 70’ ο Τουρλίδας.

Αχιλλέας Γραμματικούς: Γκουρνέλος, Τζουμερκιώτης, Χρυσούλης, Κουτρούλιας, Κούστας, Θεοδωρόπουλος Ι., Κοντός, Μπουγάς, Παπαθανασόπουλος, Θεοδωρόπουλος Γ.

Παναγρινιακός: Μπαλάφας (60 Καρκαλής), Τσακανίκας, Κάππας, Αυφαντόπουλος, Λίτσος (46 Μανιώτης) Καντάνης, Τσιούνης (56 Μουχάνης) Πατίλας, Τουρλίδας, Κοντογιάννης (46 Τσάκνης) Παλιάτσας

«Θρίλερ» στο βοηθητικό του ΔΑΚ και πρόκριση για την Ένωση

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, η Ένωση Αγίου Δημητρίου επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι του Ατρόμητου Αντιρρίου και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αιτωλοακαρνανίας.

Στον αγώνα που διεξήχθη στο βοηθητικό του ΔΑΚ Αγρινίου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλεξόπουλου για το 0-1 στο 10ο λεπτό. Την παράβαση έκανε ο Παπαγεωργίου πάνω στον Μαστροκώστα.

Η Ένωση ισοφάρισε σε 1-1 με προβολή του Τσεκούρα στο 23′ έπειτα από σέντρα του Τηγανίτα. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση πήρε προβάδισμα με κεφαλιά του Σώζου έπειτα από σέντρα του Πριόβολου για το 2-1 στο 64′. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο ίδιος έκανε χέρι στην περιοχή με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν πέναλτι. Το εκτέλεσε ξανά εύστοχα ο Αλεξόπουλος για το 2-2, σκορ το οποίο έστειλε την αναμέτρηση σε παράταση.

Εκεί δεν άλλαξε κάτι με την Ένωση να χάνει την μεγαλύτερη ευκαιρία στο 107′ με τους Ηλία Κοκώνη και Τσεκούρα πρωταγωνιστές.

Ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι. Μεγάλος πρωταγωνιστικής ο Κουτρούμπας, που έπιασε δύο πέναλτι και τους Κ. Κοκώνη, Σώζο, Πριόβολο και Hysenaj να ευστοχούν για το 4-2.

Α.Ε. Αγίου Δημητρίου (Γιάκος): Κουτρούμπας, Τηγανίτας, Γιωτόπουλος (46′ Μπαμπάτσικος (67′ Κοκώνης Η.) , Ρόκκος, Παπαγεωργίου, Κωστόπουλος, Πριόβολος, Hysenaj, Τσεκούρας, Σώζος, Κ. Κοκώνης

Ατρόμητος Αντιρρίου (Περικλής Παπαποστόλου): Ζυγουρίτσας, Παναγιωτόπουλος, Κάκκος, Πατογιάννης, Αμπντέλ Σαλάμ, Ζαχαρόπουλος, Ευθυμιόπουλος, Ρουμπάτης (78′ Αθανασόπουλος), Αλεξόπουλος, Παπαποστόλου (15′ λ.τ. Κατσικας), Μαστροκώστας (85′ Μανδέλος).