Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Κύπελλο Ελλάδος μπάσκετ γυναικών: Το “σήκωσε” ο Ολυμπιακός-τις εντυπώσεις η Νίκη Λευκαδας

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού επικράτησαν της Νίκης Λευκάδας με 78-69 στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου και κατέκτησαν το τρόπαιο για 4η συνεχόμενη χρονιά!

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν οι μεγάλες νικήτριες στον τελικό του Final 4 που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Κλαδισού των Χανίων και στέφθηκαν για άλλη μια χρονιά κυπελλούχες Ελλάδας!

Μάλιστα διεύρυναν το αήττητο ρεκόρ τους σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, φτάνοντας τις 106 συνεχόμενες νίκες! Η Νικολοπούλου με 18 πόντους και 2 τρίποντα ήταν η καλύτερη για τις νικήτριες, ενώ η Τόμας πρόσθεσε άλλους 13 πόντους. Για την ομάδα της Νίκης Λευκάδας, η Νάιτ τελείωσε το ματς με 25 πόντους.

Η ομάδα του Πειραιά διαθέτοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας και «βάθος» στον πάγκο, έβρισκε εύκολα λύσεις απέναντι στη Νίκη Λευκάδας, η οποία «πλήρωσε» το απογοητευτικό ποσοστό στα τρίποντα (3-14) αλλά και την αδυναμία της στα ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός πιάνοντας από το ξεκίνημα του αγώνα υψηλή απόδοση προηγήθηκε με 6-12 (5’46’’) και 8-17 (4’14’’). Στη συνέχεια αυτό που κατάφερε η Νίκη Λευκάδας ήταν να μην επιτρέψει στην αντίπαλο να ξεφύγει περαιτέρω στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 15-24.

Ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά με 18-31 (6’51’’) και 24-40 (1’47’’). Η ομάδα της Λευκάδας έχοντας πλήρη αστοχία στα τρίποντα επέτρεψε στον Ολυμπιακό να προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με 29-45.

Η Νίκη Λευκάδας επιστρέφοντας από το ημίχρονο θέλησε να αποδείξει ότι δεν βρέθηκε τυχαία στον τελικό. Με αποφασιστικότητα στην άμυνα και αντεπιθέσεις η ομάδα της Λευκάδας αρχικά ισορρόπησε το παιχνίδι (36-50, 6’16’’), ενώ στη συνέχεια η Σμιθ σημείωσε το πρώτο τρίποντο για τη Λευκάδα διαμορφώνοντας το 43-50. Έχοντας καταγράψει ένα σερί 9-0 οι παίκτριες της Λευκάδας μείωσαν σε 45-50 (2’18’’).

Η αντίδραση του Ολυμπιακού είχε ως αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο στο 49-59.

Η μεγάλη εμπειρία των αθλητριών του Ολυμπιακού φάνηκε ξανά στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν πολύ γρήγορα ανέβασαν τη διαφορά στο +15 και το σκορ στο 51-66 (8’07’’). Η Λευκάδα όμως επέστρεψε ξανά και με επί μέρους σκορ 10-1 μείωσε σε 61-67 (4’43’’).

Ήρθαν όμως δύο εύστοχα τρίποντα από Τόμας και Νικολοπούλου για να δώσουν και πάλι «ανάσα» στον Ολυμπιακό (61-73). Ο χρόνος κυλούσε πλέον υπέρ της ομάδας του Πειραιά και με το τελικό 69-78 ο Ολυμπιακός στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 29-45, 49-59, 69-78

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ. 15, Σύρρα, Παπαμιχαήλ 7, Τζόνσον Ουόκερ 11, Μπαλτά, Σμιθ 11(1), Νάιτ 25(2).

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 13(2), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9(2), Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 18)2), Σωτηρίου 7(2), Τίκβιτς 2, Λίτσι, Τζόνσον 16, Κοσμά 3(1), Σταμολάμπρου 4.