ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Κύπελλο Ελλάδας: Πώς έφτασαν οι Αγρινιώτες μέχρι τα ημιτελικά (video)

Ο Παναιτωλικός καλείται την Τρίτη (13-2/19:30 μ.μ.) να δώσει ίσως το πιο σημαντικό παιχνίδι της σεζόν με αντίπαλο τον Άρη, στην φάση των ημιτελικών του θεσμού του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη οφείλει να δώσει τον καλύτερο της εαυτό απέναντι στους Θεσσαλονικείς, με την ομάδα του Αγρινίου να έχει στηρίξει του κόσμου  στο πλευρό της έπειτα από διάστημα 2 μηνών.

Βέβαια οι Αγρινιώτες για να φτάσουν μέχρι εδώ, μεσολάβησαν δύσκολα αλλά και αγχωτικά παιχνίδια. Στην φάση των «32» του θεσμού η κλήρωση έδειξε τον Διαγόρα. Στην κανονική διάρκεια ο αγώνας ήρθε ισόπαλος με σκορ 1-1, και η πρόκριση κρίθηκε τελικά  στην διαδικασία των πέναλτι, με τον Στεργιάκη και μετά από δικές του επεμβάσεις να δίνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Για την φάση των «16» ο Παναιτωλικός αντιμετώπισε την Καλλιθέα με το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται στο Αγρίνιο. Η ομάδα της Αθήνας μάλιστα βρέθηκε μπροστά στο σκορ 2 φορές, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν εκείνος που πήρε τελικά το παιχνίδι κάνοντας ανατροπή με το τελικό 3-2.

Λίγες μέρες αργότερα εκεί που όλα έδειχναν πως οι Αγρινιώτες θα πάρουν μια εύκολη και άνετη πρόκριση αφού προηγήθηκαν με δύο γκολ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα βάζοντας άγχος στον Παναιτωλικό μέχρι και το σφύριγμα της λήξης.

Η εικόνα που παρουσίαζε η ομάδα του Γιάννη Πετράκη στο πρωτάθλημα, με συνεχόμενες ήττες έδειχνε ότι θα δυσκολευόταν να κάνει ένα ακόμα βήμα ώστε να φτάσει στα ημιτελικά, ωστόσο κατάφερε να κάνει την υπέρβαση.

Στο πρώτο παιχνίδι στο Ηράκλειο ο Τίτορμος επικράτησε με σκορ 1-2 των Κρητικών, με τον Νίκο Καρέλη να είναι αυτός που στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, κλείδωσε την νίκη.

Στον επαναληπτικό οι κρητικοί ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις τους, ωστόσο ο Παναιτωλικός ήταν αυτός τελικά που πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά για πρώτη φορά στην ιστορία του με τελικό σκορ 3-1.