Κύπελλο Ελλάδας Μπάσκετ: Βαριά ήττα για τον ΑΟ Αγρινίου στο Μαρούσι

Με έξι παίκτες παρατάχθηκε η ομάδα του Αγρινίου

Το Μαρούσι πέρασε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στους 6 παίκτες του Αγρινίου, με το 92-54 να μιλάει από μόνο του. Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης ξεκίνησε τη χρονιά με πολλά κέφια (27 π., 3/4 διπ., 6/7 τριπ.), ενώ για τους φιλοξενούμενους μια πρώτη μεγάλη νίκη ήταν η συμμετοχή τους, καθώς πριν μια εβδομάδα δεν είχαν καν ρόστερ.

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο στο Χαϊδάρι με αντίπαλο την Δάφνη Δαφνίου, και με καταιγισμό τριπόντων πήρε τη νίκη με 96-72 και συνάμα την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι του Γιάννη Καλαμπόκη προηγήθηκαν με 36-33, αλλά από εκεί και πέρα έχασαν κάθε επαφή με το σκορ, με τους παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη να έχουν 13/28 τρίποντα, με τους Αλέξανδρο Νικολαϊδή και Ιωσήφ Κολοβέρο να έχουν μαζί 8/10 τρίποντα.

Στην Ελευθερούπολη, όλοι νόμιζαν ότι οι γηπεδούχοι θα είχαν ένα εύκολο απόγευμα, αλλά το πολύπειρο Ψυχικό του Γιώργου Ρεμεντέλα τους κλείδωσε επιθετικά, και οδηγώντας τους στο πενιχρό 5/27 τρίποντα, ανέδειξε τις αδυναμίες τους. Οι νικητές στηρίχθηκαν στο εκπληκτικό Μιχάλη Δελίδη και επικράτησαν με 71-57.

Το Παγκράτι αποτελεί την τρίτη ομάδα που προκρίνεται στην επόμενη φάση του θεσμού του Κυπέλλου, κερδίζοντας στο κλειστό του Μετς τον Φίλιππο Βέροιας με 87-72. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα με πιεστική άμυνα, και με ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (29-12 επιμέρους σκορ), επικράτησε των φιλοξενούμενων, που ταξίδεψαν αυθημερόν για το παιχνίδι.

Ο Πανερυθραϊκός όχι μόνο κέρδισε την άνοδο, αλλά προβάλει και ως ένα από τα φαβορί στο επερχόμενο πρωτάθλημα, κάτι που απέδειξε και στου Στρέφη, επικρατώντας με 70-56 του Τρίτωνα και περιορίζοντας τον μόνο στους 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, και το φοβερό 5/20 δίποντα σε όλο το παιχνίδι. Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Άλκη Παππά, που εκτός από πρώτος σκόρερ (17 π.) ήταν και ο πρώτος στα ριμπάουντ (7) για την ομάδα του.