Κέρκυρα-Παναιτωλικός 0-0

sup-kerkyra-panaiΚέρκυρα και Παναιτωλικός… ταλαιπώρησαν το ποδόσφαιρο για 90 λεπτά και όπως αναμενόταν έμειναν στο 0-0. Ούτε με πέναλτι δεν μπήκε γκολ, μιας και ο Κυριακίδης απέκρουσε το πλασέ του Τουράμ.

Οσοι αποφάσισαν να δουν το παιχνίδι (από το γήπεδο ή την τηλεόραση) θα σκέφτηκαν στο τέλος του πως έχασαν σχεδόν δύο ώρες από τις ζωές τους. Κέρκυρα και Παναιτωλικός μετά από 90 λεπτά ποδοσφαίρου δεν έδειξαν τίποτα στον αγωνιστικό χώρο κι έμειναν στο 0-0! Οι δύο ομάδες δεν είχαν κανένα απολύτως πλάνο στο δημιουργικό τους κομμάτι, αποφάσισαν πως οι μοναδικές απειλές μπορούν να γίνουν από στατικές φάσεις (γεμίσματα από το κέντρο στις περιοχές) και τελικά το ποδόσφαιρο τους… εκδικήθηκε. Εάν έμπαινε γκολ αυτό θα γινόταν μόνο από τύχη ή από πέναλτι.

Τελικά δεν έγινε ούτε με τον έναν τρόπο (τύχη) στο 34′ όταν η σέντρα του Ρέι βρήκε στην πλάτη του Σπίνουλα και πήγε στο οριζόντιο δοκάρι, ούτε με τον άλλον (πέναλτι) μιας και στο 38′ ο Τουράμ αστόχησε από τα 11 μέτρα. Η για να είμαστε δίκαιοι το απέκρουσε ο Κυριακίδης. Το 0-0 δεν… κουνήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες πρόσθεσαν έναν βαθμό κι απομακρύνθηκαν λίγο ακόμα από την επικίνδυνη ζώνη.

MVP: Κυριακίδης. Επιασε το πέναλτι του Τουράμ, έβγαλε και το επικίνδυνο σουτ του Ντουαλά. Κράτησε το παιχνίδι στο 0-0.
Αδύναμος κρίκος: Τουράμ. Είχε την ευκαιρία να βάλει την Κέρκυρα μπροστά αλλά αστόχησε σε πέναλτι στο 38′ με αποτέλεσμα να μην… ανάψει ποτέ το παιχνίδι.
Στο ύψος του: Κουτζαβασίλης. Δύο φάσεις είχε ο Παναιτωλικός και στις δύο σταμάτησε πάνω στον γκολκίπερ της Κέρκυρας. Και ο Ρόσα και ο Λόπες.
Η γκάφα: Το χέρι του Τσοκάνη. Χωρίς κανένα λόγο πάει με τα χέρια στην μπάλα αντί να χρησιμοποιήσει το κεφάλι του με αποτέλεσμα να κάνει πέναλτι.
Το στραγάλι: Κανένα πρόβλημα για τον Ζαχαριάδη. Σωστό το πέναλτι που σφύριξε. Κοντά σε όλες τις φάσεις.
Το ταμείο του gazzetta.gr: Οι φίλαθλοι που πλήρωσαν εισιτήριο θα πρέπει να ζητήσουν τα λεφτά τους πίσω. Πολύ κακό παιχνίδι το οποίο… κόλλησε στο 0-0. Βεβαίως οι δύο ομάδες πήραν τον έναν βαθμό έφτασαν τους 23 και αύξησαν την διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη και περιμένουν τ’ αποτελέσματα της Κυριακής.

Οι συνθέσεις:
Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Γκόμες (82′ Γεωργίου), Ντιμιτρόφσκι, Ζαραδούκας, Σπίνουλας, Κεϊτά, Σιόντης, Ιωάννου, Κόντος (60′ Παμλίδης), Κέβιν (68′ Ντουαλά), Τουράμ
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας (46′ Ροντρίγκες), Μάκος, Πάουλο (46′ Μπράβο), Ρέι, Τσοκάνης, Ρόσα (84′ Μουνιός), Παπαδόπουλος, Λόπες