«Καθάρισε» τον Απόλλωνα και βλέπει… Ευρώπη ο Παναιτωλικός!

Το καλό πρώτο του ημίχρονο εκμεταλλεύτηκε ο Παναιτωλικός που κέρδισε με 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης και πλησίασε σε απόσταση ενός βαθμούς την 5η θέση που δίνει… εισιτήριο Ευρώπη

Ο Παναιτωλικός δεν χρειάστηκε παραπάνω από τρία λεπτά για να θέσει τις βάσεις για τη νίκη επί του Απόλλωνα Σμύρνης. Με το… καλημέρα του παιχνιδιού, ο Μπαρμπόσα άνοιξε το σκορ, ενώ 22 λεπτά αργότερα, ο Μοράρ έδωσε «μαξιλαράκι» ασφαλείας, ανεβάζοντας το σκορ στο 2-0.

Εξ’ αρχής του έργο του Απόλλωνα Σμύρνης ήταν δύσκολο, ωστόσο ο Παναιτωλικός τον έστησε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Η ομάδα του Αγρινίου ανέλαβε στο πρώτο ημίχρονο τα ηνία του παιχνιδιού και εξαργύρωσε την υπεροχή της με τα δύο γρήγορα γκολ απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης που προσπάθησε να βρει τις απαντήσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως μετά την επίτευξη τέρματος του Μοράρ, ο Μπάμπης Τεννές προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, θέλοντας να ανακατέψει την τράπουλα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι φιλοξενούμενοι πήραν σκυτάλη από τον Παναιτωλικό, μείωσαν σε 2-1 με τον Μπεντινέλι και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην εξέλιξη της αναμέτρησης.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

Με σχηματισμό 4-2-3-1 και με αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, κάνοντας την… έκπληξη με Μοράρ και Καμαρά, παρέταξε την ομάδα του ο Τραϊανός Δέλλας. Ο Έλληνας τεχνικός έδωσε και πάλι φανέλα βασικού στον φορμαρισμένο Αφρικανό φορ, άφησε στον πάγκο τον Μάζουρεκ, ενώ διατήρησε τον Μοράρ, θέλοντας να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα από την αρχή, διατηρώντας παράλληλα και λύσεις από τον πάγκο σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Εκ του αποτελέσματος, του… βγήκε.

Ο Μπάμπης Τεννές, στο δεύτερό του παιχνίδι στον πάγκο του Απόλλωνα Σμύρνης, μετά την επιστροφή του, παρέταξε με 4-1-4-1 την ομάδα του και με την ίδια… συνταγή, ζητώντας πίεση από το πρώτο λεπτό στην μεσαία γραμμή. Το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων τον ανάγκασε να αλλάξει τα πλάνα του, να ανεβάσει ψηλότερα του παίκτες του παίρνοντας ρίσκα, προσπαθώντας παράλληλα να περιορίσει την επιθετική δράση των αντιπάλων, κάτι που δεν κατάφερε να υλοποιηθεί με τα δύο γρήγορα γκολ των αντιπάλων.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΜΑΤΣ
3′
ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό! Με το… καλημέρα οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ, με τον Μπαρμπόσα. Ο Τσοκάνης έκανε πολύ ωραίο κοντρόλ μέσα στην περιοχή, έφερε τη μπάλα στο αριστερό και με μια συρτή πάσα βρήκε τον Μπαρμπόσα μέσα στη μικρή περιοχή, με τον τελευταίο να στέλνει με δεξί πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος του πέναλτι.
7′
Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα Σμύρνης, με τον Κοντοέ να βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Ελ-Χελβέ να γίνεται αποδέκτης και με μονοκόμματο δυνατό σουτ να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κυριακίδη.
25′
ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό και 2-0! Ο Μοράρ Έγινε αποδέκτης της μπάλας λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, βρήκε τον χώρο και… εκτέλεσε χωρίς σκέψη, στέλνοντας τη μπάλα στην γωνία του Χουάντερσον με πανέμορφο τρόπο, μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης.
41′
Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Λούκιτς να κάνει παραλίγο μοιραίο λάθος και τον Χουάντερσον να σώζει την ομάδα του. Ο Μαρινάκης βγήκε από τα δεξιά, ο Λούκιτς πήρε την κεφαλιά, με τον Χουάντερσον να αποκρούει με το πόδι και να διώχνει με τα ακροδάχτυλα προ του Μοράρ.
47′
ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα Σμύρνης με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ντεφεντερίκο να πασάρει κάθετα στον Μπεντινέλι, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε με το δεξί τον Κυριακίδη και έβαλε… φωτιά στο ματς, δίνοντας νέο ενδιαφέρον σε αυτό.
56′
Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα Σμύρνης να φέρει το ματς στα ίσια, με τον Ακόστα να πλασάρει τον Κυριακίδη από πολύ καλή θέση, όμως ο έμπειρος πορτιέρε είναι “όχι” στη συγκεκριμένη ευκαιρία των φιλοξενούμενων αποσοβώντας τον κίνδυνο.
59′
Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό με τον Ντιάς να κλέβει τη μπάλα μέσα στην περιοχή, να κάνει το σουτ, ωστόσο το τελείωμα του δεν ήταν καλό.
63′
Μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Λουσέρο, ο Μάζουρεκ με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Χουάντερσον.
76′
Εντυπωσιακή απόκρουση από τον Κυριακίδη, με τον Ελ-Χελβέ να κάνει πανέμορφο σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Έλληνα τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε θεαματική απόκρουση.
81′
Εκτέλεση φάουλ από τον Ναδάλες από τα δεξιά, ο Τζανετόπουλος πιάνει την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.