Ροή Ειδήσεων

«Καμπανάκι» με τεσσάρα από το πρώτο παιχνίδι του 2018 για τον Παναιτωλικό (φωτο)

panetolikos_aek (76)
Νέα άσχημη εμφάνιση και ήττα με 1-4 στην έδρα του από την ΑΕΚ για τον Παναιτωλικό, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα. Τεράστια αμυντικά λάθη και χωρίς αυτοματισμούς στην επίθεση, με τον “Τίτορμο” να μην θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που φάνταζε δυνατή να χτυπήσει κάθε παιχνίδι, απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο στην αρχή της σεζόν.

panetolikos_aek (25)

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός έδειξε υπερβολικό σεβασμό απέναντι σε έναν αντίπαλο από τον οποίο είχε χάσει με 0-4 πριν από λίγες ημέρες στο ίδιο γήπεδο, χωρίς ίχνος εγωισμού ή πάθος για «εκδίκηση», παρά τον χρόνο που διέθετε για να προετοιμαστεί κατάλληλα. Βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα και από εκεί και έπειτα όλα στράβωσαν. Η τύχη δεν του χαμογέλασε στο 41’ όταν το σουτ του Ρόσα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ νωρίτερα η ΑΕΚ είχε κάνει ήδη δύο τα τέρματά της με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Αραούχο στην εκπνοή του ημιχρόνου πέτυχε και τρίτο γκολ για την «Ένωση.

Στην επανάληψη τα «καναρίνια» μπήκαν καλύτερα, έκαναν φάσεις, όμως βρήκαν απέναντί τους τον Τσιντώτα σε πολύ καλή μέρα και δεν κατάφεραν να μειώσουν γρήγορα. Σαν να μην έφτανε αυτό, η ΑΕΚ διεύρυνε και άλλο τη διαφορά με τον Λόπες στο 60’, ενώ το μόνο που κατάφερε ο Παναιτωλικός, ήταν να μειώσει με απευθείας εκτέλεση πέναλτι του Μοράρ στο 68’.

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς

panetolikos_aek (31)

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Μάκης Χάβος παράταξε τον Παναιτωλικό με σύστημα 4-2-3-1. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Κυριακίδη στο τέρμα. Τους Μύγα, Ροντρίγκες, Μιχάι και Ρότσα από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Αμυντικούς μέσους τον Μπεχαράνο και τον Πάουλο. Στην μεσοεπιθετική γραμμή τον Ντίας δεξιά, τον Ρόσα αριστερά και τον Μάζουρεκ σε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον Μοράρ που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Για την ΑΕΚ ο Μανόλο Χιμένεθ επέλεξε το 4-4-1-1. Συγκεκριμένα, τον Τσιντώτα κάτω από τα δοκάρια. Τους Γκάλο, Λαμπρόπουλο, Τσιγκρίνσκι και Μπακάκη στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Κεντρικούς μέσους τον Κονέ και τον Γαλανόπουλο. Στο δεξί άκρο του κέντρου τον Χριστοδουλόπουλο και στο αριστερό τον Μπακασέτα, με τον Λιβάγια να παίζει λίγο πίσω από τον Αραούχο που ξεκίνησε στο κέντρο της επίθεσης.

panetolikos_aek (71)

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Μπακασέτας με διαφορά από τον δεύτερο, έκανε τα πάντα στο γήπεδο. Έβαλε ένα καταπληκτικό γκολ, έβγαλε μία πανέμορφη ασσίστ, κέρδισε ένα πέναλτι και είχε την ευκαιρία να βάλει και δεύτερο γκολ αν στο 11’ η μπάλα δεν σταματούσε στο αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη.

Η σφυρίχτρα: Άψογη διαιτησία από τον Καραντώνη με σωστές αποφάσεις σε σχεδόν κάθε φάση, χωρίς αχρείαστες κάρτες και με σωστές υποδείξεις στα δύο πέναλτι.

Οι πάγκοι: Ο Μανόλο Χιμένεθ απέδειξε για άλλη μία φορά πως έχει τη «συνταγή» για να κερδίζει τον φετινό Παναιτωλικό. Η ΑΕΚ ήταν υποδειγματική στον να κλέβει τη μπάλα στην επίθεση και να δημιουργεί φάσεις, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως πλέον σε τρία παιχνίδια έχει πετύχει 10 γκολ και έχει δεχθεί μόλις ένα από τον Παναιτωλικό.

Η φάση: Το σουτ του Ρόσα που σταμάτησε στο δοκάρι στο 41’, όταν θα μπορούσε να είχε κάνει το 1-2 πριν το ημίχρονο και να βλέπαμε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι.

Ξεχώρισαν: Ο Τσιντώτας με τις επεμβάσεις του που κράτησε τη διαφορά στο σκορ για την ΑΕΚ και έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τον «δικέφαλο» και για τον Παναιτωλικό ο Μάζουρεκ που πάλευε μόνος του με τα «θυρία» κέρδισε το πέναλτι, έφαγε πολύ ξύλο, αλλά δεν σταμάτησε να μάχεται στιγμή.

panetolikos_aek (80)

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ Ημίχρονο

3’ Συρτό σουτ του Αραούχο έξω από τη μεγάλη περιοχή μπλόκαρε ο Κυριακίδης.

6’ ΓΚΟΛ 0-1 για την ΑΕΚ με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα.

11’ Δοκάρι για την ΑΕΚ έπειτα από δυνατό συρτό σουτ από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Μπακασέτα.

12’ Κεφαλιά του Λιβάγια με τον Κυριακίδη να αποκρούει σε κόρνερ.

19’ Μακρινό σουτ του Μπακασέτα, λίγο άουτ.

20’ Σουτ του Χριστοδουλόπουλου από πλάγια δεξιά, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

25’ Μακρινό δυνατό σουτ του Ρότσα, η μπάλα άουτ.

34’ Μακρινό σουτ του Μάρκος Πάουλο, έξω από την εστία.

35’ Ανατροπή του Μπακασέτα από τον Μύγα και πέναλτι.

36’ ΓΚΟΛ 0-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου.

37’ Κίτρινη κάρτα στον Μπεχαράνο για τράβηγμα στον Λιβάγια.

41’ Δοκάρι για τον Παναιτωλικό έπειτα από συρτό σουτ του Ρόσα έξω από τη μεγάλη περιοχή.

43’ Κίτρινη κάρτα στον Τσιγκρίνσκι για φάουλ πάνω στον Ρόσα.

44’ Κεφαλιά του Μύγα απέκρουσε σε κόρνερ ο Τσιντώτας.

45+1’ ΓΚΟΛ 0-3 με δυνατό σουτ του Αραούχο μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έπειτα από όμορφη ασσίστ του Μπακασέτα.

Β’ Ημίχρονο

48’ Ο Μοράρ επιχείρησε να ντριπλάρει τον Τσιντώτα, η μπάλα κατέληξε στο Μύγα, όμως το σουτ του δεύτερου απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

51’ Νέα μεγάλη απόκρουση του Τσιντώτα, αυτή τη φορά σε σουτ του Μοράρ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

55’ Σουτ του Χριστοδουλόπουλου μπλόκαρε ο Κυριακίδης.

60’ ΓΚΟΛ 0-4 με μακρινό δυνατό σουτ του Λόπες έξω από τη μεγάλη περιοχή, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα.

64’ Χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό μετά από μεγάλο λάθος του Τσιντώτα που καθυστέρησε, ο Μοράρ του έβαλε την κόντρα, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

67’ Χτύπημα του Κονέ στο πρόσωπο του Μάζουρεκ και πέναλτι για τον Παναιτωλικό, όπως και κίτρινη κάρτα για τον παίκτη της ΑΕΚ.

68’ ΓΚΟΛ 1-4 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοράρ.

72’ Κεφαλιά του Λιβάγια και όμορφη απόκρουση του Κυριακίδη σε κόρνερ.

80’ Κεφαλιά του Λαμπρόπουλου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, λίγο πάνω από την εστία.

82’ Κίτρινη κάρτα στον Μιχάι για μαρκάρισμα στον Γιακουμάκη.