sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός: Ήττα σαν κακόγουστο αστείο στο Βόλο

Άξιος της μοίρας του ο Παναιτωλικός, γνώρισε μία ακόμη ήττα στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά από τον Βόλο, στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Η ομάδα του Μάκη Χάβου είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με τον Σανιά, αλλά στην επανάληψη δέχθηκε τρία γκολ από στατικές φάσεις, δέχθηκε μία ακόμη κόκκινη κάρτα, καθώς αποβλήθηκε ο Σιέστεντ και εν τέλει ηττήθηκε με 3-2. Προσωρινά είχε ισοφαρίσει σε 2-2 ο Αριγίμπι, χωρίς νίκη μετά από δέκα (!) αγωνιστικές ο Παναιτωλικός!

Μόλις μία αλλαγή στην επίθεση, συγκριτικά με την προηγούμενη αναμέτρηση για τον Παναιτωλικό του Μάκη Χάβου, όπως άλλωστε σας είχαμε ενημερώσει και μέσω της εκπομπής «ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ… Κι όπου μας βγάλει» της Παρασκευής. Η διατάξη 4-2-3-1 παρέμεινε. Γιαννακόπουλος κάτω από τα δοκάρια, Λουσέρο, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Σανιά οι τέσσερις της άμυνας. Ταχάρ και Σιέστεντ στελέχωσαν τον άξονα, με τον Μιμίτο ως δεκάρι μπροστά τους. Ο Αριγίμπι κατέλαβε θέση στα άκρα, όπως και ο Ντάλσιο. Ο Ντίαζ μετατοπίστηκε στην κορυφή της επίθεσης, αντί του Μπαΐροβιτς.

Ο Παναιτωλικός μπήκε στο γήπεδο «με το μαχαίρι στα δόντια». Η ομάδα του Χάβου από το ξεκίνημα πρέσαρε ψηλά και μέσα σε λιγότερα από δέκα λεπτά είχε παράξει πέντε τελικές, εκ των οποίων οι τρεις τουλάχιστον ήταν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ! Στο 11′, σουτ του Ντίαζ κόντραρε στους αμυνόμενους του Βόλου, μέσα στην περιοχή, νέο εξ’ επαφής του Ντάλσιο είχε την ίδια τύχη, για να έρθει ο Ταχάρ με τρίτο σερί σουτ να πάρει το κόρνερ. Από την εκτέλεσή του, κεφαλιά του αφύλαχτου Γιοβάνοβιτς πέρασε λίγο άουτ. Ο Βόλος απάντησε λίγο αργότερα, στο 13′, όταν από λάθος του Ντάλσιο ξεκίνησε αντεπίθεση που είχε ως τελικό αποδέκτη τον Ζοάο. Από βέβαιο γκολ γλίτωσε την ομάδα ο Γιαννακόπουλος επεμβαίνοντας καίρια. Για λίγα λεπτά οι γηπεδούχοι απειλούσαν με στατικές φάσεις, κυρίως κόρνερ, αλλά τόσο οι αμυντικοί του Παναιτωλικού όσο και ο Γιαννακόπουλος ήταν παρόντες. Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε εκ νέου το παιχνίδι, με τους Βολιώτες να απειλούν μόνο όταν έβρισκαν χώρο στο ανοικτό γήπεδο, από αντεπιθέσεις. Οι συνεχόμενες φάσεις σταμάτησαν για ένα δεκάλεπτο, για να έρθει στο 38′ το 0-1. Από όμορφη ανάπτυξη του Παναιτωλικού, η μπάλα κατέληξε στα δεξιά της μεγάλης περιοχής του Βόλου, εκεί όπου ο Πιερ Σανιά με ηρεμία στόχευσε και με ένα εξαιρετικό διαγώνιο συρτό σουτ έβαλε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ. Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε… «ροντέο». Ο Χάβος πέρασε τον Μπάλμπι αντί του Λουσέρο στο γήπεδο. Στο 55′ απευθείας χτύπημα φάουλ του Μουνίθ, μετά από φάουλ που είχε παραχωρήσει ο Μαρσιάλ, έφερε το παιχνίδι στα ίσια για τους γηπεδούχους. Ο Παναιτωλικός είχε διπλή ευκαιρία με σουτ των Ντίαζ και Μιμίτο στο 60′, με τον Μελίσσα να σώζει την εστία του. Για να φτάσουμε εν τέλει στη φάση του 64′, όπου ο Σίεστεντ για φάουλ που έκανε στο χώρο του κέντρου αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Τζοβάρα και αποβλήθηκε. Λίγο αργότερα, στο 68′, ο Μάντζης μετά από κόρνερ βρέθηκε μόνος στην «καρδιά» της άμυνας του Παναιτωλικού και από κοντά έκανε το 2-1, ανατρέποντας τα δεδομένα. Ο «Τίτορμος» δεν τα παράτησε, ωστόσο. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, με ωραία ενέργεια και σουτ του Αριγίμπι το σκορ ήρθε ξανά στην ισοπαλία, 2-2. Δυστυχώς, οι Βολιώτες κατόρθωσαν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα στο 78′. Πάλι από στατική φάση, ο Γιαννακόπουλος αντέδρασε πολύ άσχημα, βλέποντας τη μπάλα να «σκάει» μπροστά του, δίνοντας την ευκαιρία στον Γέντριτσεκ να κάνει το 3-2. Οι αλλαγές των Τσιγγάρα και Ρομάν δεν μπόρεσαν να αλλάξουν κάτι και ο Παναιτωλικός γνώρισε μία ακόμη ήττα στο πρωτάθλημα, με γνώριμα… «σκηνικα» να επαναλαμβάνονται με τρόπο κακόγουστο.

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τον Παναιτωλικό. Ο Μάκης Χάβος προσπαθεί με το υλικό που έχει να παράξει ποδόσφαιρο. Δυστυχώς, το δεύτερο ημίχρονο «γκρέμισε» ότι καλό χτίστηκε στα πρώτα 45′.
Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ντίας ως «ψευτοεννιά». Στο ύψος του ο Μαρσιάλ,

Μία ακόμη φορά ο Παναιτωλικός μένει με δέκα παίκτες. Δεν έχει να κάνει με την αντιμετώπιση τον διαιτητών προς την ομάδα. Κακά τα ψέμματα. Αχρείαστο το φάουλ του Σιέστεντ στο κέντρο, «χαζή» δεύτερη κίτρινη.
Κάκιστος ο Ντάλσιο για ένα ακόμη παιχνίδι. Άνευρος, δίχως ρυθμό, με πολλά εύκολα λάθη.
Πόσα ακόμη γκολ πρέπει να δεχθεί η ομάδα από στατικές φάσεις; Για ένα ακόμη παιχνίδι ο Γιαννακόπουλος φέρει ευθύνη, κυρίως για το τρίτο γκολ του Βόλου. Από στατικές φάσεις και τα άλλα δύο τέρματα των γηπεδούχων.
Συνολικά η αμυντική λειτουργία των «καναρινιών» στο δεύτερο ημίχρονο.

Η διαιτησία του Τζοβάρα σε γενικές γραμμές ήταν καλή. Ο ρέφερι δεν υπέκυψε στις συνεχείς διαμαρτυρίες των γηπεδούχων σε μπόλικες περιπτώσεις, όπου ζητούσαν είτε φάουλ είτε ακόμη και πέναλτι. Αντιμετώπισε πρόβλημα στον πειθαρχικό έλεγχο, μοιράζοντας με μεγάλη ευκολία τις κίτρινες κάρτες. Σωστή η δεύτερη κίτρινη στον Σίεστεντ, που τραβά τον Μάντζη.

Ο κόσμος που έκανε το ταξίδι στο Πανθεσσαλικό, είτε από το Αγρίνιο, είτε από τη Θεσσαλονίκη ή την Αθήνα ή από οποιοδήποτε μέρος της χώρας. Τόσα χιλιόμετρα, στο πλευρό της ομάδας αλλά δυστυχώς η χαρά της νίκης δεν ήρθε ούτε τώρα…

Η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, μετά από δέκα αγωνιστικές. Ο Παναιτωλικός δέχθηκε ένα ακόμη «χαστούκι» με τρόπο εμφατικό. Η κακόγουστη επανάληψη αποβολών, γκολ από στατικές φάσεις και τα ατομικά λάθη έχουν γίνει συνήθεια για τον κόσμο της ομάδας. Μετά και από αυτή την ήττα ο Παναιτωλικός παραμένει στους τρεις βαθμούς με μοναδική ελπίδα να μην… απομακρυνθεί κι άλλο από αυτόν η Λαμία.