Ήταν να μην πάρει μπροστά!

sup-panai-ksanth4

Ο Παναιτωλικός σημείωσε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην Κέρκυρα με σκορ 2-1. Οι Αγρινιώτες κατάφεραν να ξεπεράσουν δίκαια το εμπόδιο των Φαιάκων αποσπώντας ένα ακόμα τρίποντο στην Λίγκα. Η ομάδα του Μάκη Χάβου σκόραρε δύο γρήγορα τέρματα όμως στο Β’ μέρος προς το τέλος κινδύνεψε καθώς δεν έκανε γκολ τις φάσεις που είχε και ενώ δέχθηκε και ένα τέρμα.

Δυναμικό ξεκίνημα και δύο γκολ σε λίγα λεπτά

Η Κέρκυρα μπήκε με αρκετά καλές διαθέσεις και κινητικότητα δίχως όμως να βγάλει ουσία στο παιχνίδι της. Ο Παναιτωλικός από το 7′ και μετά άρχισε να απειλεί και έχοντας σαφώς πιο καλή εικόνα από τον αντίπαλό του κατάφερε μέσα σε λίγα λεπτά να… καθαρίσει τον αγώνα. Στο 16ο λεπτό έκανε το 0-1. Μετά από ένα κακό σουτ του Φωτάκη, η μπάλα πήγε πάνω στον Κέβιν που την έστειλε στο δοκάρι. Από εκεί ο Βιγιαφάνιες πήρε το… ριμπάουντ και από κοντά σκόραρε. Για τους Αγρινιώτες όμως υπήρξε και συνέχεια.

Στο 20′ βρήκαν ξανά δίχτυα. Κάκιστη η αντίδραση της άμυνας της Κέρκυρας για ακόμα μία φορά. Ως εκ τούτου δέχθηκε και άλλο τέρμα. Μετά από σέντρα του Κέβιν και ωραίο διαγώνιο σουτ του Κάπελ έγινε το 0-2. Ο Παναιτωλικός στο 21′ είχε μία μεγάλη φάση με τον Άλβες να βρίσκεται απέναντι στον πορτιέρο των Φαιάκων αλλά να σουτάρει έξω καθώς και άλλες στιγμές για να κάνει το 0-3. Η Κέρκυρα είχε να επιδείξει μόνο ένα πολύ καλό σουτ του Κόντου που αποκρούστηκε στο 32′.

Δοκάρι και νέες φάσεις ο Παναιτωλικός

Παρά τις προσπάθειες και τις αλλαγές των Φαιάκων ο Παναιτωλικός μπορούσε να είχε βάλει και άλλα γκολ στην επανάληψη. Στο 66′ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι. Μετά από πολλά λάθη από την άμυνα της Κέρκυρας ο Μαρτίνες με προβολή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στην συνέχεια ο Κάπελ νικήθηκε σε διπλή του προσπάθεια από τον αντίπαλο κίπερ.

Χαρακτηριστικό της διαφοράς των δύο ομάδων και του πόσο πιο επικίνδυνος ήταν ο Παναιτωλικός ήταν και οι αριθμοί στις τελικές: λίγο πριν το 80′ οι τελικές των δύο ομάδων στο Β’ μέρος ήταν 1-4. Το παιχνίδι έκλεισε με μία αρκετά άνετη και απόλυτα δίκαιη επικράτηση του Παναιτωλικού.

Αδράνεια και 1-2 για την Κέρκυρα

Στο 84ο λεπτό μετά από μία αδράνεια των αμυντικών του Παναιτωλικού και τον Μαλεζά να χάνει τον Γκόμεζ η Κέρκυρα μείωσε στο σκορ. Εξαιρετική η κίνηση από τον Γκόμεζ και σουτάρα για να γίνει το τελικό 1-2. Στα λεπτά που απέμειναν για το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε τίποτα ως προς το σκορ.

MAN OF THE MATCH: Ο Κέβιν. Καλό ματς σε ένα μεγάλο μέρος της αναμέτρησης. Είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ του Παναιτωλικού.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Οι Βιγιαφάνιες, Κάπελ και Μαρτίνες. Οι δύο πρώτοι σκόραραν και ο τρίτος συνέβαλλε ειδικά στο πρώτο μέρος σημαντικά δημιουργικά και επιθετικά. Άκρως θετικό πρόσημο από τον Γκόμεζ για την Κέρκυρα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Χαβίτο. Ήταν σαν μην… έπαιξε. Γενικότερα οι μεσοεπιθετικοί της Κέρκυρας δεν… τράβηξαν στον αγώνα.

Η ΓΚΑΦΑ: Η άμυνα της Κέρκυρας λειτούργησε κάκιστα και στα δύο γκολ του Παναιτωλικού.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Γιάχος και οι βοηθοί του δεν έχουν αποφύγει τα λάθη. Όμως σε καμία των περιπτώσεων δεν έχουν επηρεάσει την ροή του αγώνα.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Αντί για 0-3 ή 0-4 ο Παναιτωλικός έκανε το 1-2 στην Κέρκυρα. Οι Αγρινιώτες ήταν σαφέστατα ανώτεροι των Φαιάκων σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού στο μεγαλύτερό του μέρος. Πάτησαν περιοχή αρκετές φορές, έκαναν φάσεις, έβαλαν δύο γκολ, είχαν δοκάρι και γενικά έδειξαν το πόσο καλύτερη ομάδα είναι συνολικά από τους Νησιώτες. Ήταν ξεκάθαρα το… αφεντικό του αγώνα. Από το 80′ και μετά όμως έβγαλαν… αυτοκαστροφικές τάσεις, επέτρεψαν στους Φαίακες να σκοράρουν και να ξαναμπούν στον αγώνα, μετατρέποντάς τον έτσι σε ένα μίνι… θρίλερ. Γενικά όμως ήταν μία απόλυτα καθαρή και δίκαιη νίκη για την ομάδα του Μάκη Χάβου.