sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

«Γκρέμισε» ότι «έχτισε» μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ο Παναιτωλικός, ήττα 1-3 από τον ΠΑΟΚ (φωτο-video)

«Έχυσε» την «καρδάρα» μέσα σε λίγα λεπτά και ηττήθηκε με 1-3 από τον ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο ο μαχητικός Παναιτωλικός του Πετράκη.

Ο Τίτορμος πήρε προβάδισμα στο 5′ με ένα μαγικό γκολ του Χατζηθεοδωρίδη. Είχε ευκαιρίες, είδε τον ΠΑΟΚ να έχει δύο δοκάρια και πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στιγμές είχαν οι Αγρινιώτες και στις αρχές της επανάληψης, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει στο 72′ με αρκετή δόση τύχης και να κάνει την ανατροπή μέσα σε ένα λεπτό.

analysis agona 1

endekada

Αρκετές αλλαγές. Τσάβες, Λιάβας, Μαλής, Στάγιτς, Μλάντεν, Τορεχόν, Τσιγγάρας, Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι, Σενγκέλια, Πέδρο, σε διάταξη 3-5-2.

analysis agona 2

Το πρώτο ημίχρονο

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο βροχερό Αγρίνιο. Στο 5′ ο Τορεχόν συνδυάστηκε εξαιρετικά με Πέδρο και Χατζηθεοδωρίδη. Ο Πορτογάλος βρήκε τον Έλληνα, που επιχείρησε ανάποδο ψαλίδι, το οποίο πέρασε εκατοστά εκτός.

Ότι δεν έκανε όμως αρχικά, το πέτυχε ελάχιστα δευτερόλεπτα αργότερα ο Παναιτωλικός. Με τον Χατζηθεοδωρίδη πρωταγωνιστή εκ νέου. Απίστευτο σουτ από μακριά, ανήμπορος να αντιδράσει ο Ζίβκοβιτς, 1-0 οι Αγρινιώτες.

Στο 10′ σέντρα του Σοάρες βρήκε τον Ντεσπότοφ, η κεφαλιά του οποίου δεν προβλημάτισε τον Τσάβες. Στατικό σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ στο 12′, με την εκτέλεση του Μουργκ να σταματά στο δοκάρι της εστίας του κίπερ του Παναιτωλικού.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν περάσει σε θέση επίθεσης, πιέζοντας και κερδίζοντας στημένες μπάλες. Η άμυνα των Αγρινιωτών ανταποκρίθηκε ωστόσο. Στο 16′ εκτέλεση φάουλ του Χουάνπι σε καλή θέση δεν απέφερε στιγμή.

Φάουλ αντίστοιχα για τον ΠΑΟΚ στο 18′ από τα πλάγια, με τον Μουργκ εκ νέου, πέρασε άουτ. Ο Κατσικογιάννης καταλόγιζε εύκολα φάουλ -κατά ριπάς- περιμετρικά της περιοχής του Παναιτωλικού, προξενώντας την οργή της εξέδρας. Νέα εκτέλεση του Μουργκ στο 23′ έδιωξε ο Τσάβες. Σουτ του Μεϊτέ στο 24′ πέρασε απελπιστικά άουτ.

Ο ΠΑΟΚ είχε συντριπτική κατοχή αλλά ο Παναιτωλικός αμυνόταν με εξαιρετική προσήλωση στο πλάνο του. Ο Τίτορμος από την άλλη, όσες φορές έβγαινε στην κόντρα έδειχνε ικανός για να δημιουργήσει επικίνδυνες συνθήκες. Μία τέτοια στιγμή ήρθε στο 34′ με σουτ του Σενγκέλια, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση ο Ζίβκοβιτς. Την εκτέλεση ανέβαλε ο Χουάνπι, με κεφαλιά του Ζοάο να περνάει λίγο άουτ.

Στο 42′ από κόρνερ ο Μεϊτέ πήρε κεφαλιά, η οποία πέρασε μακριά από τα δοκάρια του Τσάβες. Τεράστια στιγμή για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 46′, με ατομική του Κωνσταντέλια να καταλήγει σε σουτ που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Τσάβες.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με το «καλησπέρα» στο δεύτερο μέρος επικίνδυνη σέντρα του Τορεχόν βρήκε τον Σενγκέλια που δεν μπόρεσε να φέρει την μπάλα μπροστά του ώστε να εκτελέσει. Στο 47′ ο Παναιτωλικός «φώναξε» για πέναλτι στον Πέδρο, με τον Κατσικογιάννη να μην καταλογίζει κάτι. Στιγμές αργότερα φάουλ σε καλή θέση για τους Αγρινιώτες κατέληξε σε νέο μακρινό σουτ του Χατζηθεοδωρίδη που έδιωξε σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να πέφτε σε… «τείχος» μόλις έφτανε έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού, με την άμυνα των Αγρινιωτών να «καθαρίζει» τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων. Στο 60′ ωστόσο ήρθε η ισοφάριση. Ο Ντεσπότοφ σέντραρε με το εξωτερικό, ο Κωνσταντέλιας «τσίμπησε» την μπάλα και έκανε το 1-1. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR, το οποίο μετά από αρκετά λεπτά έκρινε τον Βούλγαρο σε θέση οφσάιντ.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Πετράκης προχώρησε στις πρώτες του διορθωτικές κινήσεις. Στο 67′ λοιπόν, διπλή αλλαγή, με Χατζηθεοδωρίδη και Σενγκέλια να αφήνουν τις θέσεις τους σε Φρεντ και Σέρχιο Ντίαζ.

Στο 72′ ωστόσο, σε μία στιγμή ατυχίας, από σέντρα του Σάστρε, η μπάλα κόντραρε στον Τορεχόν και κατέληξε στα δίχτυα του Τσάβες. Πριν προλάβει να συνέλθει ο Παναιτωλικός, στο 73′, ο Ζίβκοβιτς με ένα τεχνικό σουτ έκανε την ανατροπή.

Τα πόδια των παικτών του Παναιτωλικού «κόπηκαν». Ανεβαίνοντας πιο ψηλά στο γήπεδο οι Αγρινιώτες, νομοτελειακά δόθηκαν χώροι στον ΠΑΟΚ, που πλέον έκανε και διαχείριση του υπέρ του σκορ. Στο 80′ σέντρα του Φρεντ, κεφαλιά του Τορεχόν, σκαστή, έδιωξε δύσκολα ο κίπερ του ΠΑΟΚ.

Στο 81′ πέρασαν στο γήπεδο Μαυρίας, Πέρεθ και Λομόνακο αντί των Λιάβα, Τσιγγάρα, Πέδρο. Ο Παναιτωλικός ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει τις στιγμές για να απειλήσει. Στο 90′ ο Κωνσταντέλιας βρέθηκε σε θέση βολής και έκανε το 1-3. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

analysis agona 3

-Τορεχόν. Κάλυψε πολλά χιλιόμετρα και δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις για την άμυνα του ΠΑΟΚ με τις σέντρες του. Άτυχος στο 1-1.

-Έδωσαν ότι είχαν Μλάντεν, Στάγιτς, Μαλής. Θετικός στο πρώτο μέρος ο Χουάνπι, «έπεσε» στην επανάληψη.

-Η μαχητικότητα της ομάδας. Ομάδα ψυχωμένη, με το «μαχαίρι στα δόντια». Αδικείται η προσπάθεια που κατέβαλαν όλοι οι ποδοσφαιριστές από το τελικό σκορ.

analysis agona 4

-Μαχητικότητα από την μία, ατυχία από την άλλη. Ο Παναιτωλικός «έχυσε» την «καρδάρα» μέσα σε 1,5′, βλέποντας τον ΠΑΟΚ να του κάνει ανατροπή. Δεν μπορεί να προσάψει κανείς κάποιο άλλο αρνητικό ή να επισημάνει ότι κάποιος υστέρησε.

-Δεν πήρε πράγματα από τις αλλαγές ο Παναιτωλικός.

analysis agona 6

Ο Χατζηθεοδωρίδης. Σκόραρε ένα υπέροχο γκολ, είχε δύο ακόμα κλασικές ευκαιρίες. Ξεχώρισε.

Ο Παναιτωλικός μπήκε με τσαμπουκά στο γήπεδο. Απείλησε με τον Χατζηθεοδωρίδη, σκόραρε λίγα δευτερόλεπτα μετά την πρώτη φάση του με τον ίδιο, σε ένα αριστουργηματικό γκολ. Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε, πήρε συντριπτικά ποσοστά κατοχής και προσπάθησε να ισοφαρίσει. Δύο δοκάρια με Μουργκ και Κωνσταντέλια, ωστόσο γενικά το αμυντικό πλάνο του Παναιτωλικού λειτούργησε ικανοποιητικότατα στο πρώτο μέρος.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Τίτορμος μπήκε όπως στο πρώτο μέρος. Έχασε μερικές καλές στιγμές, δεν βρήκε γκολ και είδε τον Κωνσταντέλια στο 61′ να σκοράρει. Το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ του Ντεσπότοφ. Ο Πετράκης προχώρησε στις πρώτες αλλαγές του. Ωστόσο στο 72′ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και στο 73′ έκανε την ανατροπή. Μία καλή στιγμή με τον Τορεχόν «έγραψε» από εκεί και πέρα ο Παναιτωλικός, ο Κωνσταντέλιας διαμόρφωσε το 1-3 στο 90′.