Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ-Νότιος όμιλος: Νίκη και 16 στα 16 για την Γ.Ε. Αγρινίου

Η Γ.Ε. Αγρινίου έκανε το 16 στα 16 επικρατώντας του Τρικούπη Μεσολογγίου (Β) με 81-66 και πλέον χρειάζεται μια νίκη στα τελευταία δυο ματς της κανονικής περιόδου για να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας των playoffs.

Ο Τρικούπης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-10. Οι γηπεδούχοι έβαλαν την μπάλα κοντά στο καλάθι και ροκάνισαν την διαφορά και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 40-34.

Στο τριτο δεκάλεπτο το σκηνικό ήταν το ίδιο για τα πρώτα πέντε λεπτά. Μετά η ΓΕΑ ανέβασε στροφές στην αναμέτρηση (σημαντική απώλεια ο τραυματισμός του Γκάτζιου για το Μεσολογγι) και έχτισε μια διαφορά που έφτασε μέχρι και τους είκοσι πόντους 75-55 για να τελειώσει το ματς με το τελικό 81-66.Απο την ΓΕΑ ο Βασιλείου ειχε 23 πόντους με τον Δάρλα να έχει 13 και τον Σταμουλάκη να προσθέτει 12 ενώ 11 είχε ο Γεωργούλας.Απο τον Τρικούπη ο Καζάνας σημείωσε 17 πόντους με τον Γκάτζιο να έχει 15.

Δεκάλεπτα:Α:18-16 Β:22-18 Γ:23-13 Δ:18-19

Γ.Ε.Αγρινίου(Φαράντος-Καρατσώρης):Γούσης, Στούμπος, Φωτιάδης 5(1), Σταμουλάκης 12, Σούρλας 4(1), Δάρλας 13(4), Λειβαδάς 9(1), Μπόσμος 4, Γεωργούλας 11, Τσάνος, Βασιλείου 23

Τρικούπης Μεσολογγίου under21 (Σταυρόπουλος-Κλάδης): Κιρκινέζος 7(1), Καζάνας 17(2), Τσαμαδιάς 5(1), Παπαζήσης 7(2), Σακαρέλης 2, Βλάχος 2, Κατσαρογιάννης, Τριπολίδης 7(1), Μπουκουβάλας, Γκάτζιος 15(1), Καρδακάς 2, Γιαννούλης 2