ΓΑΣ Αγρινίου: Θριάμβευσαν οι αθλητές του στο διασυλλογικό πρωτάθλημα Κ16

Μεγάλη επιτυχία για τον ΓΑΣ Αγρινίου η κατάκτηση της 2ης θέσης στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κ16 που διεξήχθη στην Πάτρα την Κυριακή 14 Απριλίου.

Η σχετική ενημέρωση αναφέρει:

«Με τη συμμετοχή 400 αθλητών και αθλητριών από 40 σωματεία της Δυτικής Ελλάδας, Κεφαλονιάς και Ζακύνθου  πραγματοποιήθηκαν οι καθιερωμένοι αγώνες στίβου για παιδιά 13-15 χρονών.  Ο ΓΑΣ Αγρινίου συμμετείχε με 23 αθλητές και αθλήτριες και πέτυχε τη μεγαλύτερη  διάκριση  σε αυτή την κατηγορία κατακτώντας  τη δεύτερη θέση στην γενική βαθμολογία.

Τα παιδιά αγωνίστηκαν με απαράμιλλο σθένος  και αποφασιστικότητα  , πετυχαίνοντας  ατομικά ρεκόρ και σημαντικές θέσεις.  Ο Σωτήρης Τσώνης νίκησε στα 2000μ με τον Θανάση Κουτσιαύτη να τερματίζει 4ος  με πολύ καλή επίδοση παίρνοντας και την πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Ο Θανάσης Τσιπετός κέρδισε με άνεση το δρόμο των 1000μ, ενώ σπουδαίους χρόνους έκαναν στο ίδιο αγώνισμα ο Γιάννης Γκριμότσης,  ο Χρήστος Νικολάου και ο Θανάσης Τσακαρδάνος,  Στα 300μ κοριτσιών ο ΓΑΣ Αγρινίου μετείχε με 3 αθλήτριες καταλαμβάνοντας τη δεύτερη, τρίτη και τέταρτη θέση με τις Σπυριδούλα Βελή, Μελίνα Ζαπαντιώτη και Ελένη Ζαραβίνα.  Η Ιωάννα Ποσονίδη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 600μ με τη Λαμπρινή Πετσάβα  να πετυχαίνει ατομικό ρεκόρ. Στα 1000μ κοριτσιών η Χριστίνα Καντερέ και η Ηλέκτρα Μανδέλλου  κατέλαβαν την 5η και 6η θέση αντίστοιχα με νέα ρεκόρ. Ατομικές επιδόσεις πέτυχαν η Παναγιώτα Σκούλου, η Βασιλική Τσαρούχη, η Μαριαλένα Τσακανίκα, η Ευτυχία Θώμου και η Ανθή Αποστολάκη στο δρόμο των 150μ. Στα 80μ νέα ρεκόρ έκαναν η Θεοδώρα Σταθοκωστοπούλου, η Αδριάνα Ταράτσα, η Βασιλική Νάκου, η Μαρία Βλάχου και η Νίκη Κουτσογιαννοπούλου.

Τέλος στις σκυταλοδρομίες 4Χ200 μεικτή και στην 4Χ80 κοριτσιών οι ομάδες του ΓΑΣ Αγρινίου κατέλαβαν την 4η και 5η θέση αντίστοιχα. Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά , στους προπονητές αλλά και στους γονείς που είναι αρωγοί σε αυτή την όμορφη προσπάθεια».