Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Γ’ Εθνική: Ήττα για τον Ναυπακτιακό από τον Διαγόρα στο Παπαχαραλάμπειο

Την ήττα γνώρισε ο Ναυπακτιακός Αστέρας από τον Διαγόρα Βραχναίικων στο Παπαχαραλάμπειο Στάδιο στα πλαίσια της 17ης Αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Γεωργαντόπουλου. Η απάντηση του Ναυπακτιακού ήταν άμεση, με τον Βουκομάνοβιτς να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ. Στο 57ο λεπτό οι γηπεδούχοι θα υποπέσουν σε δεύτερο πέναλτι, με τον Γεωργαντόπουλο να διπλασιαζεί τα τέρματα για την ομάδα του. Ο Διαγόρας θα αντέξει την πίεση που άσκησε ο Ναυπακτιακός στα εναπομείναντα λεπτά και θα καταφέρει να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες, με τον Αστέρα να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων με τον Διαγόρα να έχει ξεκάθαρο στόχο να “χτυπήσει” στην αντεπίθεση. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία θα έρθει στο 7ο λεπτό, με τον Νιφορόπουλο ο οποίος θα βγει με αναγκαστική αλλαγή λίγο αργότερα, θα πιάσει ένα δυνατό σουτ και θα αναγκάσει τον αντίπαλο κίπερ σε σπουδαία επέμβαση. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους θα έρθει κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, οι οποίοι στο 34ο λεπτό θα καταφέρουν να κερδίσουν πέναλτι μετά από τραγικό λάθος του Μένιου. Ο Γεωργαντόπουλος θα αναλάβει την εκτέλεση και με υποδειγματικό τρόπο θα ανοίξει το σκορ. Η απάντηση του Ναυπακτιακού ήταν άμεση και στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ οι αμύντικοι του Διαγόρα δεν θα καταφέρουν να απομακρύνουν, με την μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Βουκομάνοβιτς ο οποίος με μία προσποίηση μέσα στην περιοχή θα πιάσει το σουτ και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπαμπούνη.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τα Βραχναίικα να κλείνουν καλά τους χώρους, μην αφήνοντας πολλά περιθώρια στην ομάδα του κ. Νταλακούρα να απειλήσει την εστία τους και σε μία κόντρα επίθεση θα καταφέρει να κερδίσει εκ νέου πέναλτι μετά από χέρι του Λίτσου μέσα στην περιοχή στο 57ο λεπτό. Την εκτέλεση θα αναλάβει και πάλι ο Γεωργαντόπουλος ο οποίος θα διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του. Ο Ναυπακτιακός θα προσπαθήσει κυρίως με μακρινά σουτ και στημένα να ισοφαρίσει δίχως αποτέλεσμα με το 1-2 να παραμένει τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ναυπακτιακός Αστέρας: Μένιος, Αργυρόπουλος, Πατρώνης (63′ Καζανάς), Ναουμίδης, Λίτσος, Μαχαίρας, Μπατσής (45′ Ρουμπάτος), Κούβελιτς, Βουκομάνοβιτς, Εσκουρέδο, Νιφορόπουλος (19′ Σαμπατάκος)

Διαγόρας Βραχναίικων: Μπαμπούνης, Σταυρόπουλος, Δημόπουλος, Σαρρής, Καπετανάκης, Βλασσόπουλος, Σκεπετάρης (53′ Θωμάς) , Αποστολόπουλος (88′ Σακελαρόπουλος), Αλεξανδρής (88′ Σκούρτας), Γεωργαντόπουλος, Σπανός (Καραμπούλας)

Πηγή: nafpaktianews.gr