Αθλητισμός

Γ΄Εθνική: Εύκολα ο Αίολος, ήττα στον Βόλο για την Βόνιτσα

spo-aiolos1Δε δυσκολεύτηκε ο Αίολος Αστακού να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του, επιβαλλόμενος άνετα του Ηρακλή Κοζάνης με 78-66. Οι παίκτες του Νίκου Βουρνά, είχαν από πολύ νωρίς προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους φιλοξενούμενους που είχαν σήμερα μάλλον μεγαλύτερο κίνητρο από τους αντιπάλους τους, να μην μπορούν να αντιδράσουν σε κάποιο σημείο της αναμέτρησης. Το μόνο που κατάφεραν, ουσιαστικά, ήταν να διατηρήσουν τη διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα, αλλά τώρα… τρέχει για την παραμονή.

Με ένα φοβερό «ντεμαρράζ» στην τελευταία περίοδο, η Καστοριά κατάφερε να κερδίσει με… στυλ τον Πρωτέα Γρεβενών, όπως φαίνεται και από το τελικό 78-60. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ για 30 λεπτά, με τον Πρωτέα να μην είναι μακριά από ένα σπουδαίο «διπλό», αλλά όλα κρίθηκαν στα επόμενα δέκα, όταν οι γηπεδούχοι, με επιμέρους σκορ 25-10, πήραν εύκολα το αποτέλεσμα, συνεχίζοντας να είναι σταθερά η τρίτη δύναμη του πρωταθλήματος.

Τα αποτελέσματα:

Καστοριά – Πρωτέας Γρεβενών 78-60
Σιάτιστα – Μελίκη 94-85
Μεταμόρφωση Βόλου – Βόνιτσα 83-76
Αίολος Αστακού – Ηρακλής Κοζάνης 78-66
Διόσκουροι Κοζάνης – Καρδίτσα 64-72
ΑΟ Αγρινίου – ΑΕΛ (19/4)
Πανεδεσσαϊκός – Νίκη Βόλου 56-80

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 56-80
Δεκάλεπτα: 11-24, 26-47, 38-64, 56-80
Διαιτητές: Γαζέτας-Τριανταφυλλίδης 
Πανεδεσσαϊκός (Αναστασιάδης): Καρνάβας 21, Μπίνος Ε., Τρυγωνιάρης Δ., Σπανός 21 (5), Γιουρτσής, Χρήστου 4 (1), Τρυγωνιάρης Η., Τσάμης 3, Μπίνος Μ., Μακρόπουλος, Κλιμτσάρης 4, Θεοδώρου 3 (1).
Νίκη Βόλου (Στρατίκης): Τζίνης 28 (3), Οικονόμου, Λατσίνογλου, Βασδέκης 2, Κατσαλής 6 (2), Τσώλης 21 (1), Βλίτσιος 2, Τάσος 10, Κετούλας 3, Τοκατλίδης 8.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 78-60
Δεκάλεπτα: 13-17, 35-32, 53-50, 78-60
Διαιτητές: Σιταρίδης-Καρκαλέτσης
Καστοριά (Σούλιος): Δαραβίγκας 2, Λέκκος Γ., Δίτσιος 2, Γυμνόπουλος 9, Τεπετίδης 9, Γκάλης 6, Τασιούδης 9, Αντωνιάδης 15 (2), Κρανιάς, Πανταζής 17 (2), Κόκουρας 9.
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Ζαμπέτης 17 (4), Γιαννάκης 4, Μουράτογλου 19 (2), Θυμίδης 2, Κολοβός 3, Μαρκόπουλος 2, Παπαθεοδώρου, Μαλιούρας 2, Πετρίδης 2, Τζήμας 9 (1), Κλωνάρας.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 78-66
Δεκάλεπτα: 24-16, 51-37, 64-50, 78-66
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Κανελλόπουλος
Αίολος Αστακού (Βουρνάς): Καραγεώργος 1, Πανάρας 13 (3), Σταμόπουλος 5 (1), Ψάλτου 15 (1), Πέτας, Θωνιάτης 4, Κακλαμάνος 4, Πάππος 15 (1), Χουλιαράς, Καλισώρας 9 (3), Λυμπάρης 8, Δουρούκης 4.
Ηρακλής Κοζάνης (Τζιλίνης): Πουλιώνης, Τσακμάκης 12, Γιαννουζάκος 6 (2), Αζής 8, Καρέντζος, Παπούλιας 21, Γιαννούλης 19.

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ – ΒΟΝΙΤΣΑ 83-76
Δεκάλεπτα: 31-11, 45-28, 63-52, 83-76
Διαιτητές: Μελανίδης-Ντόγκας
Μεταμόρφωση Βόλου (Μυριντζής): Καραγεώργος 19 (5), Ζήσης 4, Παπούλιας 20 (1), Νάνης 9 (1), Σκαμαγκάς 5, Παλάσκας 10 Γιωτόπουλος 4, Διανέλος 9, Αγκρής 3 (1).
Βόνιτσα (Μπαλάσκας): Τσιτσώνης 20 (6), Παπανελόπουλος 2, Μπουρσινός 5(1), Μανδαλάκης 43 (3), Μαζαράκης 4, Κόκκαρης 2.

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ  – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 64-72
Δεκάλεπτα: 18-17, 27-35, 43-53, 64-72
Διαιτητές: Δαμίγος-Μαραθιώτης 
Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος): Σισμάνης 12 (2), Σκορδάρης 6 (2), Ντόβας 18 (1), Γκοβεδάρος, Γκλιάνας 4, Μπάρμπας, Καρανώτας Τηλ. 22, Ανδρίτσος 2.
Καρδίτσα (Φόρος): Δεσπούλης 3 (1), Θώδης 3 (1), Παπαιωάννου 18, Παππάς, Βούλγαρης, Παπαδόπουλος 27, Αντωνίου 5 (1), Γεωργίου 16, Κουρέπης.

ΣΙΑΤΙΣΤΑ – ΜΕΛΙΚΗ 94-85
Δεκάλεπτα: 26-20, 44-43, 69-60, 94-85
Διαιτητές: Κετουλας-Δολγύρας
Σιάτιστα (Καλαμπούκας): Γράβας 14 (1), Ρέππας Χ. 22 (3), Ρέππας Μ. 27 (1), Καλαμπούκας 9 (1), Τσώνος 2, Κουζιώνης, Τσιαούσης 22 (2), Κατσιάνης.
Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 10, Μαυρίδης 30 (3), Δημητριάδης 5 (1), Παυλίδης, Παπαδόπουλος, Κοτζαμπάσης 10 (2), Λέφας 6, Παραπούρας 18 (4), Τζουνόπουλος 6, Ρογγότης.

Βαθμολογία (σε 22 αγώνες):

1. ΑΕΛ 42 (21-0)*
2. Αίολος Αστακού 42 (20-2)

3. Καστοριά 39 (17-5)
4. Αγρίνιο 35 (14-7)*
5. Μελίκη 33 (11-11)
6. Διόσκουροι Κοζάνης 33 (11-11)
7. Μεταμόρφωση Βόλου 32 (10-12)
8. Καρδίτσα 32 (10-12)
9. Πρωτέας Γρεβενών 31 (9-13)
10. Ηρακλής Κοζάνης 31 (9-13)
11. Νίκη Βόλου 30 (8-14)
12. Σιάτιστα 30 (8-14)
13. Βόνιτσα 27 (5-17)
14. Πανεδεσσαϊκός 22 (0-22)

23η αγωνιστική (5/4):

Πρωτέας Γρεβενών – Σιάτιστα
Μελίκη – Μεταμόρφωση Βόλου
Ηρακλής Κοζάνης – Βόνιτσα
Καρδίτσα – Καστοριά
ΑΕΛ – Διόσκουροι Κοζάνης (1/4)
Νίκη Βόλου – ΑΟ Αγρινίου
Αίολος Αστακού – Πανεδεσσαϊκός

http://www.basketblog.gr/

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Διαβάστε Επίσης

Back to top button