Φιλική ήττα για την ΑΛΦΑ 93 στο Μεσολόγγι

spo-filiko-trikoupis-alfa

Το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας έδωσε η ΑΛΦΑ 93 στο Μεσολόγγι το απόγευμα της Τετάρτης 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 18:30. Η ομάδα από το Αγρίνιο ταξίδεψε στην γειτονική πόλη για να αντιμετωπίσει τον ΓΣ Χαρίλαο Τρικούπη, ο οποίος ενισχύθηκε ιδιαίτερα και αναμένεται να πρωταγωνιστήσει στην Α ΕΣΚΑΒΔΕ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΛΦΑ να πραγματοποιεί ένα σερί 0-10 στα πρώτα 5 λεπτά. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον ρυθμό και μείωσαν την διαφορά στον πόντο για το πρώτο δεκάλεπτο (13-14).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο, έχοντας παράλληλα πολύ σφιχτή και καλή αμυντική λειτουργία (26-25).

Στο δεύτερο ημίχρονο και δη στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό εκμεταλλευόμενοι και τις αλλαγές/δοκιμές σε πρόσωπα που έκανε ο Ντίνος Καραπιπέρης και απέκτησαν διαφορά σκοράροντας κατά ρυπάς (48-36). Η ΑΛΦΑ προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως προς το τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά «προδόθηκε» από κάποια λάθη στην άμυνά της με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να είναι 68-52.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν πολύ καλά στοιχεία, με τους Σταυρόπουλο και Ιωάννου να κάνουν πολύ καλή εμφάνιση. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, οι Τάγκας και Τσάσσης βοήθησαν πολύ, ενώ καλά στοιχεία έδειξαν οι Μήλος και Καραγιώργος.

Για την ΑΛΦΑ αγωνίστηκαν οι:

Τσάσσης, Καραγιώργος, Τάγκας, Τσιρόπουλος, Σωτηρόπουλος Πάρης, Σωτηρόπουλος Θοδωρής, Μήλος, Αγγούριας, Ηλιού, Στραβοδήμος, Διαμάντης και Σβίγγος.

Ο προπονητής της ΑΛΦΑ δήλωσε τα εξής μετά το τέλος του αγώνα:

«Θέλουμε δουλειά ακόμη. Στο πρώτο ημίχρονο είδα αυτά που ήθελα, αλλά στο δεύτερο δοκιμάσαμε διάφορες πεντάδες και οι αλλαγές μας αποσυντόνισαν. Ο Χαρίλαος είναι λίγο πιο έτοιμος. Ξεκίνησε προετοιμασία 1 εβδομάδα νωρίτερα από εμάς. Είχαμε πολύ καλά τρεξίματα, αλλά χρειαζόμαστε δουλειά στην τακτική. Έχουμε δρόμο ακόμη για να ξεκινήσει το πρωτάθλημα».