Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Εύκολες νίκες για ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό (video) – πώς διαμορφώνεται η βαθμολογία

Χωρίς αλλαγές η πρώτη τριάδα της βαθμολογίας καθώς ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ προχώρησαν δια περιπάτου με νίκες. Η ήττα για τον Ολυμπιακό, τον άφησε 6 βαθμούς μακριά από την πρώτη θέση.

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκει και το… καλημέρα του νέου χρόνου τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν πρόβλημα να επιβληθούν στην άδεια Τούμπα και του ΟΦΗ τον οποίο νίκησαν με 3-0, έχοντας στο πρώτο ημίχρονο πετύχει τα ουσιαστικά γκολ της νίκης με τους Ντεσπόντοφ και Μπάμπα, ενώ παράλληλα έχασαν και δύο πέναλτι (!!!) με τους Σβαμπ και Σαμάτα να μην μπορούν να νικήσουν τον Μπάουμαν.

Δείτε ΕΔΩ το 1-0 και ΕΔΩ το 2-0

Δείτε ΕΔΩ το 3-0 και ΕΔΩ το 4-0.

Νικηφόρα μπήκε ο Παναθηναϊκός και στο 2024, αλλά και στην εποχή Φατίχ Τερίμ. Με τον Τούρκο προπονητή να κάνει ντεμπούτο στον πράσινο πάγκο, το «τριφύλλι» επικράτησε με 2-0 του ουραγού ΠΑΣ Γιάννινα και συνεχίζει σε απόσταση αναπνοής του ενός βαθμού από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ, ενώ όπως οι δύο Δικέφαλοι εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Ολυμπιακού στη Λαμία.

To ποδαρικό του Άρη στο 2024 έμοιαζε και ιδανικό και εύκολο. Με τα γκολ του Μορόν και του Σουλεϊμάνοφ οι Θεσσαλονικείς πριν κάνα συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο στην αναμέτρηση με τον Αστέρα στην Τρίπολη ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0. Όλα έμοιαζαν πως είχαν πάρει τον δρόμο τους και ο Άρης θα ξεκινούσε… με το δεξί τη νέα χρονιά.

Όμως η συνέχεια ήταν διαφορετικοί. Οι Αρκάδες δεν απογοητεύτηκαν, δεν τα παράτησαν, το πάλεψαν και δικαιώθηκαν. Αφού πριν βγει το ημίχρονο μείωσαν στο σκορ με τον Μιριτέλο, στην επανάληψη με δύο γκολ ως το 60′ (το δεύτερο το Μιριτέλο κι ένα ο Μουνάφο) πέτυχαν την μεγάλη ανατροπή στην ξέφρενη πορεία τους προς τα playoffs. Πλέον ο Αστέρας με την σπουδαία αυτή νίκη παραμένει στην 6η θέση της βαθμολογίας, αλλά μείωσε την διαφορά στον ένα βαθμό από τον πέμπτο Άρη.