Όλα τα ΣπορΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Εθνική Νέων: Βασικός ο Κοντούρης στην ήττα από την Τουρκία

Την ήττα με 1-0 από την Τουρκία για την 3η αγωνιστική του 8ου ομίλου της προκριματικής φάσης του EURO U19, γνώρισε η Εθνική Νέων.

Με την ήττα αυτή και παράλληλα τη νίκη της Λιθουανίας επί της Λευκορωσίας (2-0), προέκυψε τριπλή ισοβαθμία της Ελλάδας με Λιθουανούς και Λευκορώσους, με την ομάδα του Τάσου Θέου να καταλαμβάνει οριστικά την 3η θέση στον όμιλό της (πέρασαν απ’ ευθείας Τουρκία και Λιθουανία, ενώ η Λευκορωσία τερμάτισε τελευταία). Σε όλο το παιχνίδι αγωνίστηκε ο Σωτήρης Κοντούρης του Παναιτωλικού.

Ωστόσο, η Εθνική μας ομάδα πρέπει να περιμένει να ολοκληρωθούν όλα τα ματς των προκριματικών, για να διαπιστωθεί αν θα είναι η καλύτερη 3η όλων των ομίλων, που επίσης παίρνει την πρόκριση για την Elite Round.

Για την ιστορία, στο ματς που έγινε στην Αττάλεια, η Εθνική Νέων ήταν ανταγωνιστική απέναντι στους Τούρκους και πάλεψε για το γκολ, ωστόσο ο αγώνας κρίθηκε από το τέρμα του Κιλιτσόι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ: Αγγελίδης, Φίλων, Καστίδης (46’ Κοντορούχας), Λάσκαρης, Γεωργιάδης, Κώττας (71’ Μουζακίτης), Κοντούρης, Γκούμας (60’ Καλοσκάμης), Σημαντηράκης (60’ Δεληγιάννης), Παπακανέλλος (60’ Κοντονίκος), Κωστούλας.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Μπαϊράμ, Αλμπάκ (60’ Γκεζέκ), Μπασγιγκίτ, Φιντάν, Μπουλμπούλ, Νταγκντεβιρέν (60’ Σερτκάγια), Γιλμάζ, Μπαρς (60’ Οζμπασκισί), Γιοντέμ (82’ Σεκέν), Κιλιτσόι (90’+2’ Ερτούρκ), Γιλντιρίμ.

Διαιτητής: Σιμόνε Σότσα (Ιταλία)