ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Εθνική Ελπίδων: Αγωνίστηκαν Κωνσταντόπουλος και Μπελεβώνης στην ήττα από τους Πορτογάλους

Βασικός ο Κωνσταντόπουλος, από τον πάγκο ο Μπελεβώνης στην ήττα της Εθνικής Ελπίδων από την Πορτογαλία με 2-0 για τα προκριματικά του EURO.

Η Εθνική Ελπίδων ηττήθηκε 2-0 στο Γκιμαράες στον 4ο αγώνα της για την προκριματική φάση του Euro 2025.

Οι Ίβηρες πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 27′ με τον Ροντρίγκο Γκόμες και παρά το βάρος τού 1-0 η Ελλάδα βρήκε τρόπο να ισορροπήσει το παιχνίδι. Ιδίως στο 2ο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερη σε σχέση με το προηγούμενο 45λεπτο και επιχείρησε να φέρει το ματς στα ίσια, με κορυφαία στιγμή την ευκαιρία του Σουρλή στο 68′.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Φρανσίσκο Κονσεϊσάο, με αποτέλεσμα να εκμηδενίσει τις ελπίδες βαθμολογικής συγκομιδής για την Εθνική.

Έτσι η Ελλάδα επιστρέφει στη βάση της με άδεια χέρια. Παρέμεινε στους πέντε βαθμούς ενώ στις 16/11 θα φιλοξενήσει τα Νησιά Φερόε.

Ελλάδα: Τζολάκης, Κίτσος, Κωστή, Κωνσταντόπουλος, Τουρκοχωρίτης (46′ Κοσίδης), Ζουγλής (61′ Δαρέλας), Μεταξάς, Κουρφαλίδης, Κρυπαράκος, Κούτσιας (61′ Νιάρχος), Σουρλής (84΄Μπελεβώνης).