sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

«Έσπασε» τα δοκάρια ο Παναιτωλικός και γνώρισε νέα ήττα από τη Λαμία (video)

Σε ένα ματς όπου είχε τρία δοκάρια ο Παναιτωλικός κατόρθωσε να χάσει από την Λαμία με 1-2 και να παραμείνει «εγκλωβισμένος» στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Προηγήθηκε η ομάδα της Φθιώτιδας με τον Μάλτσι, είχε τεράστια διπλή φάση με Χουάνπι-Καρέλη ο Τίτορμος στην εκπνοή του πρώτου μέρους. Ο Μαυρίας ισοφάρισε με το «καλησπέρα» στην επανάληψη, ο Πέδρο έκανε τρίτο οριζόντιο δοκάρι και ο Νούνιες, με τον Καπίνο να φέρει μεγάλη ευθύνη, διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

endekada 6

Καπίνο στα δοκάρια, Μαυρίας, Λιάβας, Μπρούνο Ντουάρτε, Στάγιτς, Τορεχόν οι της άμυνας, με τους ακραίους σε ρόλους φουλ μπακ, Πέρεθ, Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι στον χώρο του κέντρου, Καρέλης και Σενγκέλια μπροστά.

Το πρώτο ημίχρονο

Πρώτη επιθετική προσπάθεια για τον Παναιτωλικό με ένα άστοχο σουτ του Σενγκέλια, με τους Αγρινιώτες να δείχνουν πρόθεση να πιέσουν ψηλά. Στον αντίποδα, η Λαμία ωστόσο έκλεινε καλά χώρους. Έτσι οι ποδοσφαιριστές του Πετράκη προτιμούσαν αρκετές φορές σέντρες δίχως αποτέλεσμα.

Στην πρώτη της τελική η Λαμία μπόρεσε να σκοράρει. Ο Καρλίτος εκτέλεσε φάουλ από την γωνία της περιοχής, ο Μάλτσι πήρε την κεφαλιά στο μαρκάρισμα από τον Στάγιτς και έκανε το 0-1 στο 11′.

Σουτ του Αμαράλ δυο λεπτά αργότερα από λάθος του Χουάνπι στον άξονα, σε σώματα και κόρνερ. Στην εξέλιξη ο Τσιλούλης αστόχησε με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο 15′ ωραία ενέργεια και σέντρα του Τορεχόν, εντυπωσιακό αλλά εκτός εστίας το γυριστό του Καρέλη. Νέα απειλή η Λαμία ένα λεπτό μετά. Ο Τσιλούλης στην πλάτη της άμυνας, σέντραρε στον Καρλίτος, που πλάσαρε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικός, με τον Τίτορμο να καταγράφει νέα στιγμή με τον Μπρούνο Ντουάρτε στο 18’. Εκτέλεσε φάουλ ο Χουάνπι, ολομόναχος αστόχησε με κεφαλιά ο Αργεντίνος. Στο 22′ από τρομερή απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Καρλίτος η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Ο Μάλτσι βρήκε αέρα προ κενής εστίας στο ριμπάουντ.

Στο 29′ ο Σενγκέλια εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά με τον Κοσέλεφ να διώχνει σε κόρνερ με γροθιές. Μεγάλη απόκρουση σημείωσε ο Καπίνο σε προσπάθεια του Καπίνο στο 35′.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των Αγρινιωτών να πλησιάσουν στο γκολ. Ο Μαυρίας τροφοδοτήθηκε από τον Λιάβα και σέντραρε επικίνδυνα, ασταθής η επέμβαση του Κοσέλεφ, το ριμπάουντ ο Χουάνπι, σουτάροντας ψηλά άουτ.

Στο 44′ ο Παναιτωλικός έχασε διπλή ευκαιρία, πιθανότατα την χαμένη της σεζόν. Σέντρα Τορεχόν, πήρε κεφαλιά ο Χουάνπι ανάμεσα στους θηριώδεις στόπερ της Λαμίας, με την μπάλα να καταλήγει στη συμβολή των δοκών. Σε θέση βολής ο Καρέλης έκανε το τελείωμα με υπερένταση στο ριμπάουντ, και πάλι στο δοκάρι η μπάλα. Το 0-1 σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Παναιτωλικός ισοφάρισε. Ο Στάγιτς σέντραρε στον Σενγκέλια, εκείνος με τακουνάκι βρήκε τον Καρέλη, που μοίρασε στον Μαυρία. Το 1-1 με αριστερό σουτ ο δεξιός οπισθοφύλακας.

Κοντά στην ολική ανατροπή οι Αγρινιώτες στο 56’. Ο Σενγκέλια τροφοδοτήθηκε από τον Χατζηθεοδωρίδη εντός περιοχής, προσποιήθηκε και σούταρε άστοχα με το δεξί. Θα μπορούσε να ολοκληρώσει καλύτερα τη φάση ο Γεωργιανός, πασάροντας σε Χουάνπι ή Χαζτηθεοδωρίδη. Μακρινό σουτ του Αμαράλ δυο λεπτά αργότερα στην αγκαλιά του Καπίνο. Πρώτες αλλαγές Πετράκη στο 64’. Φρεντ και Ντίας αντί των Χουάνπι και Σενγκέλια. Πολλά λάθη εκατέρωθεν και νευρικότητα στα επόμενα λεπτά.

Ψηλά άουτ ένα σουτ του Καρλίτος στο 76’. Στο ίδιο λεπτό αντικατέστησε ο Πέδρο τον Χατζηθεοδωρίδη. Με δυο φορ ο Τίτορμος. Στιγμές αργότερα Καρέλης και Φρεντ συνδυάστηκαν όμορφο, λίγο άουτ το δυνατό σουτ του Πορτογάλου.

Άγγιξε το γκολ ο Πέδρο στο 78’. Γλυκιά σέντρα Τορεχόν, ο Πέδρο με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Δεν μπόρεσε ο Μαυρίας να πετύχει το δεύτερο του προσωπικό τέρμα στο ριμπάουντ. Πίεζε για την ολική ανατροπή αλλά αδράνησε στα μετόπισθεν.

Στο 83’, ο Νούνιες κινήθηκε ανενόχλητος από τα αριστερά, έφτασε στη μεγάλη περιοχή και σούταρε. Στα δίχτυα του Καπίνο η μπάλα, που δεν έβαλε καλά τα χέρια του, ενώ θα μπορούσε να σώσει την εστία του.

Όλος ο Παναιτωλικός μπροστά στα τελευταία λεπτά, κυνηγώντας την ισοφάριση. Στο 90’, Μαυρίας και Πέρες άφησαν τις θέσεις τους σε Μπακάκη και Μπουζούκη. Ένα σουτ του Φρεντ στο 93’ σταμάτησε σε αμυνόμενα σώματα. Χωρίς αποτέλεσμα η πίεση και ήττα με 1-2.

-Θετικές οι παρουσίες των Ζοάο Πέδρο, Τορεχόν και Λιάβα.

-Έβγαλε αντίδραση μετά το 0-1 ο Παναιτωλικός, παρότι είχε ένα διάστημα που «ζορίστηκε» από την Λαμία. Έφτασε κοντά στην ανατροπή συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο μέρος. Ωστόσο «έσπασε» τα δοκάρια και του… γύρισε μπούμερανγκ.

-Έχει κουράσει η συχνότητα της γραφής. Ο Παναιτωλικός μένει πίσω στο σκορ και «κυνηγά» το σκορ σε ένα ακόμη παιχνίδι πρωταθλήματος.

-Καπίνο. Φέρει ευθύνη στο γκολ του Νούνιες, που κινήθηκε ανενόχλητος για πολλά μέτρα με την μπάλα στα πόδια, ανάμεσα από τέσσερις παίκτες.

-Ο Παναιτωλικός πλήρωσε τα αμυντικά του ατοπήματα. Και στις δύο φάσεις των γκολ της Λαμίας τα μαρκαρίσματα δεν ήταν αυτά που έπρεπε.

-Δεν βοήθησε ο Σενγκέλια, δεν προσέφερε κάτι όσο αγωνίστηκε ο Ντίαζ.

Ο Μαυρίας. Σκόραρε, έτρεξε, δημιούργησε. Ότι είχε να δώσει το έδωσε, σε μία ολοκληρωμένη εμφάνιση.

Τσιάρας. Σωστός πειθαρχικός έλεγχος στο πρώτο μέρος, είχε τον έλεγχο των φάσεων γενικότερα. Σε ίδια επίπεδα και στην επανάληψη, γενικότερα είχε μία καλή διαιτησία, δίχως την ιδιαίτερα δύσκολη φάση.

Ματς με τεράστια σημασία για τον Παναιτωλικό, που ωστόσο έμεινε πίσω στο σκορ από τον Μάλτσι στο 11′. Η Λαμία άγγιξε το 0-2 σε δύο περιπτώσεις, με μεγαλύτερη το δοκάρι του Καρλίτος, για να απαντήσει ο Παναιτωλικός με προσπάθειες των Σενγκέλια, Χουάνπι. Ο τελευταίος μαζί με τον Καρέλη απώλεσαν σπουδαία διπλή στιγμή στο τέλος του ημιχρόνου, σημαδεύοντας αμφότεροι δοκάρι.

Στην επανάληψη ο Τίτορμος βρήκε το γρήγορο γκολ και έδειχνε να έχει το μομέντουμ. Σκόρερ ο Μαυρίας, αρκετός χρόνος για την ανατροπή. Την «άγγιξε» ο Ζοάο με το τρίτο κατά σειρά δοκάρι, ωστόσο ο Νούνιες τιμώρησε την ολιγωρία της άμυνας, με τον Καπίνο να μην διώχνει το σουτ του. Η Λαμία πέρασε από το Αγρίνιο και ο Παναιτωλικός συνεχίζει να βρίσκεται «κολλημένος» στους 14 βαθμούς.