ΕΣΚΑΒΔΕ: Σπουδαία νίκη στην Κέρκυρα για την ΓΕ Αγρινίου

Σπουδαία νίκη για την Γ.Ε.Α μέσα στην Κέρκυρα επί του Φαίακα με 67-74 γεγονός που την διατηρεί στην 1η θέση της βαθμολογίας με ένα ματς περισσότερο από την Νικόπολη Πρέβεζας την οποία υποδέχεται στο μεγάλο ντέρμπι στο Αγρίνιο, στην επανέναρξη του πρωταθλήματος στις 23 Μαρτίου.

Ο Φαίακας προηγήθηκε με 25-13 με δύναμη κάτω απο τα καλάθια τους ‘Πύργους’ Ούστογλου και Θεόδοτο.

Η ΓΕΑ αντέδρασε με καταιγισμό τριπόντων στην ζώνη των γηπεδούχων (9 στην δευτερη περίοδο) και έκλεισε προηγούμενη το ημίχρονο με 41-44. Στην επανάληψη το ματς πήγαινε πόντο- πόντο.

Ο Μαγκανάς κάνει το 67-69 ένα λεπτό πριν το τέλος αλλά ο Σταμούλης με μπάσιμο αφού πρώτα είχαν σπάσει το press των παικτών του Φαίακα οι Αγρινιώτες κάνει το 67-71.

Η ΓΕΑ βγάζει καλές άμυνες στο τελευταίο λεπτό και τελειώνει το παιχνίδι με σκορ 67-74.Απο τους νικητές
Η 15η νίκη της ομάδας του Αγρινίου είχε κυρίαρχο γνώρισμα τα 15 εύστοχα τρίποντα με τον Τασόπουλο να σημειώνει 21 πόντους έχοντας 4 τρίποντα και τον Κάκο 17 πόντους με 5. Σταμούλης με 15 πόντους και Τσέπας με 12 ήταν επίσης καθοριστικοί για την ομάδα του Μιχάλη Σταμουλάκη. Από τους Κερκυραίους 22 είχε ο Μαγκανάς, από 14 Θεόδοτος και Ούστογλου, με τον Αγιούς να προσθέτει 12.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 41-44, 58-61, 67-74

Διαιτητές: Νούσιας-Ντάγκας

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Αγιούς 12, Γιαννούλης, Κακαρούγκας, Χειμαριός, Παπαγκίκας, Μοναστηριώτης 5(1), Ούστογλου 14, Θεόδοτος 14, Μαγκανάς 22(2)

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 21(4), Πολύζος, Καραγιάννης 1, Κάκος 17(5), Σταμούλης 15(3), Κωσταπαππάς 8(2), Δάρλας, Τσέπας 12(1), Καλαμπαλίκης