Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ: Νικητές κόντρα στον Παναιτωλικό οι Αργοναύτες – “μελανό σημείο τα υβριστικά συνθήματα”

Επιτυχημένα συνέχισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις οι “Αργοναύτες Αγρινίου” , παρόλο που παρουσιάστηκαν με αρκετές ελλείψεις στο ρόστερ τους στη 15η αγωνιστική.

Το Σάββατο 23/2 πήραν μια τεράστια εντός έδρας νίκη επί της αξιόμαχης ομάδας του Παναιτωλικού, επικρατώντας με σκορ 62-46 και καλύπτοντας έτσι και την διαφορά των 8 πόντων της πρώτης αναμέτρησης.

Η ανακοίνωση των “Αργοναυτών Αγρινίου” αναφέρει:

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 20-11 στην 1η περίοδο. Στην 2η και 3η περίοδο ο Παναιτωλικός ανέβασε στροφές παίζοντας δυνατή άμυνα, με χαρακτηριστικό παράδειγμα το πολύ σκληρό (στα όρια του αντιαθλητικού) φάουλ του Τσάσση στον Γιάννη Παπαθανασόπουλο, προσπαθώντας να καλύψει τη διαφορά, αλλά η ομάδα μας με ψυχραιμία και σωστές επιθετικές επιλογές διατήρησε την διαφορά των 9 πόντων μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας ανέβασε ρυθμούς σε άμυνα και επίθεση αυξάνοντας τη διαφορά στους 16 πόντους.

Μελανό σημείο της αναμέτρησης τα υβριστικά συνθήματα μερίδας φιλάθλων της φιλοξενούμενης ομάδας, καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα, κατά του προπονητή και παικτών της ομάδας μας και το άναμμα πυρσού στην 3η περίοδο, που έκανε αποπνικτική την ατμόσφαιρα.

Άριστη η διαιτησία των κυρίων Σταθοπουλου Σ. και Σταθόπουλου Λ. Ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα στην ομάδα του Παναιτωλικού.Από την ομάδα μας πρώτος σκόρερ ο Γιάννης Παπαθανασόπουλος με 25 πόντους και 5 τρίποντα και από τον Παναιτωλικό ο Σταμούλης με 10.

Α:20-11 Β:13-13 Γ:12-12 Δ:17-10 Αργοναύτες Αγρινίου (Παπαθανασόπουλος): Κουτρουμάνος 11 (3),
Παπαθανασόπουλος Ι. 25 (5), Σαπλαούρας 4, Καλαμπαλίκης 3 (1), Παπαθανασόπουλος Δ. 12 (1), Γκρίζης Γ. 7, Γκριζης Ν, Καραμπέτσος,
Μαρκουίζος, Μοσχόπουλος, Κοντοζούδης.Παναιτωλικός (Σταμούλης): Αραχωβίτης 4, Πάρδος 5, Αρκούδας 4, Νίκας 3 (1), Τσάσσης 9 (1), Σταμούλης 10 (1), Καλλιακμάνης 2, Σαράκης 9 (1),