Επεισοδιακή νίκη του Όμηρου – δύσκολη της ΑΕΜ (φωτο)

Στο γήπεδο του Καινουργίου παρουσία φιλάθλων και των δύο ομάδων, αλλά και αρκετής αστυνομικής δύναμης , διεξήχθη ένα επεισοδιακό ματς με τον Όμηρο να επικρατεί με 1-4 επί της Δόξας.

Πριν την έναρξη του αγώνα υπήρξαν αντεγκλήσεις μεταξύ των φιλάθλων και μάλιστα ένας από τη Δόξα εισήλθε και διέσχισε τον αγωνιστικό χώρο κρατώντας πυρσό και τον οποίο πέταξε προς το μέρος που βρισκόταν οι φίλαθλοι του Όμηρου. Τελικά το καπνογόνο έπεσε εκτός γηπέδου πάνω σε σταθμευμένο όχημα και το οποίο πήρε φωτιά αλλά ευτυχώς σβήστηκε έγκαιρα.
Επεισόδια υπήρξαν και κατά τη διάρκεια του αγώνα, ο οποίος διακόπηκε πάνω από ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο με τον διαιτητή κο Γκιάφη να είναι έτοιμος να τον διακόψει οριστικά. Αυτή τη φορά η διένεξη έγινε μεταξύ των φιλάθλων του Όμηρου και του πάγκου της Δόξας.
Ένα ακόμη σοβαρό επεισόδιο έγινε κατά τη διάρκεια του ματς όταν φίλαθλος του Όμηρου γρονθοκόπησε τον υπεύθυνο της αθλητικής ιστοσελίδας ¨ΟΛΑ ΤΑ ΓΚΟΛ¨ χωρίς να συντρέχει ιδιαίτερος λόγος, απλά γιατί νόμισε ότι ήταν ο παρατηρητής του αγώνα. Γενικά το κλίμα ήταν τεταμένο από την αρχή του αγώνα και μάλιστα σ’ ένα ματς που είχε μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον και δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τα επεισόδια, καθώς ο Όμηρος ήταν αυτός που ήθελε τη νίκη.
Στο αγωνιστικό μέρος, η Δόξα άνοιξε το σκορ με ένα καταπληκτικό γκολ του Σαμσώνα στο 21΄, χωρίς μέχρι τότε να υπάρξουν φάσεις και από τις δύο ομάδες. Ο Όμηρος ισοφάρισε στο 33΄με τον Νούλα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γ Ζήκου κυριάρχησε σημειώνοντας αλλά τρία τέρματα και πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη.

Η ροή του αγώνα

21΄ ο Σαμσώνας με σουτ κεραυνός έξω από την περιοχή κάνει το 1-0.
33΄ πάσα του Μιχαηλίδη στον Νούλα, ο οποίος ήταν αφύλαχτος και με πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1.
51΄ ο Μιχαηλίδης με σουτ βολίδα έξω από την περιοχή, μετά από πάσα του Γκάτση, γράφει το 1-2.
75΄ η Δόξα εκτέλεσε κόρνερ με τον Νικολογιάννη ο Γκουτσέλης σούταρε πάνω στα σώματα των παιχτών του Όμηρου και στην αντεπίθεση ο Βασιλάρης σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Νάκο, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-4.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γκιάφης με βοηθούς τους Κωσταρά και Καλαμπόκη.
Δόξα Καινουρίου ( Κώστας Γιωτόπουλος): Δαράβαλης, Κακούρης, Σαλμάς, Τζωρτζόπουλος, Ψηλός, Δάρλας(34΄Ρεπανίδας), Νικολογιάννης, Σαμψώνας(64΄Αλτζερίνης), Νταλαπέρας, Μούτσα, Αγγέλης(64΄Γκουτσέλης)
Όμηρος Νεοχωρίου (Γιώργος Ζήκος): Δουλιώτης, Καβαλιέρης(88΄Θεοδωρίδης), Μάτσιγκας, Μανθόπουλος, Τσώνης, Μιχαηλίδης(76΄Βαλτογιάννης), Βασιλάρης(79΄Γκασούκας), Τσιμπιτσης(79΄Μπαλαμπάνης), Νάκος, Γκάτσης, Νούλας

Στο άλλο παιχνίδι η ΑΕΜ επιβλήθηκε δύσκολα του ΑΟ Χάλκειας με 5-3. Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενη στο 45΄με κεφαλιά του Γιαβρούτα. Στο 58΄ με σουτ έξω από την περιοχή του Καβαλλάρη η ΑΕΜ θα ισοφαρίσει σε 1-1 και 8 λεπτά αργότερα ο Τσιούνης με πλασέ θα κάνει το 2-1. Ο ΑΟ Χάλκειας στο 65΄θα ισοφαρίσει με πέναλτι του Βαλμά. Ο Βασιλογιάννης στο 66΄ με πέναλτι θα κάνει το 3-2, αλλά ο Βαλής στο 82 θα ισοφαρίσει με σουτ για την Χάλκεια. Ο Τσιούνης με κεφαλιά στο 86΄ θα κάνει το 4-3 και το τελικό 5-3 θα σημειώσει ο Καβαλλάρης με πλασέ στο 92΄.