Ένωση Αγίου Δημητρίου: «Απαιτούμε σεβασμό, τραγική η διαιτησία με Ναυπακτιακό Αστέρα»

Η Ένωση Αγίου Δημητρίου διαμαρτύρεται για την διαιτησία στην αναμέτρηση με τον Ναυπακτιακό Αστέρα, για την 15η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας, μετά το ισόπαλο 0-0 των δύο ομάδων.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της Ένωσης Αγίου Δημητρίου:

«ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ – ΤΡΑΓΙΚΗ Η ΧΘΕΣΙΝΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΣΑΦΑΡΙΚΑ!

Η χθεσινή διαιτησία του διαιτητή Σαφαρίκα, δυστυχώς στέρησε από την ομάδα μας το τρίποντο απέναντι στον Ναυπακτιακό Αστέρα.

Κατά τη διάρκεια της σεζόν, η Ένωση έχει χάσει βαθμούς από αποφάσεις διαιτητών που δεν έχουν καμία λογική. Τα ίδια έγιναν και εχθές, με την ομάδα μας να μην παίρνει τα αυτονόητα, σαν να τιμωρείται για κάποιο λόγο από τον κύριο Σαφαρίκα.

Οι φάσεις στο βίντεο που ακολουθεί, είναι αδιάψευστος μάρτυρας για την σφαγή που βίωσε εχθές η Ένωση Αγίου Δημητρίου. Καθοριστικές φάσεις που κρίνουν αποτέλεσμα.

Ας τα πάρουμε με τη σειρά:

• Στο 15ο λεπτό, ο Σπυριλιώτης ανατρέπεται καθαρά από τον αντίπαλό του. Ο διαιτητής με τη σύμφωνη γνώμη του βοηθού δεν έδειξε απολύτως τίποτα! Βλέποντας ξανά τη φάση, είναι ξεκάθαρο ότι το μαρκάρισμα γίνεται εντός περιοχής. Πέναλτι που δε δόθηκε! Η απόφαση: Παίζετε!
  • Στο 56ο λεπτό σε κόρνερ που εκτελεί από τα αριστερά ο ποδοσφαιριστής μας, Κώστας Κοκώνης, η μπάλα καταλήγει μετά από σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα, σε χέρι του Α.Παλιάτσα. Μία ακόμα περίπτωση πέναλτι που δε δόθηκε!
  • Κι όχι μόνο αυτό, ο διαιτητής Σαφαρίκας αποφάσισε να βγάλει κίτρινη κάρτα στον Προβίδα που απλά εξέφρασε τις ενστάσεις του για τη συγκεκριμένη φάση. Στο 83ο λεπτό ήρθε η αποβολή για τον Προβίδα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Φυσικά στεκόμαστε στην πρώτη κίτρινη που δεν έπρεπε να βγει. Η ομάδα μας αναγκάστηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο για 12 και πλέον λεπτά, με την πρώτη κάρτα να είναι πραγματική ανακάλυψη.
  • Στο 88ο λεπτό αποβλήθηκε και ο υπηρεσιακός προπονητής Γιώργος Αρμύρας για διαμαρτυρία σε φάση που δόθηκε οφσάιντ στον Σπυριλιώτη.

Δύο πέναλτι που δε δόθηκαν, αποβολή που δεν έπρεπε να υπάρξει λόγω του ότι δεν έπρεπε να βγει η πρώτη κίτρινη και το κερασάκι στην τούρτα η αποβολή του Γιώργου Αρμύρα που στερεί τη δυνατότητα στην ομάδα μας να έχει προπονητή στον πάγκο του επόμενου αγώνα με τον Παναγρινιακό (είναι τιμωρημένος για μια ακόμα αγωνιστική ο Γιώργος Γιάκος).

ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ, ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ.

ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΙΚΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ, ΔΕ ΘΑ ΤΗΝ ΑΜΑΥΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ!

Η ΕΝΩΣΗ ΕΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ’ ΟΛΑ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΥΓΕΙΑ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ!»