Elite League: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Τρικούπη στον Εύοσμο

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον Τρικούπη στον Εύοσμο, με σκορ 58-67 επί του Αίαντα.

Αυτή ήταν η δεύτερη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του Μεσολογγίου στο πρωτάθλημα της φετινής Α2 και ήρθε δίκαια, αφού οι παίκτες του Ηλία Μούτσιου είχαν το προβάδισμα στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιγνιδιού, ξεφεύγοντας με 13 πόντους στην αρχή του αγώνα (10-23), με 7π. στη 2η περίοδο (30-37), με 5π. στην 3η περίοδο (41-46) και μένοντας συγκεντρωμένοι στην τελευταία περίοδο, κράτησαν το προβάδισμα με διαφορές 4-6 πόντων και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά. Ένα όχι και τόσο ποιοτικό ματς, με δυνατές μάχες κάτω από τα καλάθια, χαμηλό σκορ και λίγα τρίποντα.

Κορυφαίος από τον Τρικούπη και καθοριστικός στην επίτευξη της νίκης ο Γκλάσπερ (18π.- 6 ασίστ – 4 ριμπ.), ενώ βοήθησαν αρκετά και οι Σταματογιάννης (9π.- 8 ριμπ.), Μολφέτας (11π.- 6 ριμπ.), Τσουργιάννης (10π.- 7 ριμπ.) και Τσουμάνης (9π.- 3 ριμπ.). Σπυριδονίδης, Σέπαρντ και Βίκτορ διακρίθηκαν από τον Αίαντα.

Μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες, ο Χαριλαος Τρικούπης με ένα επιθετικό ξέσπασμα, θα μετατρέψει το 5-2 του Αίαντα σε 5-14 υπέρ του, με κύριες αιχμές τους Γκλάσπερ και Μολφέτα και τρίποντο του Σταματογιάννη, 3.04΄΄ πριν τη λήξη. Μικρή αντίδραση από τους γηπεδούχους (8-14), με τον Τρικούπη κυρίαρχο να φτάνει σε διψήφιες διαφορές, κάνοντας το 8-18 με τον Μολφέτα και με δίποντο και τρίποντο του Ζαρκαδούλα το 10-23, 28΄΄ πριν τη λήξη της περιόδου, που έκλεισε τελικά με σκορ 12-23.

Κακό το μπάσιμο των φιλοξενούμενων στη 2η περίοδο, που έβρισκαν με μεγάλη δυσκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Αποτέλεσμα ήταν η γρήγορη μείωση της διαφοράς (19-23 στο 3λεπτο) και η ισοφάριση (25-25) στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια η ομάδα του Ευόσμου θα καταφέρει να πάρει οριακό προβάδισμα (28-27, 30-29). Ένα επιθετικό ξύπνημα του Γκλάσπερ, με 7 συνεχόμενους πόντους, θα δώσει ξανά στον Τρικούπη το προβάδισμα (30-32, με 2.58΄΄ να απομένουν) και οι Τσουμάνης και Μολφέτας θα φέρουν την ομάδα τους στο +7 (30-37), 1.49΄΄ πριν τη λήξη, με το ημίχρονο να κλείνει τελικά με σκορ 35-38 για τον Χαριλαο Τρικούπη και τη μάχη να συνεχίζεται.

Κακό μπάσκετ παίχτηκε στη 3η περίοδο, με τις δύο ομάδες πολύ κοντά στο σκορ. Με μόνο τρεις πόντους του Τσουργιάννη, από πλευράς Τρικούπη, στο πρώτο μισό της περιόδου, το σκορ θα γίνει ισόπαλο 41-41. Ίδια η εικόνα του παιγνιδιού και στη συνέχεια. Ο Τρικούπης με τρίποντο του Τσουργιάννη θα πάει στο +5 (41-46), με 3.10΄΄ να απομένουν, όμως ο Αίας θα πλησιάσει ξανά και η 3η περίοδος θα λήξει με σκορ 45-47 για τον Τρικούπη.

Μάχη έγινε στην αρχή της 4ης περιόδου, με τον Αίαντα να προσπαθεί να γυρίσει το ματς και τον Τρικούπη να αντέχει (50-52, 52-54, με 6.20΄΄ να απομένουν). Στα επόμενα λεπτά η διαφορά κυμάνθηκε μεταξύ 4 και 6 πόντων για τον Τρικούπη 52-58, 56-60 και 58-64 με 2/2 βολές του Τσουργιάννη, 1.49΄΄ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια οι παίκτες του Τρικούπη ήταν δυνατοί στην άμυνα, ο Αίας δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά και οι Μολφέτας και Γκλάσπερ με ¾ βολές συνολικά, χάρισαν στην ομάδα τους την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη, με τελικό σκορ 58-67.

Δεκάλεπτα: 12-23, 23-15, 10-9, 13-20.

Διαιτητές: Ταρενίδης – Μαραμής – Χατζηχαρίσης.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Δελέγκος): Κωνσταντινίδης 2, Σέπαρντ 18, Βίκτορ 11, Αμπατζάς, Ρουστέμης, Κογιώνης, Ναούμης, Πετράκης, Πετανίδης, Γαρέζος 7(1), Σπυριδονίδης 13(2), Αγγελόπουλος 7(1).

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Γκλάσπερ 18 (1), Τσουμάνης 9, Παγούρας, Τσουργιάννης 10(1), Τόλα 2, Μολφέτας 11(1), Στράτος, Σάμαρτζιτς 2, Σταματογιάννης 9(2), Νάνος, Ζαρκαδούλας 6(1).

Επιμέλεια: Μιλτιάδης Ζαβέρδας- aitosports.gr