Έγραψε ιστορία ο Λέων Μεσολογγίου με την κατάκτηση του Εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΒΔΕ

O Λέων Μεσολογγίου έγραψε ιστορία καθώς έγινε η πρώτη ομάδα από το Μεσολόγγι που κατακτά κάποιον τίλο στις ηλικιακές ομάδες της ΕΣΚΑΒΔΕ. Η ομάδα του Σωτήρη Φαράντου επικράτησε εμφατικά του Βίκου Ιωαννίνων με 64-34 και θα παίξει στα προκριματικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Άγγελος Παύλου με 15 πόντους και Αλεφάντης με 14 οι δύο διψήφιοι από τον Λέοντα. Από τους Γιαννιώτες 11 είχε ο Χρηστάκης και 8 ο Καΐκας.

Το πρώτο καλάθι του τελικού ήρθε δια χειρός Βεζύρη με αριστερό drive κερδίζοντας και το φάουλ (άστοχος στη συμπληρωματική βολή). Στο 4΄ οι Γιαννιώτες με τρίποντο του Καΐκα είχαν το προβάδισμα με 7-4 όμως ο Γιάννης Καΐκας είδε τους Αποστόλου και Καρβούνη να χρεώνονται από νωρίς με 2 προσωπικά φάουλ. Αυτό δεν πτόησε την ομάδα του η οποία με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Μάρκου, έχτισε διαφορά 6 πόντων (10-4). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (13-6 στο 10΄).

Ανεβάζοντας την πίεσή τους στην άμυνα και με τους Ντέκα, Αλεξανδρόπουλο να τελειώνουν τις φάσεις στο ζωγραφιστό οι Μεσολογγίτες με σερί 4-0 μείωσαν σε 13-10 στο 14΄. Τα αρκετά λάθη και από τις δύο πλευρές ήταν χαρακτηριστικό στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου κάτι που φανέρωνε και το άγχος που υπήρχε. Ο Λέων έφτασε το σερί του μέχρι το 8-0 προσπερνώντας με 14-13 πριν ο Χρηστάκης σκοράρει τους πρώτους πόντους της ομάδας του στο δεύτερο δεκάλεπτο με σουτ από τα 6.75 κάνοντας το 16-14 στο 17΄. Με το πρώτο καλάθι του Αποστόλου οι Γιαννιώτες έκαναν το 18-14 με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται στο 19-17 υπέρ της ομάδας του coach Καΐκα.

Με 4 λάθη και 0/2 σουτ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο Vikos Φalcons με τον Λέοντα αντίθετα να είναι εύστοχος στις προσπάθειές τους και με σερί 10-0 να προηγείται με 27-19 στο 23΄. Το σερί του Λέοντα διευρύνθηκε στο 18-0 με τον Παύλου να ευστοχεί στο 3ο του μακρινό σουτ στο δεκάλεπτο και το σκορ να γίνεται 35-19. Ο Χρηστάκης ευστόχησε σε αμαρκάριστο τρίποντο από την κορυφή δίνοντας “ανάσα” στους Γιαννιώτες μειώνοντας σε 35-22 στο 26΄. Στο 28΄ το σκορ ήταν 37-26 με τους Μεσολογγίτες μέχρι το 30΄ με επιμέρους 8-2 και τα μακρινά σουτ να κάνουν τη δουλειά να ξεφεύγουν με 45-28.

Ο Vikos Φalcons είχε γυρίσει την άμυνά του σε ζώνη όμως αυτό δεν πτόησε τους τυπικά γηπεδούχους οι οποίοι στο 33΄ κρατούσαν μία πολύ καλή διαφορά (52-32). Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι να ηχήσει η κόρνα για τελευταία φορά με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές και τον Λέοντα Μεσολογγίου να κατακτά τον τίτλο με το τελικό 64-34.

Τα δεκάλεπτα: 6-13, 17-19, 45-28, 64-34,

Διαιτητές: Ασημακάκη-Τσίγας

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Παύλου Αλ., Βεζύρης 8, Διώτης 1, Στέφος 4, Καλύβας 3, Διαμαντόπουλος Φ., Ντέκας 8, Αλεφάντης 14(2), Αλεξανδρόπουλος 7, Διαμαντόπουλος Ν. 2, Παύλου Αγ. 15(5), Λυκούδης 2

Vikos Φalcons (Καΐκας): Χρηστάκης 11(2), Μάρκου Δ. 4(1), Ιωσηφίδης, Αποστόλου 4, Κοντός, Μπούκας, Καΐκας 8(2), Λουδάκης, Καρβούνης 4, Ντούτσης 2, Ζιώγας, Μάρκου Φ. 1