Έχασε ο Χαρίλαος Τρικούπης στη Σπάρτη

spo-trikoupis-astakos1Σημαντικές αναμετρήσεις περιλαμβάνει το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο του Νότου της Γ” Εθνικής, με την αναμέτρηση της φορμαρισμένης Ακράτας με τον αήττητο και πρωτοπόρο ΚΑΟΚ να συγκεντρώνει τα περισσότερα βλέμματα και αρκετές ομάδες να… καραδωκούν, προκειμένου να επωφεληθούν από πιθανά «σταβοπατήματα».

Στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση, ο Πόλις Καλλιθέας κατάφερε να περάσει νικηφόρα από τη Φιλαδέλφια, επικρατώντας της ΦΕΑ με τελικό σκορ 60-69, πετυχαίνοντας παράλληλα την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα. Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν αρχικά με 24-19 στο τέλος της πτώτης περιόδου, με την ανάπαυλα να βρίσκει το σκορ στο 37-33. Στην επανέναρξη οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και κατάφεραν να ολοκληρώσουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 51-54. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Καλλιθέας παίζοντας πολύ καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενη και την επιθετική δυστοκία της ΦΕΑ, απέκτησε διαφορά «ασφαλείας», με το σκορ να διαμορφώνεται τελικά σε 60-69 υπέρ του Πόλις. Πρώταγωνιστές  για τους νικητές ήταν οι Λυγγερίδης και Βελιζιώτης με 13 πόντους, με τους Κασπαριάν και Βαρθακοκοίλη να τους ακολουθούν με 11. Απο πλευράς ηττμένων, ο Διαμαντόπουλος πέτυχε 13 πόντους.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Γ” Εθνικής πέτυχε ο Σπαρτιατικός που νίκησε στη Σπάρτη τον Χαρίλαο Τρικούπη με 87-81, σε μια συναρπαστική αναμέτρηση που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.