Έχασε ο Α.Ο. στη Λάρισα 81-62

spo-aoa-2015Ο Α.Ο. Αγρινίου πάλεψε στην Λάρισα το παιχνίδι με τον Γυμναστικό Λάρισας αλλά στο τέλος ξέμεινε απο δυνάμεις και το 19-0 σερί των γηπεδούχων έγειρε την πλάστιγγα του αγώνα προς αυτούς, που πήραν το ρόζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 81-62.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 23-12. Ο Α.Ο.Α αντέδρασε στην δεύτερη περίοδο με την τριάδα της περιφέρειας Ναούμη,Μπαρούχα και Μπερερή κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο στους εννέα πόντους 42-33 με την μεγάλη ζημιά για την ομάδα του Αγρινίου σε αυτό το διάστημα να έχει προέλθει απο τους ψηλούς της ΑΕΛ. Η προσπάθεια του Α.Ο.Α. συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με τους Γεωργούλα και Μήτσου να βοηθούν τους τρείς προαναφερθέντες και την διαφορά να πηγαίνει στους πέντε 60-55 εννέα λεπτά πριν απο την λήξη. Εκεί όμως ο Γυμναστικός με κορυφαίους τους Λαμπρόπουλο (παίκτης που έπαιξε για τρια χρόνια στον ΑΟΑ) και Παπαχρήστο έτρεξαν ενα 19-0 σερί και πήρανε την νίκη με 81-62. Λαμπρόπουλος με 18 πόντους και 5 τρίποντα και Παπαχρήστος με 11 οι πρώτοι σκόρερ του ΓΣΛ ενώ απο τον ΑΟΑ ο Ναούμης με 15 πόντους ήταν όπως και στην πρεμιέρα ο πρώτος σκόρερ με τον Μπαρούχα να έχει 11 και τους Γεωργούλα, Μπερερή απο εννεά. Επόμενο ματς για την ομάδα του ΑΟΑ την ερχόμενη Κυριακή με την Καστοριά στο ΔΑΚ Αγρινίου ενώ ο Γυμναστικός παίζει ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι εκτός έδρας με τον Αίολο Αστακού.

Δεκάλεπτα:Α: 23-12, Β:19-21 Γ:18-19 Δ:21-10

ΓΣΛ 1928 (Primorac): Κουσιάντζας, Τσιαμπαλής 11(3), Γοργόλης 4, Παπαχρήστος 11(1), Λαμπρόπουλος 18(5), Μπόγδανος 7, Τσιαβές 4, Νταλός 2, Αγγελόπουλος 8, Βαβάτσικος 10, Χανέλι 3(1), Λεπενιώτης 3

Α.Ο. Αγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 9, Τσιρώνης 2, Παραπούρας, Ναούμης 15(2), Μπαρούχας 11(2), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 8, Γεωργούλας 9(1), Αναστασάκης 2, Πουρνάρας 2,Κυριλής,Δασκαλάκης