Ροή Ειδήσεων

Δεν μπήκε ποτέ στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός και το πλήρωσε

panetolikos_xanthi_ (44)

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε ο Παναιτωλικός στην Ξάνθη, δείχνοντας ένα πολύ κακό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο. Τα «καναρίνια» έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο στο χώρο του κέντρου, δεν μπορούσαν να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή και δέχθηκαν το γκολ που έκρινε την έκβαση του αγώνα από μία στημένη φάση.

Κακό πρώτο ημίχρονο για τον Παναιτωλικό που αν και αρχικά έδειξε τις προθέσεις του να επιτεθεί και έχασε την πρώτη του ευκαιρία από το 3ο μόλις λεπτό, με το σουτ του Ιταμπέλ να μπλοκάρει εύκολα ο Ζίβκοβιτς, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Ξάνθη ανέβηκε ψηλότερα, πίεσε και δημιούργησε μία καλή φάση στο 15ο λεπτό, όταν το σουτ του Κάστρο απέκρουσε με γροθιές ο Κυριακίδης και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης, με κεφαλιά στο 23ο λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Τριάδη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του Αγρινίου. Έπειτα οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους χώρους και τα «καναρίνια» δεν μπόρεσαν να φτάσουν κοντά στην ισοφάριση, με το σκορ του ημιχρόνου να παραμένει το 1-0 υπέρ της Ξάνθης. Αξίζει να σημειωθούν τα πάρα πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου, κυρίως από Πάουλο και Ιταμπέλ, με τον «Τίτορμο» να μην μπορεί ουσιαστικά να επιτεθεί ορθολογικά για να απειλήσει με προϋποθέσεις την αντίπαλη εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τραϊανός Δέλλας άλλαξε σύστημα σε 4-2-3-1 από 4-3-3 με την είσοδο του Κλέσιο στη θέση του κακού Ιταμπέλ και θέλησε να βρει το δρόμο προς την ισοφάριση, περνώντας τον Ντίας σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Μοράρ, χωρίς όμως να βρει τον τρόπο για να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Ζίβκοβιτς μέχρι το 68ο λεπτό και την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μοράρ. Η Ξάνθη οπισθοχώρησε και έδωσε περισσότερο χώρο στα «καναρίνια» να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, με στόχο, αφενός να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα, αλλά και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Τελικά οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύθηκαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, ειδικά μετά το 80ο λεπτό, όταν ο Άργκους τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός να αγωνίζεται με δέκα παίκτες μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Αλέξανδρου Κατσικογιάννη.

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:
Ο Μίλαν Ράσταβατς παράταξε την Ξάνθη με σύστημα 4-2-3-1. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Ζίβκοβιτς στο τέρμα. Τους Μπαξεβανίδη, Σβάρνα, Φλίσκα και Σιλά στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Ντε Λούκας και τον Μεχία. Δεξιά τον Μπρίτο, αριστερά τον Τριάδη, πίσω από τον επιθετικό τον Ντουρίτσκοβιτς και στην κορυφή της επίθεσης τον Κάστρο.

Για τον Παναιτωλικό ο Τραϊανός Δέλλας επέλεξε το 4-3-3. Συγκεκριμένα, τον Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια. Τους Μαρινάκη, Μιχάι, Άργκους και Τσοκάνη στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Αμυντικό μέσο τον Μπεχαράνο. Κεντρικούς μέσους τον Πάουλο και τον Ιταμπέλ, ενώ στην επίθεση δεξιά τον Ντίας, αριστερά τον Ρόσα και στην κορυφή τον Μοράρ.

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς

Συνοψίζοντας:
MVP: Ο Κάστρο που με το γκολ που πέτυχε χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα της Ξάνθης και δείχνει να διανύει περίοδο φορμαρίσματος, έχοντας σκοράρει στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

Η σφυρίχτρα: Κακή διαιτησία από τον Κατσικογιάννη με αρκετά ανάποδα σφυρίγματα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και την κίτρινη κάρτα να υπάρχει μόνο για ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού. Ο διαιτητής του συνδέσμου Ηπείρου χάρισε τουλάχιστον τρεις κίτρινες κάρτες σε παίκτες της Ξάνθης, ενώ σε κάθε ευκαιρία έβγαζε την κάρτα από το τσεπάκι του για τους παίκτες του «Τίτορμου».

Οι πάγκοι: Το 4-3-3 δεν βοήθησε τον Παναιτωλικό στο πρώτο ημίχρονο όμως ο Τραϊανός Δέλλας άλλαξε το σύστημά του στο δεύτερο και βελτίωσε την εικόνα της ομάδας του, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Η Μίλαν Ράσταβατς παράταξε την Ξάνθη εξ’ αρχής με το 4-2-3-1 και παρά το γεγονός πως δεν έκανε φάσεις, δεν είχε την κατοχή, δεν έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και δεν έδειξε να είναι καλύτερη ομάδα από τον Παναιτωλικό, είχε την ουσία και παίζοντας αμυντικά κράτησε το προβάδισμα που πήρε από μία στημένη φάση, φτάνοντας στη νίκη.

Η φάση: Ο τραυματισμός του Άργκους δέκα περίπου λεπτά πριν τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας που άφησε τον Παναιτωλικό με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Τραϊανός Δέλλας είχε συμπληρώσει τις αλλαγές του. Ο «Τίτορμος» από εκεί και έπειτα δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια φάση και η Ξάνθη εκμεταλλευόμενη την αριθμητική της υπεροχή διατήρησε εύκολα το υπέρ της σκορ. Αξίζει να σημειωθεί πως ο ποδοσφαιριστής που έκανε «σκαμνάκι» στον Βραζιλιάνο αμυντικό του Παναιτωλικού, ο σκόρερ της αναμέτρησης, Κάστρο, δεν είδε την κίτρινη κάρτα από τον κ. Κατσικογιάννη.

Ξεχώρισαν: Ο Δημήτρης Κυριακίδης για τον Παναιτωλικό που απέκρουσε τα σουτ του Κάστρο και του Τριάδη που θα μπορούσαν να είχαν κρίνει το αποτέλεσμα του αγώνα νωρίτερα για την Ξάνθη, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τα «καναρίνια» να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.

Το φιλμ του αγώνα:
Α’ Ημίχρονο
3’ Σουτ του Ιταμπέλ έξω από τη μεγάλη περιοχή μπλόκαρε εύκολα ο Ζίβκοβιτς.
15’ Σουτ του Κάστρο μέσα από τη μεγάλη περιοχή απέκρουσε με γροθιές ο Κυριακίδης.
22’ Κίτρινη κάρτα στον Πάουλο για κλοτσιά στον Μπρίτο.
23’ 1-0 για την Ξάνθη με τον Κάστρο να σκοράρει με κεφαλιά, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Τριάδη με εκτέλεση φάουλ.
39’ Κίτρινη κάρτα στον Ιταμπέλ για μαρκάρισμα στον Ντε Λούκας.
44’ Κίτρινη κάρτα στον Άργκους για φράγμα στον Τριάδη.
44’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με κεφαλιά του Κάστρο από εκτέλεση φάουλ του Ντε Λούκας και τον Κυριακίδη να αποκρούει.
Β’ Ημίχρονο
68’ ‘ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να ισοφαρίσει μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μοράρ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς.
77’ Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Μπεχαράνο μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόσα, κατέληξε έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.
80΄Πλασέ του Τριάδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.
90+2’ Σουτ του Τριάδη από τα όρια της περιοχής, απέκρουσε σε κόρνερ ο Κυριακίδης.

Συνθέσεις:
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδη, Σβάρνα, Φλίσκα, Σιλά, Ντε Λούκας (78’ Καμαρά), Μεχία, Μπρίτο (74’ Γέντρισεκ), Τριάδης, Ντουρίτσκοβιτς (58’ Λουσέρο), Κάστρο.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Άργκους, Τσοκάνης (73’ Γιαννιώτης), Μπεχαράνο (79’ Ουίλιαν), Πάουλο, Ιταμπέλ (46’ Κλέσιο), Ντίας, Ρόσα, Μοράρ.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης
A’ βοηθός: Δημήτριος Τάτσης
Β’ βοηθός: Γεώργιος Πασχάλης
4ος Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος