Χάντμπολ: Ήττα για την Εθνική στην ιστορική πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού (video)

H Εθνική επέστρεψε σε μεγάλη διοργάνωση με προπονητή τον Αγρινιώτη Γιώργο Ζαραβίνα

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών μετέχει για πρώτη φορά στην τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα, επιστρέφει σε μεγάλη διοργάνωση μετά από 19 χρόνια. Στον πάγκο της Εθνικής βρίσκεται ο Αγρινιώτης Γιώργος Ζαραβίνας ένας άνθρωπος που έχει συνδεθεί με τις μεγαλύτερες επιτυχίες του αθλήματος ως παίχτης και προπονητής.

ethniki handball (2)
Η Εθνική ομάδα χάντμπολ, στο ιστορικό της πρώτο παιχνίδι σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, έπαιξε στα ίσια την Πορτογαλία για 45′ λεπτά, όμως ένα νεκρό διάστημα από το 45′ ως το 53′, έφερε την ήττα με σκορ 31-24.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν συνεχώς σε επαφή στο σκορ και ισοφάρισε 19-19 στο 42′, όμως το σκορ έγινε… 28-20 στο 53′ κι εκεί κρίθηκαν όλα.

Το πρώτο γκολ της Εθνικής σε Euro ο Λιάπης!

«Σίφουνας» στην αντεπίθεση ο Κεδέρης

18-14 έκλεισε το πρώτο ημίχρονο

Εβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε η Εθνική

Ανέβηκαν οι Πορτογάλοι και πήραν τη νίκη

Ωστόσο δεν πέρασε μπροστά στο σκορ, αφού η Πορτογαλία μετά το τάιμ άουτ βρήκε δύο σερί τέρματα για το 21-19 και μετά σε 22-20, με την περιφέρεια να «πληγώνει» την ελληνική άμυνα.

Ορισμένες βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση, κράτησαν για λίγη ώρα χωρίς γκολ την εθνική, που βρέθηκε ξανά στο -4 (24-20) στο 48’ και στο 27-20 στο 53’.

Ο Λιάπης μείωσε σε 28-21 στο 54’, στο πρώτο γκολ μετά από 10 λεπτά, όμως το ματς είχε ήδη κριθεί.

Επόμενο παιχνίδι για την εθνική μας, το Σάββατο στις 21:30 κόντρα στην πανίσχυρη Δανία.