Ροή Ειδήσεων

Απ’ τον παράδεισο στην κόλαση ο Παναιτωλικός στη Λάρισα…

panetolikos_larisa (72)

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και τον Παναιτωλικό να ανοίγει το σκορ με τον Μοράρ στα 38 πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, η ομάδα του Αγρινίου ηττήθηκε με 4-2 στη Λάρισα, καθώς μέσα σε λίγα λεπτά ο παράδεισος μετατράπηκε σε κόλαση και το υπέρ του σκορ ανατράπηκε από τους γηπεδούχους. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο «Τίτορμος» έμεινε από πολύ νωρίς με δέκα παίκτες έπειτα από απευθείας αποβολή του Πάουλο στο 22’.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τα «καναρίνια», όταν μετά από όμορφη σέντρα στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ ο Μοράρ κρέμασε όμορφα με τη μπάλα τον Μπόζοβιτς και άνοιξε το σκορ. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Παναιτωλικό, καθώς οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με όμορφο σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς για την ισοφάρισε και ο Γκόλιας με μία εξαιρετική κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Ντέλετιτς λίγο αργότερα έκανε την ανατροπή. Η κατάσταση χειροτέρεψε ακόμη περισσότερο στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Σκουλάς απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Πάουλο για χτύπημα στον Μασούρα, σε μία τουλάχιστον αμφισβητούμενη φάση. Τελικά οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ πριν από την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από ανατροπή του Ναζλίδη από τον Τσοκάνη, ο Σκουλάς έδειξε την άσπρη βούλα και ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι, το εκτέλεσε και έκανε το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι. Ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει μπάλα, ενώ η Λάρισα έριξε την ένταση καθώς είχε ξεκάθαρο προβάδισμα και κράτησε δυνάμεις για τον αγώνα Κυπέλλου με την ΑΕΚ. Παρόλα αυτά πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Αγκάνοβιτς, για να μειώσει ο Παναιτωλικός με εντυπωσιακό αυτογκόλ του Μασούρα. Από εκεί και πέρα τα «καναρίνια» δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο με δέκα παίκτες και το σκορ σε βάρος τους με δύο γκολ διαφορά, σε ένα παιχνίδι που θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα…

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Σωτήρης Αντωνίου παράταξε τη Λάρισα με σύστημα 3-5-2. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Μπόζοβιτς στο τέρμα. Τους Ζίζιτς, Μόρα και Γκόλια στο κέντρο της άμυνας. Τον Μασούρα δεξί μπακ-χαφ και τον Χούμπτσεφ αριστερό. Τους Φατιόν, Αγκάνοβιτς και Μιλοσάβλιεβιτς κεντρικούς μέσους και επιθετικό δίδυμο τον Ναζλίδη με τον Ντέλετιτς.

Για τον Παναιτωλικό ο Τραϊανός Δέλλας επέλεξε το 4-2-3-1. Συγκεκριμένα, τον Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια. Τους Γιαννιώτη, Μιχάι, Τσοκάνη και Μαρινάκη στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Μπράβο και τον Πάουλο. Μεσοεπιθετικά, δεξιά τον Κλέσιο, αριστερά τον Ρόσα και πίσω από τον επιθετικό σε ελεύθερο ρόλο τον Ντίας, με τον Μοράρ να αγωνίζεται μόνος του στην κορυφή της επίθεσης.

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Ναζλίδης που εκτός από το πέναλτι που κέρδισε και το γκολ που πέτυχε, έκανε πάρα πολλές δουλειές στον αγωνιστικό χώρο και για άλλη μία φορά ήταν ο κορυφαίος της Λάρισας, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα του Παναιτωλικού.

Η σφυρίχτρα: Μέτρια έως κακή διαιτησία από τον κ. Σκουλά ο οποίος εξάντλησε την αυστηρότητά του στη φάση της αποβολής του Πάουλο και ενώ προηγήθηκε τράβηγμα του Μασούρα πάνω στον Βραζιλιάνο, ενώ γενικότερα στον πειθαρχικό έλεγχο, τόσο στις κάρτες όσο και στις υποδείξεις, ήταν αυστηρότερος σε βάρος των φιλοξενούμενων.

Οι πάγκοι: Ξεκάθαρα νικητής ο προπονητής της Λάρισας, Σωτήρης Αντωνίου, καθώς παρά το γεγονός ότι η ομάδα του δέχθηκε ένα γκολ από πολύ νωρίς, διατήρησε ξεκάθαρο πλάνο και με ορθολογική ανάπτυξη, χτυπώντας κυρίως από αριστερά, εκεί που υστερούσε ο Παναιτωλικός, γύρισε το παιχνίδι. Αντιθέτως ο Τραϊανός Δέλλας άργησε πολύ να περάσει τον Τσοκάνη αριστερά, για να αντικαταστήσει σε μία πολύ κακή μέρα για τον Μαρινάκη ως αριστερό μπακ, ενώ γενικότερα δεν εκμεταλλεύθηκε το γκολ που πέτυχε από νωρίς η ομάδα του για να πάρει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

Η φάση: Η αποβολή του Πάουλο με απευθείας κόκκινη κάρτα από το 22’, αφήνοντας τον Παναιτωλικό με παίκτη λιγότερο από πολύ νωρίς, για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και με το σκορ να είναι ήδη 2-1 σε βάρος της ομάδας του Αγρινίου.

Ξεχώρισαν: Όλοι οι παίκτες της Λάρισας και κυρίως ο Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος ήταν εξαιρετικός τόσο ανασταλτικά όσο και δημιουργικά, πετυχαίνοντας και το πρώτο γκολ των γηπεδούχων. Από τον Παναιτωλικό παρά τα τέσσερα γκολ που δέχθηκε, ξεχώρισε ο Κυριακίδης, κάνοντας αρκετές καλές επεμβάσεις και κρατώντας το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ Ημίχρονο
1’ 0-1 ο Παναιτωλικός με τον Μοράρ να ανοίγει το σκορ πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού της αναμέτρησης μετά από εξαιρετική σέντρα στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ και όμορφο κρέμασμα του Ρουμάνου.
4’ Σουτ του Μασούρα μέσα από τη μεγάλη περιοχή έπειτα από σέντρα του Ντέλετιτς από αριστερά, με τη μπάλα να περνά ψηλά άουτ.
4’ Νέα μεγάλη διπλή ευκαιρία για τη Λάρισα με σουτ του Αγκάνοβιτς το οποίο απέκρουσε ο Κυριακίδης.
9’ 1-1 για την Λάρισα με τον Μιλοσάβλιεβιτς, έπειτα από όμορφο σουτ του Σέρβου έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.
14’ 2-1 για την Λάρισα με τον Γκόλια να βάζει ένα πανέμορφο γκολ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ντέλετιτς!
19’ Κίτρινη κάρτα στον Μασούρα για αντικανονικό μαρκάρισμα.
20’ Κίτρινη κάρτα στον Μόρα για φάουλ στον Ρόσα.
22’ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Πάουλο για αγκωνιά στον Μασούρα.
27’ Μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 3-1 η Λάρισα, όμως το σουτ του Μασούρα από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή κατέληξε άουτ.
31’ Κίτρινη στον Μαρινάκη για αντικανονικό μαρκάρισμα.
34’ Σουτ του Χούμπτσεφ κόντραρε σε σώματα και έπειτα το σουτ του Ντέλετιτς απέκρουσε με γροθιές ο Κυριακίδης.
35’ Κίτρινη κάρτα στον Μπράβο για φάουλ στον Ναζλίδη.
41’ Ο Τσοκάνης ανέτρεψε τον Ναζλίδη μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Σκουλάς έδειξε πέναλτι.
42’ 3-1 για τη Λάρισα με τον Ναζλίδη να ευστοχεί στην εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Β’ Ημίχρονο
52’ Καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να μειώσει το σκορ, όμως η προβολή του Μπράβο έπειτα από σέντρα του Ρόσα έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Μπόζοβιτς.
55’ Σουτ του Ρόσα έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει έξω από την εστία της Λάρισας.
57’ 4-1 για τη Λάρισα με τον Αγκάνοβιτς, ο οποίος έπιασε σκαστή κεφαλιά στην καρδιά της μεγάλης περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από σέντρα του Χούμπτσεφ από αριστερά.
61’ 4-2 για τον Παναιτωλικό με αυτογκόλ του Μασούρα, μετά από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και κρέμασε τον Μπόζοβιτς που είχε βγει.
71’ Σουτ του Ντέλετιτς απέκρουσε ο Κυριακίδης.
75’ Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν.
82’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με τον Ντίας να σουτάρει από πλεονεκτική θέση μετά από πάσα «πάρε-βάλε» από τον Μοράρ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
84’ Λάθος του Μαρινάκη με τον Περόνε να βρίσκεται με τη μπάλα στα πόδια του μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κυριακίδης απέκρουσε το σουτ του επιθετικού των γηπεδούχων.
86’ Νέα μεγάλη απόκρουση του Κυριακίδη σε εξ’ επαφής σουτ του Μλαντένοβιτς μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
88’ Σουτ του Φατιόν έξω από τη μεγάλη περιοχή, κόντραρε και βρέθηκε στην αγκαλιά του Κυριακίδη.
90+2’ Πανέμορφο σκάψιμο του Μοράρ από πλάγια θέση για να κρεμάσει τον Μπόζοβιτς, με τη μπάλα να κυλά παράλληλα με την εστία πριν την μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Λάρισας.

Συνθέσεις:

Λάρισα (Σωτήρης Αντωνίου): Μπόζοβιτς, Μόρας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Μασούρας (70’ Μλαντένοβιτς), Χούμπτσεφ, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (62’ Περόνε), Μιλοσάβλιεβιτς, Ναζλίδης, Ντέλετιτς (80’ Μπάλλας).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Γιαννιώτης, Μιχάι, Τσοκάνης, Μαρινάκης, Πάουλο (αποβ. 22’), Μπράβο (63’ Ρότσα), Κλέσιο (80’ Βασιλούδης), Ντίας, Ρόσα, Μοράρ.

Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκούλας
A’ βοηθός: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ
Β’ βοηθός: Κωνσταντίνος Νικολαϊδης
4ος Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος