Φιλική νίκη του ΑΟ Αγρινίου 76-60 επί του Απόλλωνα Πάτρας

Σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, ο ΑΟ Αγρινίου κέρδισε με 76 – 60 τον Απόλλωνα Πάτρας.

Αυτό ήταν το δεύτερο φιλικό μεταξύ των δύο ομάδων μετά το παιχνίδι που έγινε την περασμένη Πέμπτη στην Πάτρα.

Η ομάδα του Αγρινίου μπήκε καλύτερα και πήρε προβάδισμα 8 πόντων με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Η διαφορά διατηρήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και το ημίχρονο έκλεισε με τον ΑΟ να προηγείται με 43 – 36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5, όμως στην τελευταία περίοδο η διαφορά άνοιξε και η ομάδα του Αγρινίου έφτασε στο τελικό +16.

Πλέον η προσοχή του ΑΟ στρέφεται στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν την Κυριακή με αντίπαλο το νικητή του ζευγαριού Πρωτέας Γρεβενών – Ε.Κ. Καβάλας, εκτός έδρας.

Δεκάλεπτα: 26 – 18, 17 – 18, 13 – 15, 20 – 9.

Διαιτητές: Παναγιώτου – Μακρόπουλος – Ασημακάκη.

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Σταμίρης, Μπερερής 8(1), Μιχάλογλου 21(1), Καμάρας 9, Φραντσέσκι 23(1), Γκρέκας 8, Χρήστου, Κασσιούμης, Σταματογιάννης 2, Ψαράς 5(1), Παπαχρήστος, Χατζηνικόλας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Κώστας Δελέγκος): Τσιακμάς, Τζακόπουλος 11, Μπαζίνας 3, Μάρκοβιτς 3, Εζόμο 6, Κούτρας 1, Μπέμπης 6, Νιφόρας, Καδράς 6, Τσάμης 18(1), Μολφέτας, Ζούμπος 6(2).