sliderΌλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Έφτασε στην πηγή… αλλά πάει μπαράζ για την άνοδο ο ΑΟ Αγρινίου (φωτο)

Δεν τα κατάφερε παρά την μεγάλη προσπάθεια ο ΑΟ Αγρινίου να πάρει απευθείας την άνοδο στην Α2 κατηγορία μπάσκετ για πρώτη φορά στην ιστορία του. Συγκεκριμένα, οι αθλητές του Γιάννη Διαμαντάκου ηττήθηκαν με σκορ 69-70 στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με κάθε έννοια της λέξης.

Η ομάδα του Ανατόλια θέλησε μέχρι τέλους να πάρει τη νίκη στο Αγρίνιο και τα κατάφερε με καλάθι σε νεκρό χρόνο διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Ο ΑΟ Αγρινίου τα έπαιζε όλα για όλα αλλά τελικά δεν κατάφερε να πετύχει την ιστορικότερη του νίκη μέχρι σήμερα, πράγμα που θα επιχειρήσει στα μπαράζ.

Αντιθέτως η Ελευθερούπολη επικράτησε 65-86 του Φιλίππου Βέροιας και πήρε την δεύτερη θέση και την απευθείας άνοδο στην Α2.

Τα αποτελέσματα της 30ής και τελευταίας αγωνιστικής:

Γέφυρα – ΧΑΝΘ 70-60
Φαίακας Κέρκυρας – Ικαροι Σερρών 20-0 α.α.

Αναλυτικά:

Για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας η ομάδα του Α.Ο. ηττήθηκε στο κατάμεστο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου από το Ανατόλια με σκορ 69 – 70.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αγρινιώτικη ομάδα μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 16 – 13, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε διαφορά 9 πόντων, όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο φινάλε του ημιχρόνου στον ένα πόντο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας διατήρησε το προβάδισμα, ενώ στο φινάλε το παιχνίδι πήγε πόντο – πόντο. Το Αγρίνιο προηγήθηκε δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με 69 – 68 χάρη σε εύστοχο δίποντο του Γκρέκα, όμως σε νεκρό χρόνο ο Καραποστόλου ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων και διαμόρφωσε το τελικό 69 – 70.
Πλέον στα μπαράζ η ομάδα του Αγρινίου θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Τρίτωνα που κατέλαβε την 3η θέση στον 1ο Όμιλο της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας.

Δεκάλεπτα: 16 – 13, 19 – 21, 20 – 17, 14 – 19.

Διαιτητές: Τζαφλέρης – Ζαχαρής.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 8, Μπερερής 7, Μιχάλογλου 17(1), Καπινιάρης 14, Γκρέκας 6, Τσατάς, Σταμούλης, Σταμίρης, Μήτσου 11(1), Ψαράς 6(2), Χρήστου, Σαπλαούρας.

Σ.Α.Α.Κ. ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Πέτρος Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης, Κάτανος 2, Αμπατζάς 12(2), Στεφανίδης 13(3), Γαλανίδης 7(1), Καραποστόλου 11, Κωνσταντινίδης, Ξενιτίδης, Κιγμέτογλου 11, Ζώτος, Μπρόζος 14(2).