Α2: Μεγάλο διπλό του ΑΟ Αγρινίου με 73 – 80 επί της Δάφνης Δαφνίου

Μετά την ιστορική νίκη της πρεμιέρας ο ΑΟ Αγρινίου παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ πήρε ένα μεγάλο διπλό στο Χαϊδάρι κόντρα στη Δάφνη Δαφνίου με 73 – 80 και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Α2 μπάσκετ.

Οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και διατήρησαν τη συγκέντρωσή τους για να διατηρήσουν το σημαντικό προβάδισμα που είχαν πάρει από το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν την Δάφνη στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το αρχικό σκορ 2-5 το διαδέχτηκε το 9-12 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο υπέρ του ΑΟ Αγρινίου (13-21), το οποίο προηγήθηκε με +6 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η απόσταση άγγιξε διψήφιο αριθμό (16-26) για πρώτη φορά στο 13ο λεπτό και διευρύνθηκε και ακόμη περισσότερο (16-30). Πλησιάζοντας στο ημίχρονο η Δάφνη μείωσε στους 6 (33-39), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να απομακρυνθούν ως το 33-42 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα   η διαφορά βρισκόταν στη μεγαλύτερη διάρκεια στους δέκα πόντους. Στην τελευταία περίοδο η Δάφνη με έναυσμα δύο εντυπωσιακά καρφώματα του Αρνόκουρου ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Με τρίποντο του Καννά και γκολ – φάουλ του Τοπάλλι η Δάφνη πέρασε μπροστά για δεύτερη φορά στο ματς με 68-66.

Ο ΑΟ Αγρινίου όμως έκανε   ξανά το +4 (71-75), το οποίο του έδωσε εν πολλοίς τη νίκη.

Κορυφαίος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Panos Filippakos με 18 πόντους και 7 rebounds.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 73-80
Δεκάλεπτα: 16-22, 33-42, 56-64, 73-80
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Παπαγιάννης, Σταυρακούκας 3, Κουφόπουλος 7(1), Καννάς 8(2), Γκάτζο, Τοπάλι 7, Φιλιππάκος 18, Μπάλος 3, Αρνόκουρος 4, Σουμάν, Κανονίδης 12, Αγγέλου 11(3).
ΑΟ Αγρινίου  (Διαμαντάκος): Καμάρας 16 (1), Μπερέρης 6, Μιχάλογλου 16(3), Χατζηνικόλας 3, Φραντσέσκι 13, Χρήστου, Παπαχρήστος, Γκρέκας 15 (1), Σταματογιάννης 4, Ψαράς, Κασιούμης 8, Σταμίρης.