ΑΕΜ και Άρης θέλουν να αλλάξουν πρόσωπο τo 2014

spo-aem-aris

Την ανάγκη ν’ αφήσουν πίσω τους όσα άσχημα συνάντησαν τους τελευταίους μήνες του 2013 και ν’ αλλάξουν ριζικά το αγωνιστικό τους πρόσωπο από δω και μπρος, έχουν οι δύο ομάδες της Αιτωλοακαρνανίας που δίνουν τη μάχη της επιβίωσης στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Μάχη που δείχνει χαμένη αν δεν υπάρξει αυτή η αλλαγή.

Με την έναρξη των αγωνιστικών τους υποχρεώσεων από την προσεχή Κυριακή, οι δυο ομάδες μας πρέπει να κάνουν… επανεκκίνηση. Να βελτιώσουν στο μέγιστο τις επιδόσεις τους και (κυρίως) να έχουν την αποτελεσματικότητα εκείνη που θα τους επιτρέψει να ελπίζουν.Ο τομέας της αποτελεσματικότητας βρίσκεται σε υστέρηση και για τις δύο. Με τις εμφανίσεις που πραγματοποίησαν, με την απόδοση που είχαν, τις δυνατότητες και αδυναμίες τους, μπορούσαν να έχουν καλύτερη βαθμολογική συγκομιδή. Και περισσότερες ελπίδες να υλοποιήσουν τον στόχο τους, που δεν είναι άλλος από την παραμονή στην κατηγορία.

Η κατάρα των καθυστερήσεων

Η ΑΕ Μεσολογγίου έχει χάσει περισσότερους βαθμούς απ’ όσους έχει συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα, δεχόμενη γκολ στις καθυστερήσεις των αγώνων της! Μετράμε. Τη 2η αγωνιστική προηγούνταν στην Τρίπολη του Παναρκαδικού και ισοφαρίστηκε 2-2 στην εκπνοή. Την 4η στην Αμαλιάδα με το Πανόπουλο ανέτρεψε το σκορ δύο φορές και είχε προβάδισμα 3-4 στις καθυστερήσεις. Στην εκπνοή ισοφαρίστηκε σε 4-4.
Την 6η αγωνιστική γνώρισε την πρώτη φετινή της ήττα στο Άργος, όπου ο Παναργειακός σκόραρε στο 94’ και επικράτησε με 1-0. Στο τελευταίο παιχνίδι (11η αγωνιστική), που ο Δημήτρης Σκούνας έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της, η ΑΕΜ γύρισε το ματς στα Σαγέικα, σκοράροντας στο 87’ και στο 90’. Όμως στο 93’ δέχτηκε γκολ και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 2-2.
Αν προσθέσουμε και την ήττα που γνώρισε ως γηπεδούχος στη Ναύπακτο την 7η αγωνιστική από την Αχαϊκή, όπου αν και προηγούνταν με 2-1 δέχτηκε δύο “εύκολα” γκολ από τον Αποσκίτη στο τελευταίο τέταρτο και γνώρισε την ήττα, οι χαμένοι βαθμοί στις… λεπτομέρειες είναι πολλοί.
Και υπάρχουν αρκετά παραδείγματα ακόμα που δείχνουν έλλειψη αποτελεσματικότητας. Το χαμένο πέναλτι του Καβαλάρη στο μας με τον Ατρόμητο Αχαΐας στο Μεσολόγγι, που έληξε 0-0. Το χαμένο πέναλτι του Τσώνη στο τέλος του ημιχρόνου στην Κόρινθο, όπου η ΑΕΜ έχασε με 1-0.
Ο Δημήτρης Σκούνας που συμπλήρωσε το πρώτο εικοσαήμερο στην ομάδα του Μεσολογγίου, έχει πλέον πλήρη εικόνα του υλικού που διαθέτει και των αναγκών που υπάρχουν. Σε συνεργασία με τη διοίκηση αναμένεται να προχωρήσει σε κινήσεις ενίσχυσης στις θέσεις που χρειάζεται και στις τρεις γραμμές.

Μπορεί καλύτερα

Ο Άρης γνώριζε εξ’ αρχής ότι έπρεπε να δώσει μεγάλη μάχη για να αποκτήσει ελπίδες παραμονής στην κατηγορία. Χωρίς οικονομικές δυνατότητες, χωρίς πολλούς παίκτες με εμπειρία, χωρίς πολύ κόσμο στο πλευρό του σε σχέση με αυτό που γνωρίζαμε τα προηγούμενα χρόνια, το έργο του ήταν δύσκολο.
Οι 5 βαθμοί της έως τώρα συγκομιδή του είναι πολύ λίγοι σε σχέση με αυτό που έχει καταθέσει στους αγωνιστικούς χώρους. Η φιλότιμη προσπάθειά του, παρά τις αντιξοότητες που συνάντησε, μπορούσε να επιβραβευτεί με περισσότερους πόντους και ελπίδες για τη συνέχεια.Στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο Αχαΐας έχασε πέναλτι με τον Καβαλιέρη στις αρχές του β’ ημιχρόνου και τελικά έμεινε στο 0-0 αν και είχε καλύτερη απόδοση από τον αντίπαλό του. Διαφορετική εξέλιξη (έχασε 1-0) μπορούσε να έχει και το παιχνίδι του με την Αχαϊκή, όπου στάθηκε άτυχος στις ευκαιρίες που δημιούργησε, ενώ είχε και δοκάρι με τον Καλαντζή. Όπως και στο επόμενο με τη Δόξα Ν. Μανωλάδας που τελείωσε 0-0 με τον Γαβρίνα να σημαδεύει το δοκάρι.
Κανείς δεν ξεχνάει πόσο κοντά στην πρώτη εκτός έδρας νίκη έφτασε στα Σαγέικα, όπου ισοφαρίστηκε στο τέλος σε 2-2. Ή το νέο χαμένο πέναλτι του Γαβρίνα και την αποβολή του Μακρή, που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΟ Βάρδας με 1-0.
Η ομάδα του Άρη δικαίως έχει και πολλά παράπονα από τη διαιτησία, ειδικά στα τελευταία παιχνίδια. Στο Κρανίδι έχασε με 2-1 από την Ερμιονίδα με πέναλτι ανύπαρκτο που δόθηκε στους γηπεδούχους, με γκολ που σημείωσε αλλά κακώς του ακυρώθηκε, με τραβηγμένη αποβολή του Σωτηρόπουλου.
Και το κορυφαίο όλων ήταν το παιχνίδι με την ΑΕ Καραϊσκάκης στο Αιτωλικό πριν τα Χριστούγεννα, όταν τα διαιτητικά λάθη καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα. Μετατρέποντας με τις αποφάσεις του το 2-0 που διαμορφώθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο, σε 2-3 στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Παρά τις δυσκολίες που υπάρχουν και το γεγονός ότι όσο ο Άρης παραμένει στην τελευταία τριάδα της βαθμολογίας το έργο του γίνεται ακόμα πιο δύσκολο, η χρονιά δεν χάθηκε οριστικά. Υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και με τη βοήθεια των συγκυριών (που έως τώρα ήταν εναντίον της), η ομάδα του Αιτωλικού μπορεί να εξαντλήσει τις ελπίδες για να συνεχίσει και του χρόνου στο ίδιο πρωτάθλημα.

Συνέχεια από την Κυριακή

Μέσα στο 2013 έχουν γίνει 11 αγωνιστικές και απομένουν ακόμα 4 μέσα στον Γενάρη για να ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος. Περιθώρια υπάρχουν για όλες τις ομάδες είτε διεκδικούν την άνοδο είτε παλεύουν για τη σωτηρία. Μην ξεχνάμε ότι οι μισές (8 ομάδες από τις 16 του ομίλου) στο τέλος θα υποβιβαστούν. Ο 8ος σήμερα (ΠΑΟ Βάρδας) έχει 17 βαθμούς. Η ΑΕΜ 10, ο Άρης μόλις 5.
Την Κυριακή που το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί μετά τη διακοπή των εορτών, η ΑΕΜ επανέρχεται στο Μεσολόγγι όπου στο ΔΑΚ της πόλης θα υποδεχτεί τον ΠΑΟ Βάρδας. Ανεξάρτητα από τη δυναμικότητα του αντιπάλου τους οι κανονιέρηδες είναι αποφασισμένοι να κάνουν καλό ποδαρικό στο 2014. Με νίκη μειώνουν στους 4 πόντους (από 7 που είναι σήμερα) την απόσταση από τη ζώνη σωτηρίας.
Δυσκολότερο έργο έχει ο Άρης Αιτωλικού, ο οποίος παίζει εκτός έδρας με τον Μεσσηνιακό, που βρίσκεται στην 6η θέση και με 20 βαθμούς (έναντι 28 της πρωτοπόρου ΑΕ Καραϊσκάκης), ελπίζει ακόμα και σε διεκδίκηση της ανόδου.
Από τα παιχνίδια που ξεχωρίζουν στη 12η αγωνιστική είναι της ΑΕ Καραϊσκάκης με τον τρίτο Παναργειακό στην Άρτα. Όπως επίσης της δεύτερης Αχαϊκής με την τέταρτη Ερμιονίδα στην Κ. Αχαγιά.