ΑΕΚ – Βόλος 3-0: Ποδαρικό με νίκη για τους «κιτρινόμαυρους»

Μετά τις «γκέλες» σε Αγρίνιο και Σέρρες, οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν στα «τρίποντα», έχοντας πρωταγωνιστές τους Λιβάι Γκαρσία και Τσίτσαν Στάνκοβιτς.

Ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο βρήκε δίχτυα (δύο φορές μάλιστα) για πέμπτο σερί ματς, ενώ ο Αυστριακός τερματοφύλακας με σπουδαίες επεμβάσεις κράτησε το «μηδέν», όταν τα πάντα ήταν ακόμα «ρευστά».

Η ΑΕΚ μπήκε έτσι με το… δεξί στο 2024 και πήρε τη νίκη σε ένα ματς που είχε ένα τεράστιο «ΠΡΕΠΕΙ» δίπλα του, πριν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Η εξέλιξη του ΑΕΚ – Βόλος

Στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα, οι δύο ομάδες «εξουδετέρωσε» η μια την άλλη, με αποτέλεσμα να μην έχουμε κάποια τελική. Μια έμπνευση του Γκατσίνοβιτς κι η επιμονή του Λιβάι Γκαρσία άλλαξε τα δεδομένα στο ματς.

Ο επιθετικός της ΑΕΚ έκανε το 1-0 στο 32ο λεπτό και το ματς «άναψε»! Οκτώ λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει και δεύτερο τέρμα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κόστιτς.

Ο Βόλος είχε «back to back» δύο μεγάλες στιγμές για να ισοφαρίσει στο 43ο λεπτό, με τον Ντέλετιτς και τον Ασλανίδη.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα μπήκαν δυνατά μετά την ανάπαυλα και κέρδισαν πέναλτι, μετά από υπόδειξη του VAR. Ο Λιβάι Γκαρσία το εκτέλεσε εύστοχα στο 51’ κι έφτασε τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ συνέχισε να παίζει σε υψηλό τέμπο, ο Βόλος, όπως συνηθίζει, δεν «κλείστηκε» κι οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά δίχτυα. Ο Σιμάνσκι έβγαλε κάθετη στην πλάτη της άμυνας κι Άμραμπατ σκόραρε στο 73’, ήτοι εννιά λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.