ΑΕΚ-Παναιτωλικός 3-1

Ο Παναιτωλικός έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, όμως η Ένωση με πρωταγωνιστές τους Βέρντε και Λιβάγια μπήκε με το δεξί στη νέα χρονιά (3-1) και αύξησε τη διαφορά της στο +6 από τον τέταρτο Άρη. «Φωνάζουν» οι φιλοξενούμενοι για το 1ο και το 2ο τέρμα.

Με δυο πολύ δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια να ακολουθούν (με τον Αστέρα για το κύπελλο και με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα), ο Μάσιμο Καρέρα επέλεξε να παρατάξει την ΑΕΚ με πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα: οι Μάνταλος, Βέρντε και Σιμόες έμειναν στον πάγκο, οι Σαμπανάτζοβιτς, Ντέλετιτς και Αλμπάνης ξεκίνησαν βασικοί και στο πρώτο ημίχρονο, η Ένωση δεν ικανοποίησε καθόλου.

Αν εξαιρεθεί μια ευκαιρία του Ντέλετιτς μόλις στο 2ο λεπτό, η ΑΕΚ δυσκολευόταν να κάνει ευκαιρίες και χρειάστηκε ένα πέρα για πέρα αμφισβητούμενο πέναλτι στο 29΄ για ανοίξει το σκορ. Έστω και έτσι, ο Λιβάγια ευστόχησε κάνοντας το 1-0 αλλά η κακή εικόνα των «κιτρινόμαυρων» συνεχίστηκε και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, όσο κυλάνε τα λεπτά, ο Παναιτωλικός να παίρνει μέτρα να πιστεύει στην ισοφάριση και τελικά, να φτάνει σε αυτή στο 42′ με τον Ντίας να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία των στόπερ της Ένωσης και να ισοφαρίσει.

Ο Καρέρα έβαλε τους Σιμόες και Βέρντε στην επανάληψη για να αλλάξει την κάκιστη εικόνα της ομάδας του και ο τελευταίος έκανε με διαφορά το καλύτερο παιχνίδι του στην ΑΕΚ δίνοντας κίνηση και ταχύτητα στους γηπεδούχους με τις ατομικές του ενέργειες. Εκτός αυτού, ήταν εκείνος που εκτέλεσε το κόρνερ από το οποίο προήλθε το 2-1 για την Ένωση χάρη στην κεφαλιά του Λιβάγια στο 56′. Με την ΑΕΚ χωρίς άγχος, το παιχνίδι άνοιξε, χάθηκαν ευκαιρίες και εν τέλει ήρθε και το 3-1.

Στο 83′ ο Λιβάγια κέρδισε ένα -χωρίς αμφιβολία καθαρό αυτή τη φορά- πέναλτι, διαπραγματεύτηκε με τον Βέρντε για το ποιος θα το εκτελέσει, τελικά ήταν ο Ιταλός αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση και «έγραψε» το τελικό 3-1 επικυρώνοντας και με ένα γκολ την εξαιρετική του παρουσία.