Α2 Γυναικών: σημαντική νίκη για τους Αργοναύτες Αγρινίου

55-46 τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας

Η ομάδα των Αργοναυτών επικράτησε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας με 55 – 46 στο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 3ου Ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Αυτό το αποτέλεσμα έφερε την ομάδα του Αγρινίου στους 14 βαθμούς σε 10 αγώνες, έναν περισσότερο από τη χθεσινή της αντίπαλο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Αργοναύτες δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο έμεινε πίσω στο σκορ με 6 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο μείωσ και έκλεισε το ημίχρονο στο -2.

Αλλαγή εικόνας στο δεύτερο ημίχρονο με την ομάδα του Αγρινίου να μπαίνει πολύ καλύτερα, να παίρνει το προβάδισμα και στο 30ο λεπτό να προηγείται με 5. Στην τελευταία περίοδο Αγρινιώτικη ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό πανηγυρίζοντας στο τέλος μια πολύ σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 7 – 13, 15 – 11, 20 – 13, 13 – 9.

Διαιτητές: Λιόνας – Πλέγας.

Α.Σ. ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Τάσος Σταμάτης): Μαρίνη 10(1), Πιστιόλα 9(1), Τασούλη 17, Μαρούντα 13(2), Στεργίου 6, Ζαχείλα, Καραγιάννη, Λιάπη, Σύρρου, Γαλαζούλα.

Γ.Α.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Έλενα Παπαδημητρίου): Κρανιωτάκη 10(1), Σαρβάνη 4, Βλαδίκα 13(2), Γκανάτσιου 13, Διπλάρη 2, Πισιάνη 4.