Α ΕΣΚΑΒΔΕ:Χωρίς προβλήματα τα φαβορί

spo-basket-gea2

Ο Χαρ.Τρικούπης επικράτησε της ομάδας του Αιτωλικού και συνεχίζει μόνος αήττητος στην βαθμολογία. Ο Αίολος Αστακού θα ολοκληρώσει την νίκη του κατά πάσα πιθανότητα την Τετάρτη και αυτό γιατί το παιχνίδι με τον Λέων διακόπηκε τρία λεπτά μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 68-25. Η ΓΕΑ επικράτησε της Ομόνοιας Ναυπάκτου και συνεχίζει στην τρίτη θέση 1 βαθμό πίσω από τον Αίολο ενώ ο ΠΑΣ Ναυπάκτου κέρδισε τον Παναιτωλικό και βρίσκεται στη 4η θέση. Στον Κεντρικό όμιλο Καναλάκι και Πρέβεζα εξακολουθούν να οδηγούν την κούρσα στην βαθμολογία ενώ στον Βόρειο όμιλο Α.Γ.Σ.Ι. και Φαίακας Κέρκυρας αγωνίζονται αύριο.

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΧΑΡ.ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ- ΑΙΤΩΛΙΚΟ 81-50

Εύκολη επικράτηση για την ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη που κέρδισε το Αιτωλικό εντός έδρας και προελαύνει στην βαθμολογία. Ο περιορισμός του Βαγγέλη Γρατσινόπουλου ήταν το κλειδί της νίκης των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Τρικούπη πήραν από την αρχή του αγώνα μια διαφορά που την διατήρησαν μέχρι και την λήξη της αναμέτρησης. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Ηλία Μούτσιου να προηγείται με 39-21 και ουσιαστικά το δεύτερο ημίχρονο να είναι μια τυπική διαδικασία απέναντι στην ομάδα του Αιτωλικού που αγωνίστηκε χωρίς τους Κουφό και Μακρή.

Δεκάλεπτα: Α: 21-10 Β:18-11 Γ:17-16 Δ:25-13

ΧΑΡ.ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ(Μούτσιος): Μπερερής 11(1), Γατσούλης 8(2), Σταμούλης, Δημητρόπουλος 2, Τέγας 4, Σταυρόπουλος 14(15 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπανάρας, Ιωάννου 22(6 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Τσεκλένης 18(6 ριμπάουντ), Μπιτίνης 2

ΑΙΤΩΛΙΚΟ(Μηλιώνης): Τουσίνι 4, Παρράς 4, Γ.Γρατσινόπουλος 6(1), Β.Γρατσινόπουλος 10, Κιουτσούκαλης 14, Κοτσόργιος 10, Μπουμπουτσάρης, Σφυρής, Καραπαναγιώτης 2

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ- ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 70-63

Ο Παναιτωλικός αν και βρέθηκε με το καλημέρα πίσω στο σκορ με 18 πόντους κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά αλλά στο τέλος ο ΠΑΣ Ναυπάκτου πιο αποτελεσματικός πήρε την νίκη με επτά πόντους διαφορά. Καταστροφικό για την ομάδα του Αγρινίου το πρώτο δεκάλεπτο όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 27-9. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν έκλεψαν μπάλες και μείωσαν με την λήξη του ημιχρόνου στους πέντε πόντους 40-35. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε πραγματική μάχη με τον Παναιτωλικό να ισοφαρίζει τον αγώνα στα μέσα της τρίτης περιόδου αλλά εν τέλει τον ΠΑΣ να καταφέρνει να παίρνει την νίκη εκμεταλλευόμενοι και την αποβολή του Θοδωρή Κυριλή με 5 φάουλ. Πλουραλισμός για την ομάδα της Ναυπάκτου με τους εφήβους του να κάνουν την διαφορά για ακόμα ένα παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: Α:27-9 Β:13-26 Γ:16-14 Δ:14-14

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ(Σταθάτος): Καπετανάκης , Αμπλάς 7, Φρέγκου 11, Θεοδώρου 2, Δούρος 4, Χουλιάρας 15, Αδαμόπουλος 3, Γκρέκας 8(1), Αλεξανδρής, Μαυρέλης 15, Τσιφτιλής 2, Τσιλιγιάννης 3(1)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ(Λιόκαυτος): Κυριλής Θ. 6, Κατσίμπας, Καραπάνος, Δημητριάδης, Κυριλής Δ. 18, Καλλιακμάνης 2, Μαυρομάτης 12(3), Κάκος, Κουτρουμάνος, Παρθένης 12, Κατερινόπουλος, Γκρίζης 13

Γ.Ε.ΑΓΡΙΝΙΟΥ-ΟΜΟΝΟΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 84-73

Η ΓΕΑ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ επικράτησε της ομάδας της Ομόνοιας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 23-14 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και 47-36 στο ημίχρονο. Ο αγώνας ουσιαστικά τελείωσε στην τρίτη περίοδο όταν και οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 25-7 και με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα τα πάντα είχαν κριθεί με το σκορ στο 72-43. Το τελευταίο δεκάλεπτο τυπική διαδικασία με τον Θόδωρο Σταυροθανάση από πλευράς ΓΕΑ να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής και στους δώδεκα παίκτες που είχε στην διάθεση του και την Ομόνοια να βρίσκει την ευκαιρία να μειώνει στους έντεκα πόντους την διαφορά 84-73.

Δεκάλεπτα: Α:23-14 Β:24-22 Γ:25-07 Δ:12-30

Γ.Ε.ΑΓΡΙΝΙΟΥ(Σταυροθανάσης): Κυριαζής 15(3), Σταμουλάκης 13, Δασκαλάκης 2, Μακρής, Τασιούλης Γ., Σώκος, Τασιούλης Χ. 4, Γεωργούλας 15(2), Δάρλας 17(3), Ρέντζιος Β. 14, Κρέλιας 2, Ρέντζιος Ν. 2

ΟΜΟΝΟΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ(Παπούλιας): Κουτσογιάννης 26, Κωνσταντίνου, Παρασκευόπουλος 2, Μπίμπας 7(1), Νασόπουλος, Παντελίδης 1, Κουγιουμτζής, Βλαχογιάννης 23(3), Παπούλιας 9(1), Χωραφάς 5

ΠΗΓΑΣΟΣ- ΑΛΦΑ   48-65

Σε ένα κρίσιμο παιχνίδι από πλευράς κυρίως του ΑΛΦΑ η ομάδα του Ντίνου Καραπιπέρη πήρε το ζητούμενο που ήταν η νίκη. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκαναν από την αρχή γνωστές τις προθέσεις τους και χτυπώντας μέσα από το καλάθι προηγήθηκαν με 11-20 στο πρώτο δεκάλεπτο και με δέκα επτά πόντους με την λήξη του ημιχρόνου 22-39. Το δεύτερο ημίχρονο δεν έκρυβε κάποια ανατροπή. Η ομάδα του ΑΛΦΑ χωρίς να φορτσάρει εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και πήρε μια δίκαιη νίκη με 48-65 φτάνοντας στις τέσσερις νίκες και ένα βαθμό πίσω από τον μεγάλο του αντίπαλο όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα τον Παναιτωλικό.

Δεκάλεπτα: Α:11-20 Β:11-19 Γ:12-11 Δ:14-15

ΠΗΓΑΣΟΣ(Ρηγογιάννης): Τσιαμάκης 4, Μπάρκας, Σεϊτανίδης 6, Ρηγογιάννης 2, Βατίστας 10, Κωστακιώτης 15(2), Πετρόπουλος, Κοντονάσιος, Γυφτάκης 2, Ζαμπάρας 8, Καρράς, Κούσης 1

ΑΛΦΑ(Καραπιπέρης): Παπαγεωργίου 11(1), Διαμαντής 4, Κομής 2, Σταυρόπουλος, Τάγκας 8(1), Ηλιού 3, Σωτηρόπουλος Π. 1, Μήλος 6, Καραγεώργος 12, Τσιρόπουλος 6, Τσάσσης 10, Σωτηρόπουλος Θ. 2