Όλα τα Σπορ

Α' κατηγορία ΕΠΣ Άρτας: Πρωταθλήτρια η Φλωριάδα Βάλτου(video)

floriada

Τον τίτλο του Πρωταθλητή της Α’ ΕΠΣ Αρτας για πρώτη φορά στην ιστορία της κατέκτησε και μαθηματικά η Φλωριάδα, μετά τη νίκη της επί της Μέλισσας με 2-4.

Η αδιαμφισβήτητα καλύτερη ομάδα της κατηγορίας, χρίστηκε σήμερα και τυπικά Πρωταθλήτρια για τη σεζόν 2017-2018. Ο ΑΟ Φλωριάδα του Αποστόλη Χρήστου, η ομάδα που τερμάτισε στο +16 στην κανονική διάρκεια, με μακράν την καλύτερη άμυνα και επίθεση στο Πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας την τρίτη σερί νίκη στα μπαράζ, κόντρα στη Μέλισσα αυτή τη φορά με 2-4, έφτασε τη διαφορά στο +12 από τη δεύτερη θέση, και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το δεύτερο γύρο των play-off, καθώς ο τίτλος έχει κριθεί. Έτσι, η ομάδα της Φλωριάδας κατακτά για πρώτη φορά στην ιστορία της τον τίτλο του Πρωταθλητή, ενώ εξασφαλίζει αυτόματα και την άνοδο στη Γ’ Εθνική κατηγορία. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιεστικά στο γήπεδο και απείλησαν με τους Αντωνίου και Κακάβα, για να εκτελέσει κόρνερ ο Μαργαρίτης στο 19ο λεπτό, το οποίο κάπου άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Η Μέλισσα απάντησε τρία λεπτά μετά, όταν η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή στο Δήμο κι εκείνος με πολύ ωραίο σουτ, νίκησε τον Μπακόλα, γράφοντας το 1-1. Η Φλωριάδα ανέβασε την πίεσή της και με τρία τέρματα σε εννιά λεπτά τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι και την υπόθεση τίτλος. Στο 36ο λεπτό, ο Μαργαρίτης εκτέλεσε ωραία το φάουλ, ο Νικολάου δεν μπόρεσε να διώξει και ο Κατσαρός με κοντινή προβολή έκανε το 1-2. Στο 43ο λεπτό, ο Μαργαρίτης μπήκε ωραία στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Κούση κερδίζοντας πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μήτσιος. Ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό μετά κλείδωσε το “διπλό”, όταν εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των αμυντικών της Μέλισσας να διώξουν, και με ωραίο πλασέ σημείωσε το 1-4.

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς

Το δεύτερο μέρος, όπως αναμενόταν ήταν μια τυπική διαδικασία. Η Μέλισσα μείωσε σε 2-4 νωρίς στο 47ο λεπτό, με κεφαλιά του Καλαμπόκη από κόρνερ του Τσιάτσου, όμως παρά τις προσπάθείες της να πετύχει ακόμη ένα γκολ, δεν τα κατάφερε. Οι Πρωταθλητές από τη μεριά τους, είχαν ένα τετ α τετ του Καλαμπούκη που νικήθηκε από το Νικολάου, με το μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου 45λέπτου να κυλά διαδικαστικά. Το σφύριγμα της λήξης του διαιτητή Κωστούλα βρήκε του νικητές να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς, όπως φαίνεται και στο φωτορεπορτάζ του artagoal.gr, ενώ θα ακολουθήσουν βίντεο και από τους πανηγυρισμούς στα αποδυτήρια. Το επόμενο Σάββατο, η Φλωριάδα θα υποδεχτεί τη Μέλισσα, σε ένα παιχνίδι που δεν έχει απολύτως κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, όπως και τα υπόλοιπα πέντε ματς που θα δοθούν μέχρι το επίσημο τέλος της φετινής αγωνιστικής περιόδου στην Α’ ΕΠΣΑ.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης Βοηθοί : Βάτος Παναγιώτης – Θεοδωρακόπουλος Κωνσταντίνος

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Μήτσιος (72′ Μπόκος), Τσιάτσος (84′ Πολύζος), Καλαμπόκης, Σταμούλης, Κούσης (54′ Παπακίτσος), Σαγάνης, Κωσταδήμας (66′ Μανιώτης), Δράκος, Δήμος, Κότσιαλος

ΑΟ Φλωριάδα (Χρήστου) : Μπακόλας (78′ Μπίζας), Αποστόλου, Καλαμπούκης, Κακάβας, Λύτος (64′ Σπύρου), Κατσαρός, Τσίρος (55′ Γκαναβίας), Νικοπολίδης, Μήτσιος, Μαργαρίτης, Αντωνίου (73′ Μανιφάβας)