sliderΌλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Α’ ΕΠΣΑ: Νίκησαν Όμηρος και ΑΕΜ – Καταιγιστική η Δόξα στον Αστακό

Η 18η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ είναι από τις πιο παραγωγικές αγωνιστικές σε γκολ, καθότι σημειώθηκαν 23 τέρματα, τα περισσότερα στον Αστακό (6). Οι πρωτοπόροι εύκολα ή δύσκολα νίκησαν και αποσπάστηκαν  ακόμη περισσότερο από τους υπόλοιπους. Ουσιαστικά η κατάκτηση της πρώτης θέσης εξελίσσεται σε μονομαχία των δύο, του Όμηρου και ΑΕΜ.

Ο Όμηρος «καθάρισε» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο με δύο γκολ του Γκάτση στο 26΄ και 44΄. Ο Βαλτογιάννης στο 55΄  διαμόρφωσε το 3-0.

Η ΑΕΜ στο Δοκίμι ήταν ανώτερη και κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας ένα γκολ με τον Βασιλογιάννη στο 31΄, ενώ είχε και δύο δοκάρια με τον Κοντογιάννη στο 15΄ και Καβαλλάρη στο 27΄.  Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά η ΑΕΜ ήταν αυτή που πέτυχε και δεύτερο τέρμα με πέναλτι του Τσιούνη στο 80΄, το οποίο αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι.

Καταιγιστική η Δόξα Καινούργιου στον Αστακό, καθώς επικράτησε του Ηρακλή με 1-5. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 0-3 με γκολ  των Αγγέλη, Ρεπανίδα και Μπλέτσα. Ο Ηρακλής μείωσε στο 50΄ με τον Κατσιγιάννη, αλλά η Δόξα πέτυχε άλλα δύο γκολ με τους Νταλαπέρα και Κόκκαλη.

Στο ντέρμπι του Αντιρρίου ο Ατρόμητος νίκησε τον Τρίκαρδο Κατοχής με 3-1 με γκολ των Καλαβριζιώτη(πέναλτι), Παναγιωτόπουλου και Ρουμπάτου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 69΄ με τον Νάκο.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στην Κατούνα με εναλλαγές του σκορ, καθώς ο Αχελώος προηγήθηκε με τον Αγγέλη στο 5΄ , στο 21΄ ισοφάρισε Κοσυφαρίνης, αλλά ο Φράγκος στο 29΄΄ έκανε το 1-2. ΟΙ γηπεδούχοι με δύο γκολ του Κοντογιάννη στο 63΄ και του Ρουστεμάι στο 71΄ πήραν μια σημαντική νίκη που τους έδωσε ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Ο ΑΟ Χάλκειας επικράτησε του ουραγού Λυγιά με 0-3 και ξέφυγε αρκετά από τις θέσεις που οδηγούν στα play out. Δύο γκολ σημείωσε ο Αλεξόπουλος και το άλλο ο Αλμπάνης.