ΕΣΚΑΒΔΕ: Τέλος πρώτου γύρου με μεγάλη νίκη του Χ. Τρικούπη

spo-basket-trikoupis-aiolos1Ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος του Α’ Ομίλου της ΕΣΚΑΒΔΕ ολοκληρώθηκε σήμερα με το ντέρμπι των δυο πρωτοπόρων, του Χαρίλαου Τρικούπη και του Αίολου Αστακού, που έγινε στο Μεσολόγγι.

spo-trikoupis-astakos1

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα του Χ. Τρικούπη, “…οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και συμβάδιζαν στο σκορ , όμως , αθόρυβα η ομάδα μας βρήκε ρυθμό και παίζοντας καλές άμυνες , απέκτησε μικκρή διαφορά με τη λήξη του 1ου Δεκαλέπτου (21-14)

Στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα μας όμως να προβληματίζεται έντονα από το “φόρτωμα” με φάουλ τριών παικτών της, του Οικονομόπουλου (3 φάουλ), Ιωάννου (3 φάουλ) και Σταυρόπουλου (3 φάουλ). Παρόλα αυτά οι παίκτες μας βρήκαν τις δυνάμεις να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 36-31.
spo-basket-trikoupis-aiolos2
Στο τρίτο δεκάλεπτο το 4ο φάουλ του Σταυρόπουλου και Ιωάννου αποσυντόνισε για λίγο την ομάδα μας και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, όμως με καθοριστικά καλάθια των Τσεκλένη και Γατσούλη η ομάδα μας πήρε εκ νέου διαφορά την οποία έφτασε στη μέγιστη τιμή της εως τότε με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου (50-40).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο καθώς η ομάδα μας και παρά το γεγονός ότι βασικά της ατού ήταν “φορτωμένα” με φάουλ, έδειξε ότι ήθελε τη νίκη περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν κουρασμένοι και νευρικοί και δεν κατάφεραν να έχουν καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση , με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και τους 18 πόντους διαφορά (67-49). Το τελικό 67-53 με ένα επί μέρους σερί 4-0 των φιλοξενουμένων δεν άλλαξε τίποτε στην ροή του παιχνιδιού , δίνοντας στην ομάδα μας τη δικαιότατη νίκη με σκορ 67-53.”

Η διοίκηση του Χ. Τρικούπη ευχαριστεί στην ανάρτηση τους φιλάθλους για την παρουσία τους στον αγώνα:  “Εκ μέρους της διοίκησης του Συλλόγου ένα μεγάλο, τεράστιο ευχαριστώ στον υπέροχο κόσμο μας , που γέμισε το Κλειστό Γυμναστήριο Μεσολογγίου και υπήρξε ο 6ος μας παίκτης για να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί την μεγάλη αυτή νίκη.”