H Γ.Ε. Αγρινίου πήρε το ντέρμπι με τον Λέων Μεσολογγίου

Η Γ.Ε.Αγρινίου πήρε και το τρίτο συνεχόμενο ντέρμπι αυτή την φορά στην έδρα της κόντρα στον Λέων Μεσολογγίου με 66-57 και τερμάτισε το πρώτο γύρο 1η και αήττητη με 9-0 ρεκόρ έχοντας 2 νίκες διαφορά από τον δεύτερο.

Στα του αγώνα μετά τα πρώτα λεπτά που το ματς ήταν ισορροπημένο η ΓΕΑ πήρε μια μικρή διαφορά με τον Λέων να την μαζεύει για το 20-18 της πρώτης περιόδου.Στο δεύτερο δεκάλεπτο ένα μικρό ξέσπασμα της ΓΕΑ που έβρισκε πόντους από πολλούς παίκτες έφερε την ομάδα του Αγρινίου μπροστά στο σκορ με 40-31 στο ημίχρονο χάρη σε τρίποντο του Γεωργούλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λέων ήταν καλύτερος και μείωσε την διαφορά στους τρεις 47-44 με τρίποντο του Χουλιάρα απο τα 9 μέτρα. Στο δεύτερο μέρος με το σκορ στο 47-46 η ομάδα του Μεσολογγίου έχασε 3 ευκαιρίες να περάσει μπροστά και η ΓΕΑ βρήκε λύσεις κάτω απο το καλάθι και προηγήθηκε με 51-46.

Το παιχνίδι είχε μπει στην τελική του ευθεία και εκεί μίλησε για την ΓΕΑ ο Γεωργούλας όπου με συνεχόμενα τρίποντα έδωσε αέρα δέκα πόντων στην ομάδα του Αγρινίου. Ο Λέων μείωσε στους επτά 1 και 45 πριν την λήξη αλλά ο Φωτιάδης πήρε το τρίποντο που η αντίπαλη άμυνα του έδωσε και τελείωσε το ματς με την διαφορά να πηγαίνει στους δέκα. Τελικό σκορ 66-57 για την ομάδα της ΓΕΑ που παραμένει μόνη πρώτη και αήττητη στην κορυφή.

*Οι άνθρωποι της διοίκησης, οι παίκτες και η τεχνική ηγεσία της ΓΕΑ ευχαριστούν τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό της αερογέφυρας και συμπαραστάθηκε στις προσπάθειες τους.
Διαιτητές:Ντάγκας-Καννής

Δεκάλεπτα:Α:20-18 Β:20-13 Γ:07-13 Δ:19-13

Γ.Ε.Αγρινίου(Φαράντος-Καρατσώρης): Ντάλας, Βασιλείου 16(1), Σταμουλάκης 4, Φωτιάδης 10(1), Δάρλας 3, Σούρλας 11(3), Λειβαδάς 2, Μπόσμος 5, Γεωργούλας 17(5),Μουντζούρης, Τσάνος

Λέων Μεσολογγίου(Σταμάτης-Σαμαλέκος):Φούντας, Αρβανίτης, Καρέτσος, Γρατσινόπουλος 5, Καλλίγας 15(4), Ζαφειρόπουλος 9, Χρυσανθόπουλος 4, Χουλιάρας 8(1), Παπαγεωργίου 16(1), Κοντονάσιος