Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Ολυμπιακός: Πρόκριση στους «4» του Conference League επί της Φενέρ στα πέναλτι με ήρωα τον Τζολάκη (video)

O ΠΑΟΚ υπέκυψε στην ανωτερότητα της Μπριζ και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση

Ο Ολυμπιακός άξιζε την πρόκριση και στα 90 λεπτά (χαμένο τετ α τετ του Μασούρα στο 80′) και στην παράταση (δοκάρι σε κεφαλιά του Ιμπόρα στο 103′) και τελικά την πήρε στα πέναλτι με ήρωα τον Κωνσταντίνο Τζολάκη που απέκρουσε τρία πέναλτι της Φενέρμπαχτσε.

Ο Ολυμπιακός έριξε στο καναβάτσο τη Φενέρ στη διαδικασία των πέναλτι με 3-2 με τον απόλυτο ήρωα, Τζολάκη, που έβγαλε 3 πέναλτι των αντιπάλων. Ιστορική βραδιά και πρώτη φορά στους «4» του Conference όπου θα βρει την Αστον Βίλα.

Δείτε τη διαδικασία των πέναλτι και τους πανηγυρισμούς των ερυθρόλευκων:

Τα highlights της αναμέτρησης:

Τελευταίο εμπόδιο για την ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ πριν τον τελικό της Νέας Φιλαδέλφειας είναι η Άστον Βίλα, η οποία πέρασε επίσης στα πέναλτι, κόντρα στη Λιλ. Πρώτο ματς στο «Villa Park» τη Μεγάλη Πέμπτη (2/5) και ρεβάνς μια εβδομάδα αργότερα στο Φάληρο, στις 9 Μαΐου.

Στο τέλος του έφτασε χθες (18/4) το ευρωπαϊκό ταξίδι του ΠΑΟΚ, καθώς έχασε 2-0 στην Τούμπα από την Μπριζ και σε συνάρτηση την ήττα με 1-0 που γνώρισε στο Βέλγιο στον πρώτο αγώνα του ζευγαριού, έμεινε εκτός των ημιτελικών του Conference League.

Τα τέρματα των φιλοξενουμένων σημείωσε ο Γιουτγκλά, που αρχικά άνοιξε το σκορ στο 33′ και ύστερα στο 45′ διπλασίασε, μέσω VAR, τα τέρματα της ομάδας του.