Super League: «Δώρο» Αρη σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ… πέταξε εκτός τον Παναθηναϊκό-η βαθμολογία (video)

Μεγάλος κερδισμένος της αγωνιστικής ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ είναι ο μεγάλος νικητής της μέρας καθώς πέρασε 2ος, βρέθηκε στο -4 από την κορυφή και την ΑΕΚ, έχοντας και ματς λιγότερο. «Αυτοκτονία» Παναθηναϊκού που… αποχαιρετά την διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Τεράστια νίκη που τον βάζει για τα καλά στο κόλπο της διεκδίκησης του πρωταθλήματος πήρε ο ΠΑΟΚ με τη νίκη με 3-2 κόντρα στην ΑΕΚ, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην Τούμπα. Η… καλή μέρα του ματς όσο αφορά το θέαμα φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς πριν καν την συμπλήρωσή του, οι δύο ομάδες είχαν πετύχει από ένα γκολ. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πήρε… κεφάλι στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με το γκολ του Γιάννη Κωνσταντέλια. Ένα τέρμα που όμως το χάρηκαν μόνο μερικά λεπτά. Συγκεκριμένα στο 9′ από μια εξαιρετική ατομική ενέργεια του Ορμπελίν Πινέδα η ΑΕΚ ισοφάρισε το παιχνίδι.

Από ‘κει και πέρα η αναμέτρηση απέκτησε ρυθμό και οι δύο ομάδες είχαν τις δικές τους σημαντικές στιγμές για να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ. Όμως τόσο ο Κοτάρσκι, όσο και ο Αθανασιάδης επιδόθηκαν σε εξαιρετικές επεμβάσεις ώστε το 1-1 να παραμείνει σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου μέρους, ούτε τις πολλές ευκαιρίες, αφού κυριάρχησαν περισσότερο οι δυνατές μονομαχίες. Όμως και πάλι είχε γκολ.

Πρώτη το έβαλε η Ένωση. Στο 75′ ο Βίντα πήρε το… ριμπάουντ από την απέκρουση του Κοτάρσκι και με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 για την ΑΕΚ. Οι ρόλοι του πρώτου ημιχρόνου αντιστράφηκαν κι αυτή την φορά ελάχιστα κράτησε η «κιτρινόμαυρη» χαρά. Στο 81′ από μια παρατεταμένη κι απίθανη γκάφα του Κάλενς, ο Κωνσταντέλιας βρήκε τη μπάλα στρωμένη στα πόδια του, σούταρε και… 2-2! Η αντεπίθεση διαρκείας για τον ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο 90’ από ένα μακρινό σουτ του Σάστρε κι αφού η μπάλα πέρασε πολλά σώματα κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 3-2 και τη μεγάλη νίκη του Δικεφάλου του Βορρά που τον κρατάει ζωντανό στο… κόλπο.

Ο Αρης αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό καθώς μόλις στην πρώτη φάση του αγώνα, ο Ζαμόρα χώθηκε ανάμεσα σε Ούγκο και Αράο και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η εξέλιξη αυτή… πάγωσε τη Λεωφόρο, αλλά και τους παίκτες του Παναθηναϊκού που δεν βρήκαν πολλές ευκαιρίες για γκολ ισοφάρισης σε αντίθεση με τους Θεσσαλονικείς που βρέθηκαν πιο κοντά στο 0-2. Τελικά το γκολ του Ζαμόρα ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά στην επανάληψη. Στο δεύτερο ημίχρονο το τριφύλλι με την πλάτη στον τοίχο πίεσε για γκολ ισοφάρισης, όμως την πρώτη μεγάλη ευκαιρία την είχε ο Αρης με δοκάρι.

Ως μια γερή προπόνηση και παράλληλα ως συντήρηση δυνάμεων (αγωνίστηκαν οι περισσότεροι αναπληρωματικοί) ενόψει Αστον Βίλα αντιμετώπισαν στον Ολυμπιακό την αναμέτρηση κόντρα στη Λαμία. Οι Πειραιώτες με ένα δυνατό πρώτο ημίχρονο δεν είχαν πρόβλημα να επιβληθούν με 4-1, σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικά είχε κριθεί υπέρ τους από το πρώτο ημίωρο, όταν σε διάστημα τριών λεπτών (24′-27′) ο Τσικίνιο και ο Ναβάρο βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα του Κοσέλεφ για το 2-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός βρήκε ακόμη δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, στην αρχή του με τον Ποντένσε και στις καθυστερήσεις με τον Αλεξανδρόπουλο, ενώ κάπου ανάμεσα η Λαμία είχε την δική της καλή στιγμή με το τέρμα του Τόσιτς. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το… κάδρο μιας εύκολης ερυθρόλευκης νίκης.