sliderΌλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Υπερπροσπάθεια και 3η θέση για τον Αγρινιώτη Κώστα Σταμούλη στον 39ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας

Την τρίτη θέση στον 39ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας κατέκτησε ο αθλητής του ΓΑΣ Αγρινίου, Κώστας Σταμούλης, κάνοντας μία συγκλονιστική προσπάθεια και χρόνο 2:25:37.

Στην πρώτη του συμμετοχή στον θεσμό και τρέχοντας την μεγάλη αυτή απόσταση ανήμερα των γενεθλίων του, μπόρεσε να τερματίσει στο βάθρο, στην τρίτη θέση.

Ο Σταμούλης μέχρι τα 40 χιλιόμετρα ήταν στην 2η θέση, οπότε και ο Πιτσόλης, που τελικώς τερμάτισε πρώτος έκανε την αντεπίθεσή του, περνώντας και τον Γκελαούζο.

Ο Πιτσόλης αναδείχτηκε νικητής του 39ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, καθώς κατάφερε να φτάσει πρώτος στο Παναθηναϊκό Στάδιο με χρόνο 02:23:44. Δεύτερος ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος με 02:24:45.

Όσα ανέφερε ο Κώστας Σταμούλης στις δηλώσεις του μετά τον τερματισμό του στην κάμερα της ΕΡΤ:

2ος ο Νίκος Σταμούλης στον αγώνα 5 χλμ.

Ο αδερφός του, Νίκος Σταμούλης, επίσης αθλητής του ΓΑΣ Αγρινίου, τερμάτισε στην 2η θέση του αγώνα των 5 χλμ με χρόνο 00:14:52.