sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

«Υπέγραψε» ο Καρέλης και μεγάλο «διπλό» ηρεμίας στη Λαμία ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Λαμίας με 1-3. Δύο γκολ ο Νίκος Καρέλης, παρθενικό ο εορτάζων Πέδρο.

Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου που επιστρέφει στις επιτυχίες και πηγαίνει στη διακοπή με ηρεμία. Στην 7η θέση ο Παναιτωλικός, που προσπέρασε τον Ατρόμητο.

Συγκεκριμένα, ο Ανέστης κάθεται κάτω από τα δοκάρια. Μπακάκης, Λάρσον, Κορνέλιους και Χουχούμης οι αμυντικοί. Μάρτενσον, Φλόρες, Ντίαζ στον άξονα. Νταγκό και Μόρσεϊ στις δύο πλευρές, με Καρέλη στην «κορυφή».

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 8′, στην πρώτη φάση του. Ο Ντίαζ έγινε αποδέκτης της μπάλας από μπαλιά του Χουχούμη, «πατώντας» ωραία για τον Καρέλη. Το τελείωμά του δεν ήταν ιδανικό αλλά ήταν αρκετό για να καταλήξει στα δίχτυα.

Η Λαμία επιχείρησε να «απαντήσει», δίχως να απειλήσει ουσιαστικά με κεφαλιά του Ντε Βινσέντι στο 9′. Αυτό που δεν κατάφερε ο Αργεντινός ωστόσο αρχικά, το πέτυχε στο 11′. Ωραία ενέργεια και τελείωμα με το δεξί, 1-1.

ο ματς, με τα δύο γρήγορα γκολ, ουσιαστικά ξεκίνησε από την… αρχή. Τα λάθη ήταν αρκετά εκατέρωθεν, με την κατοχή μοιρασμένη. Ο Παναιτωλικός έδειχνε διάθεση να πρεσάρει στο μισό της Λαμίας.

Στο 29′ Ντίαζ και Καρέλης συνεργάστηκαν εξαιρετικά. Ο τελευταίος ανετράπη στην περιοχή, με τον Τσακαλίδη να λέει πέναλτι. Το VAR επιβεβαίωσε, ο ίδιος εκτέλεσε, 1-2 ο Παναιτωλικός.

Σουτ του Τσιλούλη στο 33′ «μάζεψε» ο Ανέστης. Το δεύτερο γκολ των Αγρινιωτών φάνηκε να «κόβει τα πόδια» της Λαμίας. Στο 37′ κόρνερ του Νταγκό βρήκε τον Κορνέλιους, η κεφαλιά του οποίου δεν είχε τη δύναμη που θα έπρεπε.

Στο 41′ ωραία αντεπίθεση από τα πόδια του Φλόρες, ο Νταγκό δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, καθώς ο Σαράνοφ απέκρουσε με τα πόδια. Στα τέλη του ημιχρόνου η Λαμία πάτησε δύο φορές στα καρέ του Παναιτωλικού με αξιώσεις, αλλά δεν έβγαλε «καθαρή» φάση.

Το δεύτερο ημίχρονο

Σενγκέλια αντί Μόρσεϊ. Ο Γεωργιανός «μοίρασε» στο Νταγκό στο 47′, με το πλασέ του να περνάει ψηλά πάνω από το δοκάρι. Ο Νούνιες είχε καλή στιγμή με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Τσιλούλη, για τη Λαμία στο 52′.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν γραμμές ψηλά, θέλοντας το γκολ. Στο 54′ σουτ του Σενγκέλια κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Μέχρι το 64′ ο ρυθμός έπεσε, ελέω και του τραυματισμού του Μποάκι (που είχε μπει στο γήπεδο λίγο νωρίτερα).

Στο 65′ ο Σενγκέλια έφυγε ωραία στην αντεπίθεση αλλά δεν πρόλαβε να εκτελέσει. Ο Γκοράνοφ τον πρόλαβε. Οι ποδοσφαιριστές του Αναστασίου έδειχναν σιγουριά στο παιχνίδι τους, κρατώντας μακριά από την εστία του Ανέστη σοβαρές απειλές.

Στο 75′ ο Χατζηθεοδωρίδης αντικατέστησε το Νταγκό. Στο 78′ ο Καρέλης «έβγαλε» εξαιρετικά στον Σενγκέλια σε θέση τετ-α-τετ, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ μετά από παρέμβαση αμυνόμενου της Λαμίας. Στιγμές μετά ο Μλάντεν αντικατέστησε τον αρχηγό, Ντίαζ.

Στο 81′ σουτ του Μαρμεντίνι πέρασε από τις κόντρες σε κόρνερ. Η Λαμία άρχισε να πιέζει εκ νέου, με το χρόνο να τελειώνει. Ο Αναστασίου αντικατέστησε τον σκόρερ του Παναιτωλικού, Καρέλη στο 84′. Στο γήπεδο πέρασε ο Πέδρο.

Στο 88′ ο Φλόρες βγήκε στο τρανζίσιον, ανετράπη στην περιοχή δίχως να καταλογιστεί κάτι, με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Φέστα επιχείρησε να βρει το γκολ ωστόσο δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Ανέστη. Ο Παναιτωλικός διαχειρίστηκε καλά το προβάδισμά του και στις καθυστερήσεις, με τον Σαράνοφ να έχει ανεβεί στην περιοχή του Ανέστη, ο Πέδρο βγήκε στην κόντρα και σε κενή εστία μετά από μακρινή πάσα του Φλόρες έκανε το 1-3.

–Χόρχε Ντίαζ. Έχει συμμετοχή τόσο στο πρώτο γκολ του Καρέλη, όσο και στο κερδισμένο πέναλτι. Μαχητικός και δραστήριος.

–Φλόρες. Πολύ καλό παιχνίδι στον άξονα, με συμπαραστάτη του τον Μάρτενσον.

-Το δίδυμο των στόπερ ήταν για πολλοστή φορά χάρμα ιδέσθαι.

-Η παρουσία των 80 οπαδών του Παναιτωλικού. Χιλιόμετρα πολλά, πολλή βροχή αλλά ήταν ο 12ος παίκτης. Η φωνή τους έφτανε μέχρι το Αγρίνιο

–Μόρσεϊ. Άφαντος στο πρώτο ημίχρονο, δικαιολογημένες και οι αντιδράσεις του Αναστασίου προς το πρόσωπό του. Δικαιολογημένη και η αλλαγή του.

Καρέλης. Δύο γκολ, κερδισμένο πέναλτι. Πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα πλέον, οδηγεί τον Παναιτωλικό.

Ο Τσακαλίδης διαιτητής της αναμέτρησης. Καλός στο πρώτο μέρος, σωστά καταλογίζει το πέναλτι, με το VAR να τον επιβεβαιώνει. Σωστές κίτρινες κάρτες, «μετρημένα» τα «σπόρια». Καλή συνολικά η διαιτησία του.

Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι με την ωραία συνεργασία Ντίαζ-Καρέλη. Είδε όμως το Ντε Βινσέντι να ισοφαρίζει άμεσα με γκολ κλάσης. Το ίδιο δίδυμο «πρωταγωνίστησε» για το κερδισμένο πέναλτι και το 1-2, με το Νταγκό να χάνει στιγμή για να δώσει «αέρα» δύο γκολ πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Τίτορμος δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Αμύνθηκε καλά, χτύπησε στο ανοικτό γήπεδο όπου μπόρεσε. Διαχειρίστηκε εξαιρετικά το ματς, ο Αναστασίου προχώρησε σε σωστές αλλαγές και το 1-3 του Πέδρο στις καθυστερήσεις «σφράγισε» την επιστροφή στις επιτυχίες.

Ένα Σχόλιο

1. Τα έμαθες τα νέα ξανθοπουλε;ο Παναιτωλικός κέρδισε και ο καρελλης έβαλε 2 γκολακια.εμεις του ευχόμαστε να βγει φέτος πρώτος σκόρερ.ΕΣΥ;